Porady

Wybór karty graficznej do gier – BlackWhiteTV

31 października 2016, Aktualizacja 15 stycznia 2019Lenovo

Wybór karty graficznej do gier

Wielu użytkowników boryka się z dylematem – jaką kartę graficzną kupić, by grać w najnowsze gry. Temat nie jest aż tak oczywisty, jak mogłoby się z pozoru wydawać. W tym artykule, chciałbym przybliżyć Państwu różnicę miedzy głównymi producentami oraz na co zwracać uwagę przy zakupie. Mam nadzieję, że nabytek kolejnej karty będzie prostszy, a oferty producentów zrozumiałe i dużo bardziej przejrzyste.

Na przestrzeni ostatnich lat, sytuacja na rynku kart graficznych stała się bardzo powtarzalna. Mamy dwóch głównych producentów GPU – firmę Nvidia oraz AMD. Obaj producenci nie mają w zasadzie żadnych innych konkurentów na rynku konsumenckim, a jedynym innym producentem jest firma Intel – skupia się ona jednak wyłącznie na mobilnych akceleratorach graficznych. Tym samym, przy zakupie dedykowanej karty graficznej dla komputerów stacjonarnych nasz wybór ogranicza się wyłącznie do dwóch możliwości. Różnicę miedzy producentami z perspektywy konsumenta nie są na tyle znaczące, by móc jednoznacznie określić, która z firm będzie lepszym wyborem.

Wiele zależy od zastosowania karty graficznej, w tym przypadku jednak skupimy się na najpopularniejszym przeznaczeniu – graniu. Wydajność kart graficznych w poszczególnych tytułach w dużej mierze zależy od ich optymalizacji. W ostatnich latach powstał trend współpracowania firm projektujących GPU z deweloperami gier. Sytuacja ta wpłynęła na utworzenie swoistych tytułów „ekskluzywnych”, działających znacznie lepiej na kartach jednego z producentów, a wyraźnie gorzej na konkurencyjnych. Niemniej, różnice te są na niwelowane nowszymi wersjami sterowników na przestrzeni kilku do kilkunastu tygodni od momentu premiery, więc nie dochodzi do sytuacji, w których ktoś jest poszkodowany długofalowo. Więcej gier projektowanych „na miarę” zleca firma Nvidia i to najczęściej na kartach tego producenta gry chodzą lepiej w dniu premiery.

AMD z kolei ma skłonność do dużo lepszego wsparcia kart graficznych w długim okresie. Wydajność względem starszych wersji sterowników wzrasta w większym stopniu niż w przypadku kart „zielonych”. Jeżeli użytkownik ma zamiar grać w konkretne pozycje, wybór jest prosty – należy kupić kartę na której gra działa wydajniej. Jeżeli jednak macie zamiar nie ograniczać się do konkretnych tytułów, wybór producenta w dużej mierze warto podyktować stosunkiem ceny do wydajności w poszczególnych półkach cenowych oraz osobistym preferencjom.

Wybór karty graficznej do gier – czym się kierować?

Przy zakupie karty graficznej należy zwrócić uwagę na kilka elementów specyfikacji, które skrzętnie wykorzystują marketingowcy, a które niekoniecznie mają wpływ na wydajność. Koronnym przykładem jest pamięci VRAM. Duże sklepy z elektroniką mają w zwyczaju reklamować wartość pojemności pamięci VRAM jako kluczowy czynnik wpływający na wydajność. Owszem, pamięć jest ważna, lecz tylko jeżeli może być wykorzystana przez pozostałe elementy karty graficznej. GPU z 8GB pamięci nie będzie wydajniejsze od karty z 4GB, jeżeli pamięć ta będzie nisko taktowana, a jej szyna bardzo wąska. To właśnie szyna podsystemu pamięci jest jednym z wyznaczników wydajności GPU. Obecnie wyróżniamy 4 najpopularniejsze standardy – 128bit, 256bit, 384bit oraz 512bit. Im wyższa wartość tym szybciej karta może przesyłać wygenerowane dane, co bezpośrednio przekłada się na wydajność.

Niektóre karty występują w dwóch wersjach, ta z szerszą szyną podsystemu pamięci będzie wyraźnie wydajniejsza od bardziej ograniczonego modelu. Taktowanie pamięci jest analogiczne do taktowania pamięci systemowej RAM. Im wyższa wartość taktowania, tym szybciej w jednym cyklu zapisu może działać pamięć VRAM. Wartość taktowania definiowana jest w megahercach, więc im wyższa ich wartość tym lepiej. Dodatkowo wyróżniamy standardy pamięci tak samo jak w przypadku pamięci RAM. Obecnie najpopularniejszymi są powolne pamięci VRAM typu GDDR3 oraz szybsze pamięci GDDR5 oraz najnowsze GDRR5X. Wykorzystanie VRAM jest też zależne od rozdzielczości w której będziemy grać. Do obrazu jakości Full HD spokojnie wystarczy nam 3-4 gigabajty, do 4K nawet 6 czy 8 gigabajtów może okazać się niewystarczające w niektórych przypadkach.

