Porady

Wydajność komputera – co ma na nią wpływ i jak o nią zadbać?

26 lutego 2018, Aktualizacja 6 czerwca 2019Jarosław Łyszkowski

Co ma wpływ na wydajność komputera?

Wydajność komputera to jeden z najważniejszych czynników, który decyduje o możliwości korzystania z zaawansowanego oprogramowania, w tym programów do zastosowań profesjonalnych oraz do gier. Co jednak ma na nią decydujący wpływ i w jaki sposób możemy ją zwiększyć?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest wydajność. Wydajność to inaczej moc obliczeniowa, czyli liczba działań arytmetycznych, jakie może wykonać komputer w danym czasie. Obecnie wydajność oficjalnie wyrażamy we FLOPS-ach (ang. Floating point Operations Per Second). Nieoficjalnie zaś często sugerujemy się liczbą generowanych klatek na sekundę w danych ustawieniach w przypadku gier, czy też czasie wymaganym do renderowania obiektu w programach do projektowania 3D.

Co ma wpływ na wydajność komputera?

Na wydajność komputera wpływ ma wiele czynników. Należy wyróżnić dwie różne kategorie – czynniki hardware’owe (sprzętowe) oraz software’owe (programowe). O mocy obliczeniowej naszego peceta nie decyduje tylko klasa karty graficznej czy ilość pamięci RAM, ale również system i sterowniki zarządzające konkretnymi podzespołami.

Jak więc zadbać o jak najwyższą wydajność? Tutaj warto rozróżnić trzy opcje: zarządzanie ustawieniami i oprogramowaniem, podkręcanie podzespołów oraz inwestycja w wydajniejsze komponenty.

Zarządzanie ustawieniami i oprogramowaniem

Rozwiązania z tego zakresu zakładają brak wkładu finansowego, jednak nie przynoszą znaczącej poprawy wydajności, chyba, że mówimy o zarządzaniu ustawieniami w grach komputerowych.

To akurat dość banalny przykład, jednak czasami bardzo skuteczny. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście wyższe opcje graficzne oraz rozdzielczość są nam niezbędne. Zawsze można przełączyć je na niższe i tym samym zyskać często naprawdę spory skok generowanych klatek na sekundę. Często dzięki takiemu zabiegowi unikniemy drastycznych spadków FPS poniżej poziomu płynności w kryzysowych sytuacjach.

Kolejny element, który może nam dać dodatkowe kilka klatek to sprawdzenie sterowników i użycie specjalistycznego oprogramowania. Warto spróbować zagrać z wykorzystaniem innej wersji bibliotek DirectX, zaktualizować sterowniki do najnowszej stabilnej wersji, lub skorzystać z pomocy narzędzi do optymalizacji i przyspieszenia systemu.

Chłodzenie i jego konserwacja

Nasze komputery z biegiem czasu się brudzą – na wentylatorach gromadzi się kurz, pasta termoprzewodząca traci swoje właściwości. Komputer w ten sposób traci swoją stabilność pracy, agenerowana wysoka temperatura przez słabe odprowadzenie ciepła wymusza ograniczenie naszych podzespołów, aby te nie przegrzały się. Wtedy należy po prostu wyczyścić naszą jednostkę lub laptop, a wydajność wróci do normy.

Spory wpływ na wydajność ma samo chłodzenie. Tyczy się to zwłaszcza laptopów, które posiadają znacznie ograniczoną powierzchnię na zastosowanie solidnego mechanizmu odprowadzania ciepła. Wyjątkami są tutaj na przykład laptopy z gamingowej serii Lenovo Legion, która posiada specjalnie zaprojektowane chłodzenie zapewniające bardzo dobre odprowadzenie ciepła z kluczowych komponentów komputera, które radzi sobie nawet w przypadku maksymalnego obciążenia.

Czasem warto wyposażyć się w specjalną podstawkę chłodzącą, która dzięki aktywnemu strumieniowi zimnego powietrza z zewnętrznego wentylatora ochłodzi nasze urządzenie od dołu.

