Newsy

Wystarczy na niego spojrzeć – Tobii Gaze

5 lipca 2013, Aktualizacja 17 kwietnia 2018Lenovo

tobii-CEO-Henrik-Eskilsson-using-the-laptop-protot

Firma Tobii wraz z Lenovo stworzyła działający prototyp komputera sterowanego nie przy pomocy dotyku albo gestów, ale wzroku użytkownika.Tobii Gaze, monitoruje wzrok osoby obsługującej komputer i na podstawie uzyskanych w ten sposób danych pozwala użytkownikowi, bez dotykania myszki ani klawiatury, przewijać dokumenty albo strony internetowe. To jednak nie wszystko, Gaze umożliwia też wskazywanie konkretnych ikon i zaznaczanie obszarów. Wszystko wyłącznie przy pomocy wzroku.

Nowy interfejs nie został zaprojektowany, żeby zastąpić mysz i klawiaturę. Na to jeszcze zbyt wcześnie. Sterowanie przy pomocy wzroku może jednak bardzo efektownie uzupełnić znane już sposoby komunikacji człowiek-komputer. Tym bardziej, że już od jakiegoś czasu producenci sprzętu szukają bardziej naturalnego sposobu na wydawanie poleceń. Co jest natomiast bardziej naturalne niż sterowanie, przy pomocy wzroku? Przecież nawet w przypadku interfejsu dotykowego czy operowania gestami użytkownik i tak najpierw wbija wzrok w wyświetlacz. Brak w ogóle konieczności ruszenia dłońmi, aby osiągnąć zamierzony efekt mogłoby zatem okazać się spełnieniem marzeń. Zwłaszcza, jeśli system byłby mniej surowy i bardziej efektywny niż istniejące już wersje dla osób niepełnosprawnych. Komputer z Gaze ma to coś. Używanie go sprawia wrażenie, jakby sprzęt wiedział o czym myśli osoba siedząca naprzeciwko niego.

Jak już wspomniano, sama technologia, bez komputera niewiele byłaby warta. Partnerem technologicznym firmy Tobii zostało więc Lenovo. Wspólnymi siłami zbudowano urządzenie – działający prototyp, dysponujący tym nowatorskim interfejsem.

Henrik Eskilsson, CEO firmy Tobii powiedział:

Nasz prototypowy laptop ponad wszelką wątpliwość dowiódł, że nasza technologia śledzenia oczu jest już na tyle dopracowana, aby zająć miejsce obok innych standardowych interfejsów komputerowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy z odpowiednim partnerem możemy to osiągnąć już za kilka lat.Udostępnij

Powiązane Artykuły

Chłodzenie peceta - jak to skutecznie robić?

Lenovo

Archiwizowanie danych - HelpZone #23

Lenovo

5 aplikacji do obróbki zdjęć na telefonie

Lenovo

Komentarze do artykułu

Komentarze


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zrób to z Lenovo

Interesujesz się modą, designem albo fotografią? Krew szybciej krąży ci w żyłach, gdy myślisz o wyścigach, grach komputerowych lub muzyce?...

Zamknij