Ciekawostki

Virtual Reality i Augmented Reality – nowe spojrzenie na rzeczywistość

16 stycznia 2018, Aktualizacja 6 czerwca 2019Jarosław Łyszkowski

Virtual Reality (VR)

Przyglądając się światu w obecnym kształcie, możemy szybko zauważyć zmiany, które dokonały się w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat. Dzięki dostępowi do technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości możemy patrzeć także w przyszłość – za pomocą specjalnych gogli. Jak wyglądają nowe rzeczywistości?

Na początek zadajmy sobie inne, bardzo ważne pytanie: czym różni się wirtualna rzeczywistość od rozszerzonej? Nie wdając się zbyt w technikalia…

Co to jest Virtual Reality (VR)

to wszystkie technologie generujące w pełni sztuczne otoczenie. Innymi słowy, wszystko co widzimy, jest generowane cyfrowo. Aby osiągnąć efekt zastąpienia realnego świata wirtualnym wykorzystuje się najczęściej specjalne okulary. Idealnym przykładem takiego urządzenia są gogle Lenovo Explorer.

Projekty typu VR są wykorzystywane głównie w branży gier, ponieważ pozwalają na niespotykane dotąd wrażenie uczestniczenia w nawet najbardziej fantastycznym świecie.

Co to jest Augmented Reality (AR)

z kolei, to rzeczywistość rozszerzona – technologia łącząca w sobie świat rzeczywisty i wirtualny. W praktyce polega na nałożeniu wizualizacji 3D na realny obraz. Spójrzmy na gogle Lenovo Mirage  i zestaw Star WarsTM Jedi Challenges – to świetna demonstracja pełni możliwości technologii AR. Dzięki takim rozwiązaniom walka na miecze świetlne lub zwiedzanie świata bez wstawania z kanapy to już nie jest science fiction. Zobaczmy co czeka nas w przyszłości! Czego możemy się spodziewać już wkrótce? Uwaga, uwaga…

…Pomocy w codziennym życiu

Rozszerzoną rzeczywistość zastosowano po raz pierwszy w 1992 roku w celach wojskowych. Od tego czasu AR towarzyszy specjalistom wielu branż.

Dziś najbardziej przypominający pierwotne zastosowanie technologii AR jest projekt stworzenia nawigacji GPS zintegrowanej w przedniej szybie pojazdu. Aplikacja Mishor 3D nanosi informacje z map drogowych i przekłada je na wskazówki, pokazujące np. który pas należy wybrać. Wszystko to bez odrywania wzroku od trasy.

Rozszerzona rzeczywistość pomaga też w… naprawie samochodów.

W 2015 roku pojawiła się pierwsza instrukcja typu „zrób to sam”, która za pomocą smartfona pokazywała, co należy zrobić i gdzie szukać przyczyny drobnych usterek pod maską pojazdu.

Zespół z Tokyo Institute of Technology pracuje nad modelem piekarnika, który wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość pokaże użytkownikowi, jak przyrządzać jedzenie. Koniec z przypalonymi potrawami, niedogotowanym makaronem a nawet z niedosoloną zupą! Program zintegrowany z piekarnikiem będzie w stanie rozpoznawać wielkość porcji i w rzeczywistym czasie obliczać odpowiednie proporcje.

…Nowego spojrzenia na rozrywkę i turystykę

Już dziś mamy do czynienia z zastosowaniem rozszerzonej rzeczywistości w przestrzeniach miejskich. Ekrany smartfonów odsłaniają dodatkowe informacje o budynkach, ulicach i restauracjach. Wykorzystanie tych samych rozwiązań w muzeach umożliwia dostęp do ciekawostek z życia twórców oglądanych obrazów czy historii powstawania podziwianych dzieł sztuki.

Aplikacja Layar pozwala na rozszerzenie informacji z papierowej gazety o specjalny materiał wideo, poświęcony poruszanemu w tekście. W przyszłości będziemy mieli do czynienia z coraz większą liczbą tego typu aplikacji, umożliwiających dostęp do jeszcze większej ilości informacji i ciekawostek.