Podkręcanie podzespołów

Kolejną opcją jest ingerencja w hardware z wykorzystaniem oprogramowania zarządzającego jego ustawieniami. Ta operacja wymaga doświadczenia z zakresu overclockingu komponentów, zatem nie radzę zabierać się do podkręcania bez znajomości tego zagadnienia.

Największe różnice w wydajności zapewnia podkręcenie procesora oraz karty graficznej. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku pierwszego podzespołu konieczne jest posiadanie wydajnego układu chłodzenia. Warto zatem szukać jednostek , które w taki układ są już wyposażone i dobrym wyborem będzie  komputer Lenovo Legion Y920 Tower, posiadający wydajne chłodzenie na procesor oraz przestronną i dobrze wentylowaną obudowę.

Inwestycja w wydajniejsze komponenty

Ostatnią, bardziej kosztowną opcją jest oczywiście wymiana lub dokupienie konkretnych części. W przypadku chęci zrobienia zakupów na początku radzę zastanowić się, czy bardziej opłacalna będzie wymiana kilku podzespołów, czy może kupno całego komputera, na przykład gotowego zestawu od Lenovo (https://lenovozone.pl/produkty/komputery/), takiego jak chociażby Legion Y520, zapewniającego bezkompromisową wydajność także w wirtualnej rzeczywistości.

Większość użytkowników odnosząc się bezpośrednio do wydajności karty graficznej oraz procesora w pełni zapomina, że do niedawna najsłabszymi ogniwami komputerów były dyski twarde. Dla starszych urządzeń, które służą do podstawowych zadań, takich jak edycja dokumentów, oglądanie filmów, czy przeglądanie Internetu były one standardem.Najlepszą opcją na zwiększenie szybkości będzie inwestycja w dysk SSD, który jest wymaganym komponentem w produktach biznesowych ze wzlędu na szybkość działania jak i odporność na mechaniczne uszkodzenia w mobilnym użytkowaniu.  Najtańsze dyski są już dostępne w cenie 170 zł i często potrafią tchnąć nowe życie w starsze laptopy oraz komputery stacjonarne. Nie możemy również tu zapomnieć o rozbudowie pamięci RAM, ponieważ aplikacje z biegiem czasu również więcej jej konsumują.  Rozszerzenie pamięci zapewni lepszą wielozadaniowość, dzięki czemu otworzymy więcej programów bez obawy o spowolnienie działania.

Sprawa jednak komplikuje się przy ulepszaniu komputerów do zastosowań profesjonalnych i do gier. Cała procedura jest złożona i warto wtedy zwrócić się o pomoc do kogoś zaznajomionego z tematem, bądź też skorzystać z rad doświadczonych osób z grup na Facebooku, bądź z forów tematycznych, jak na przykład Lenovo Zone (https://lenovozone.pl/forum/). Tam po podaniu informacji odnośnie naszego komputera i budżetu na zmiany, uzyskamy fachowe porady, a nawet cały kosztorys zmian.

Podsumowanie

Wydajność to istotna sprawa, zwłaszcza dla graczy i profesjonalistów. To dzięki niej rozrywka staje się bardziej komfortowa, zaś zaawansowane operacje są wykonywane znacznie szybciej. Zwiększanie mocy obliczeniowej i dbanie o nią to jednak skomplikowany proces, na który składa się sporo czynników. Warto w tym celu korzystać z pomocy doświadczonych osób, lub zaznajamiać się z zagadnieniem poprzez lekturę poradników i artykułów tematycznych, a także chociażby materiałów wideo w HelpZone (https://lenovozone.pl/wideo/helpzone).

# blackwhite TVJak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 2.9 / 5. Liczba głosów: 19

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Powiązane Artykuły

Bezpieczeństwo dziecka w sieci – jak o nie zadbać?

Lenovo

Bezsprzętowa kalibracja monitora - HelpZone #46

Lenovo

God Mode w systemie Windows - HelpZone #49

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Hardware IdeaPad 520
Lenovo IdeaPad 520 – spodoba się każdemu? – recenzja

Czy istnieje laptop, który trafi w gusta zarówno tradycjonalistów, jak i zwolenników tego, co nowoczesne? Oczywiście, to Lenovo IdeaPad 520!...

Close