Taktowanie rdzenia GPU jest analogiczne do taktowania rdzeni procesora CPU. Teoretycznie im wyższe wartość taktowania tym z definicji wydajniej będzie pracować karta. Na czystą wydajność ma jednak wpływ kilka dodatkowych czynników, na które warto zwrócić uwagę. Producenci są w stanie osiągnąć wyższą wydajność na megaherc dzięki usprawnieniom w architekturze. Nowsza karta graficzna taktowana niższym zegarem może okazać się znacznie wydajniejsza od karty taktowanej wyższym zegarem z serii poprzedniej. Najłatwiej jest skupić się na oznaczeniach serii. Nvidia promuje obecnie swoją najnowszą serię GTX serii 10 z kolei AMD wypuściło GPU o nazwie RX serii 400. W przypadku kart mobilnych sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ mobilne karty graficzne są zazwyczaj znacznie słabsze od stacjonarnych odpowiedników. Nie warto więc liczyć na zbliżoną wydajność kart z dopiskiem M do kart pełnoprawnych wykorzystywanych w „stacjonarkach”. Wyjątkiem stanowią tu mobilne karty Nvidii najnowszej serii, którym niewiele brakuje do większych braci.

Przy zakupie karty graficznej, warto zwrócić uwagę na zamontowane na niej chłodzenie. Obecnie coraz rzadziej kupuje się akceleratory graficzne z fabrycznym coolerem na rzecz modeli autorskich poszczególnych producentów. Dobre chłodzenie ma dwa zadania – schłodzić kartę oraz zachować odpowiednią kulturę pracy. Przy zakupie karty graficznej należy zwrócić uwagę na rozmiar wentylatorów, jeżeli miejsce w obudowie na to pozwala – większa średnica wentylatorów pozwala na większy przepływ powietrza przy zachowaniu niższych obrotów. Kulturę pracy określa się w decybelach. Im niższa wartość w dBa, tym mniej hałaśliwe będzie chłodzenie karty pod obciążeniem. Wiele konstrukcji posiada chłodzenia półpasywne, co oznacza, że pod niskim obciążeniem karta nie musi włączać aktywnego chodzenia wentylatorami. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór karty może okazać się pobór prądu. Najczęściej wyższe modele kart mogą charakteryzować się wymogami względem posiadanej jednostki PSU czyli zasilacza. Należy zwrócić uwagę na to czy posiadany przez nas zasilacz będzie w stanie dostarczyć odpowiednią ilość prądu do karty. W przeciwnym razie, system może działać niestabilnie, bądź w skrajnych przypadkach nie włączać się w ogóle. Wielu producentów zamieszcza rekomendacje względem wymaganej mocy zasilacza w specyfikacji technicznej kart.

Wiele kart występuje w wersjach OC, czyli podkręconych względem domyślnych ustawień producenta. Jest to o tyle korzystny aspekt, ponieważ podkręcanie fabryczne ma gwarancję na pełną stabilność i bezproblemowość. Niemniej, różnice względem podstawowych wersji kart często są marginalne i nie zawsze zakup wersji OC jest korzystny w stosunku do dopłacanej kwoty – przestrzegamy, by zakup dokonywać świadomie i zwracać uwagę na różnicę w porównaniu do wersji niepodkręconych. Często zadawanym pytaniem jest możliwość łączenia kart w konfigurację multi-GPU. Obaj producenci posiadają odpowiednie technologie na to pozwalające, Nvidia – SLI, z kolei AMD – Crossfire. Jest to ciekawa opcja, lecz w przeważającej większości przypadków jedna wydajna karta będzie sprawowała się lepiej od dwóch słabszych połączonych w macierz. Tym samym rekomendujemy zakup jednego mocnego akceleratora, by uniknąć problemów konfiguracji multi-GPU takich jak np. micro stuttering.

Wybór optymalnej karty graficznej do gier zależy od wielu czynników, przede wszystkim od reszty posiadanego przez nas sprzętu. Jeśli zdecydują się Państwo na nowy zakup, mamy nadzieję, że powyższy poradnik odpowiedział na najczęściej zadawane pytania i dzięki niemu następny zakup będzie znacznie ułatwiony.Udostępnij

Powiązane Artykuły

Jak dbać o system operacyjny komputera?

Lenovo

Jak dbać o baterię w laptopie?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakim serialem jest Twoje życie? – Psychotest

Po ciepłym przyjęciu pierwszego psychotestu pt. "Kim jesteś w internecie?" przedstawiamy kolejną porcję rozrywki na zbliżający się weekend. W Wasze...

Zamknij