Porady

Zabójcze magnesy: jak jest naprawdę? – technologiczne mity

25 listopada 2016, Aktualizacja 15 marca 2018Lenovo

Zabójcze magnesy: jak jest naprawdę?

Wielu z nas na pewno pamięta czasy, w których wystarczyło przyłożyć wystarczająco silny magnes do dyskietki lub kasety magnetofonowej, by pożegnać się z zapisanymi na nich danymi. Wprawdzie tego typu nośniki już dawno odeszły do lamusa, ale opinia o zabójczych magnesach usuwających dane, niszczących twarde dyski i wyświetlacze urządzeń, nadal jest popularna. Słusznie?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zwolennicy tej opinii mają rację – np. dyski HDD wykorzystują pole magnetyczne swoich głowic do zapisu i usuwania danych, więc inne pole magnetyczne może mieć na nie wpływ. Teoria ta zyskała wielką sympatię popkultury – w ilu filmach widzieliśmy postacie próbujące pozbyć się kłopotliwych danych przy pomocy magnesu? Właśnie to przyczyniło się do popularyzacji poglądu, że dysków twardych nie wolno kłaść na głośnikach, monitorach CRT i innych urządzeniach, które wytwarzają pole magnetyczne.

Jak jest naprawdę, czy można uszkodzić dysk twardy magnesem?

Wartość indukcji pola magnetycznego magnesu neodymowego wynosi (w niewielkiej odległości) ok. 100 mikrotesli. Tymczasem zapis danych na HDD wymaga pola o wartości… 0,5 tesli. Głowica dysku jest w stanie wygenerować taką wartość, ponieważ jest umieszczona tuż przy powierzchni talerza i w przeciwieństwie do typowego magnesu działa na bardzo mały obszar. Łatwo policzyć, że do skasowania danych na twardym dysku potrzebne byłoby pole magnetyczne o ogromnej mocy, tysiące razy większej niż w przypadku dowolnego magnesu użytkowanego w warunkach domowych. To wartości, które występują w urządzeniach do rezonansu magnetycznego lub tzw. degausserach – specjalistycznych maszynach służących do trwałego niszczenia danych na nośnikach magnetycznych.

A co z nośnikami wykorzystującymi pamięć flash?

Tu sprawa jest jeszcze prostsza – w nich nie występują jakiekolwiek elementy wykorzystujące pole magnetyczne. Nie jest więc możliwe, by magnes mógłby mieć jakikolwiek wpływ na Wasze karty pamięci i pendrive’y.

Pole magnetyczne nie ma również żadnego wpływu na działanie wyświetlaczy plazmowych, LCD czy LED. Urządzenia te, w przeciwieństwie do monitorów kineskopowych, nie emitują wiązki elektronowej, na którą mogłoby ono bezpośrednio oddziaływać. Nie ma więc możliwości, by można było zakłócić ich pracę lub uszkodzić je przy pomocy magnesu. Chyba że w przypływie eksperymentatorskiej pasji nadamy mu odpowiednią energię kinetyczną i wektor skierowany w stronę ekranu…*

*Czego redakcja LenovoZone nie zaleca robić.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Udostępnij

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Historia tranzystora od ElektroPrzewodnika – Now or Never

Mamy przyjemność zaprezentować Wam kolejną odsłonę naszej akcji pt. "Now or Never", w ramach której dajemy naszym subskrybentom możliwość przedpremierowego...

Zamknij