Ciekawostki

Windows 9 – dlaczego nigdy nie powstał?

12 sierpnia 2020, Aktualizacja 5 października 2020Karol Kopańko

Windows

Nie od dziś wiadomo, że Microsoft lubi zaskakiwać nazewnictwem swoich produktów. Brak konsekwencji i niekiedy logiki sprawiał, że kolejne generacje urządzeń czy usług obrastały branżowymi mitami. Dziś rozprawmy się z jednym z nich – dlaczego po Windowsie 8 na dyskach naszych komputerów zagościł Windows 10?

W skrócie

Strategiczna decyzja "ominięcia 9" miała na celu zachęcenie użytkowników do szybkiej zmiany systemu na Windowsa 10

Brak konsekwencji firmy wytłumaczony za pomocą ciągu zer i jedynek na koszulce wiceprezesa Microsoftu

Co potem? Windows 10X, który ma zaoferować szybkość i bezpieczeństwo w uruchamianiu aplikacji webowych i UWP

Kiedy we wrześniu 2014 roku Microsoft zaprezentował nową wersję swojego flagowego systemu operacyjnego, wielu zastanawiało się, skąd właściwie wzięła się taka nazwa. Microsoft nie sprecyzował jasnej odpowiedzi, więc pierwsze wyjaśnienia pojawiły się w nieoficjalnych kanałach – na Reddicie.

Jeden z użytkowników, podający się za programistę Windowsa, zwrócił uwagę, że dziewiątka mogła już wcześniej występować w kodzie programów działających na Windowsie. Aplikacje weryfikowały system operacyjny, sprawdzając, czy jego nazwa zaczyna się od dziewiątki. Trafiały wówczas na starsze wersje – Windowsy 95 i 98.

Samozwańczy programista podzielił się nawet kawałkiem kodu, który miał pogrążyć Windowsa 9:

 if(version.StartsWith(„Windows 9”))

{ /* 95 and 98 */

} else {

Czy takie wytłumaczenie ma sens? Raczej nie. Powyższy kod jest bowiem niezgodny z zaleceniami Microsoftu, a także nie pasuje do kodu używanego w czasach systemów operacyjnych wypuszczanych pod koniec ubiegłego wieku.

Programy nie sprawdzają również nazwy systemu operacyjnego, a raczej jego wersję. Tymczasem jedno z drugim ma niewiele wspólnego:

·       Windows 95 – wersja 4.0.X-4.03.X

·       Windows 98: 4.1.X

·       Windows ME: 4.9.X

·       Windows XP (32bit): 5.1.X

·       Windows Vista: 6.0.X

·       Windows 7: 6.1.X

·       Windows 8: 6.2.X

·       Windows 10: 6.4.X

Jak widać, trudno jest  doszukać się klucza w powyższej wyliczance. Istotne jest jednak zrozumienie, że kiedy aplikacja pyta o system operacyjny, to nie dostaje odpowiedzi „Windows 98”, a raczej „4.1.X”.

Wersję systemu operacyjnego każdy z nas może sprawdzić, korzystając z wiersza poleceń. Wystarczy wpisać komendę „ver”. Obecnie wersja dla Windowsa 10 została już ujednolicona i dlatego możemy zobaczyć wynik w postaci wersji 10.0.17763.1339.

Marketing chciał przekonać ludzi do szybkiej przesiadki na Windowsa 10.

O wiele bardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem jest strategiczna decyzja zmierzająca do przekonania jak największej liczby użytkowników do przesiadki na najnowszą wersję Windowsa. Tom Warren z The Verge pisał, że dziesiątka miała podkreślać przepaść, jaka dzieli XP czy siódemkę w stosunku do świeżego systemu. Windows 10 miał oznaczać zupełnie nowe rozdanie, z którego posiadacze wcześniejszej wersji mieli zostać wyłączeni.

Udało się to połowicznie. Windows 7 ma wciąż ponad 23-procentowy udział w rynku. W ciągu ostatniego roku spadł on zaledwie o 7 punktów procentowych.

Windows

Microsoft ma dystans do samego siebie

Gigant z Redmond potrafi zażartować z własnego braku konsekwencji. Niedługo po premierze Windowsa 10 wiceprezes korporacji Joe Belfiore pojawił się na konferencji Build w koszulce, na której ciąg zer i jedynek składał się w logo Windowsa.

Programiści wzięli więc klawiatury w dłoń i zaczęli dekodować tajemniczą sekwencję. Okazała się ona puszczeniem oka do fanów teorii związanych z nazewnictwem kolejnych wersji. Pierwsze zdanie (There are 10 types of people in the world) odnosiło się do zapisu 10 w systemie binarnym, który równa się 2 w systemie dziesiętnym. Tego drugiego systemu używamy na co dzień, pierwszy za to jest chlebem powszednim w informatyce.

Drugie zdanie (Windows 10, because 7 8 9) było zaś zakorzenionym w języku angielskim dowcipem. Kiedy przeczytamy go na głos, liczby ułożą się w oskarżenie siódemki, która zjadła dziewiątkę. Na próżno szukać tu więc logicznego wytłumaczenia.

Co dalej z Windowsami?

Konsekwencji nie należy się spodziewać również w kontekście kolejnych wersji systemu. Windows 10 ma być ostatnim systemem z rodziny Windowsów NT. Nie uświadczymy kolejnych kamieni milowych, bo Microsoft skupi się raczej na ciągłych poprawkach. Z wiedzy, którą posiadamy na dziś Dziesiątka wciąż będzie rozwijana i pozostanie naturalnym wyborem do pracy wymagającej zaawansowanych aplikacji. Microsoft ma jednak jeszcze jednego asa w rękawie.

Wiosną 2021 roku zadebiutować ma Windows 10X, który będzie konkurentem… Chrome’a OS. Windows 10X ma zaoferować szybkość i bezpieczeństwo w uruchamianiu aplikacji webowych i UWP (Universal Windows Platform). Swoją niszę ma znaleźć na rynku firmowym i w edukacji, gdzie użytkownicy nie potrzebują zwykle ogromnej mocy obliczeniowej czy dostępu do wielu programów.

Dlaczego jednak nowy system dzieli ze swoim starszym bratem „dziesiątkę”? Skąd wziął się „X”? To dopiero zagadka.  

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł to przeczytaj także o Windows Hello.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 17

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Karol Kopańko

Dziennikarz Spider’s Web, redaktor Sonda 2 i współpracownik wszelkiej maści mediów: od papierowych, przez online’owe, po telewizyjne. Współautor książki o bitcoinie: „Bitcoin. Złoto XXI wieku”. W swoich artykułach stara się przedstawić zmieniającą się rzeczywistość „zwykłego Kowalskiego” pod wpływem technologii.

Powiązane Artykuły

Firma Lenovo™ została sponsorem tytularnym motocyklowego Grand Prix Dorna Sports — Gran Premio di San Marino e della Riviera di Rimini 2020

Lenovo

Konkurs LenovoZone: RekomendAkcja – wygraj ThinkBooka za jeden komentarz!

Lenovo

Udostępnianie danych osobowych – ochrona czy niebezpieczeństwo?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Moto GP
Firma Lenovo™ została sponsorem tytularnym motocyklowego Grand Prix Dorna Sports — Gran Premio di San Marino e della Riviera di Rimini 2020

Po podpisaniu umowy sponsorskiej z Dorna w 2019 r. firma Lenovo zostanie sponsorem tytularnym Gran Premio di San Marino e...

Close