…Szybszej rekonwalescencji

Trwające ponad rok badania prowadzone na Duke University ujawniły wielkie korzyści płynące z zastosowania technologii VR w przywracaniu funkcji motorycznych mózgu. Sparaliżowanym uczestnikom programu polecono „spacery” po wirtualnym stadionie. Rezultaty przerosły oczekiwania badaczy – aż 4 z 8 pacjentów częściowo odzyskało sprawność.

…Skuteczniejszych terapii

VR pozwala na stosowanie terapii ekspozycyjnej w leczeniu pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego. Standardowa terapia tego typu polega na wystawianiu pacjenta na bodźce wywołujące stres. Zastosowanie technologii wirtualnej rzeczywistości pozwala na stworzenie idealnych warunków do skutecznej terapii.

…Lepiej wykwalifikowanych lekarzy

Programy szkoleniowe oparte na wirtualnej rzeczywistości pomagają studentom medycyny na wykonywanie wirtualnych operacji. Popełnione podczas tych „zabiegów” błędy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia czy życia pacjentów. Dodatkowo adepci medycyny uczą się reagowania na nieprzewidziane sytuacje, a to wszystko w warunkach umożliwiających uczenie się poprzez działanie.

i… mniej bolesnych wizyt u dentysty – serio!

Też odczuwacie lęk przed osobami w białych kitlach z wiertłem? Być może już niedługo strach przed nimi odejdzie w niepamięć. Ostatnie badania przeprowadzone na grupie pacjentów dentystycznych wykazały, że wykorzystanie technologii VR zmniejsza doznawanie bólu podczas zabiegów.

79 pacjentów podzielono na trzy grupy. Jednej z nich podano gogle rzeczywistości wirtualnej i pozwolono im na przechadzkę po plaży, drugiej grupie zaproponowano wirtualny przelot nad miastem. Ostatniej grupy nie poddano terapeutycznym właściwościom wirtualnej rzeczywistości. Wyniki były jednoznaczne. Pacjenci z wirtualnych plaż czuli odprężenie i spokój. Oglądający miasto nie mieli już tak przyjemnych doświadczeń, ale i tak byli w znacznie lepszej sytuacji niż pacjenci z grupy, która nie dostała gogli.

To wszystko? Ależ… nie!

Poza tymi niezaprzeczalnymi zaletami, technologie operujące wirtualną rzeczywistością oferują wiele zastosowań przydatnych w codziennym życiu.

Co powiecie na zakupy w wirtualnych sklepach bez konieczności wychodzenia z domu? Wirtualna rzeczywistość pozwoli Wam uwolnić się od długich kolejek do kas, tłoku i hałasu, zostawiając prawdziwą radość z dokonanego zakupu, który otrzymacie.

Bardziej konserwatywni konsumenci mogą korzystać z aplikacji ROAR. Za jej pomocą przyszły nabywca może poznać skład, cenę, opinię o produkcie… skanując telefonem jego reklamę!

Sieć Ikea, korzystając z rzeczywistości rozszerzonej, oferuje swoim klientom opcję „przymierzenia” mebli do uprzednio zeskanowanych wnętrz ich własnych pokojów. Google Translate umożliwia tłumaczenie tekstów zeskanowanych smartfonem w rzeczywistym świecie!

Rozszerzona czy wirtualna rzeczywistość XXI wieku zapowiada się ciekawiej niż na filmach science fiction. Wystarczy założyć gogle, by wyzdrowieć, zostać mistrzem gotowania, zapomnieć o bólu i być mądrzejszym. Czyż to nie piękne? To realne!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
streaming początki
Jak zacząć streamować?

Macie unikalny pomysł na własne streamy? Świetnie! Wspólnie z YouTuberem, Ziemniakiem, przygotowaliśmy materiał, który wprowadzi Was w techniczny aspekt programów...

Close