Ciekawostki

Czy dzięki smartfonowi można zostać łowcą kosmitów?

20 czerwca 2017, Aktualizacja 29 kwietnia 2020Lenovo

Czy dzięki smartfonowi można zostać łowcą kosmitów?

Czy jesteśmy sami we wszechświecie? To pytanie nurtuje całe pokolenia naukowców, artystów i miłośników fantastyki. Technologia znacznie przyspieszyła, odkąd w 1959 ludzkość uruchomiła program SETI, a w 1974 podjęła pierwszą próbę aktywnego kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi. Czy dzięki temu możemy poszukać kosmitów we własnym zakresie?

Okazuje się, że jak najbardziej – ale nie tak, jak sobie wyobrażacie. W 2015 roku najbardziej znany astrofizyk świata, Stephen Hawking oraz rosyjski biznesmen Yuri Milner uruchomili projekt o wartości 100 miliardów dolarów, którego celem jest kontakt z cywilizacjami pozaziemskimi. Trwa pierwszy etap The Breakthrough Initiatives – poszukiwania inteligentnych form życia w kosmosie przy wykorzystaniu dwóch najpotężniejszych teleskopów na ziemi – Parkes Telescope w Nowej Walii oraz Robert C. Byrd Green Bank Telescope w stanie West Virginia. Ten sprzęt jest tak czuły, że potrafi uchwycić światło żarówki z dystansu 25 trylionów mil!

Wy także możecie dołączyć do łowców kosmitów. Hawking i Milner liczą na Waszą pomoc – wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację BOINC, by pożyczyć naukowcom odrobinę mocy obliczeniowej Waszych smartfonów. Działa ona wyłącznie wtedy, kiedy telefon jest podłączony do ładowarki oraz korzysta z połączenia wi-fi – nie musicie się więc obawiać wyłomu w poziomie energii czy przekroczenia limitu transferu. Appka funkcjonuje w tle i wykorzystuje czas, w którym nie korzystamy z naszego urządzenia, by wspomagać kosmiczne poszukiwania.

Rozczarowani? Problem polega na tym, że smartfony dość słabo radzą sobie z warunkami panującymi w kosmosie. Podstawowy problem to panująca tam temperatura, która może wynieść od -270 do 120 stopni Celsjusza. Żaden dostępny na rynku telefon nie jest w stanie wytrzymać w takich warunkach – a największym ograniczeniem technologicznym jest bateria. Drugi problem to zabójcze dla elektroniki promieniowanie, które nie jest wielkim problemem na ziemi, ale w kosmosie, gdzie nie chroni nas atmosfera – to zupełnie co innego. Nic dziwnego, że kosmici nie dzwonią. A nawet gdyby mogli, musieliby poczekać, aż zbliżymy się wystarczająco do satelitów komunikacyjnych…

Dowiedz się jak Połączyć telefon z komputerem.

Pomimo to próbujemy! Sercem satelitów STRaND-1 i PhoneSat są właśnie smartfony, które wyposażono w zaawansowane systemy podtrzymywania życia. Projektanci tych urządzeń wyszli z założenia, że współczesne urządzenia mobilne oferują więcej mocy obliczeniowej i pamięci niż typowe komputery stosowane w satelitach – a przy tym są tańsze! Być może już wkrótce to właśnie smartfony staną się naszymi oczami na orbicie okołoziemskiej?

Dla tych, którzy wolą coś konkretniejszego, deweloperzy aplikacji mobilnych zaprojektowali replikę detektora znanego z serii Aliens. W Google Play znajdziecie całą gamę mniej lub bardziej udanych wariacji na temat filmowego Motion Trackera – wykorzystują one żyroskopy smartfonów. Kto wie – może wcale nie trzeba szukać kosmitów w odległych zakamarkach kosmosu?Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo seria Y do grania
Seria urządzeń Lenovo Y – służą do grania!

Planujesz karierę e-sportową? Potrzebujesz niezmąconego komfortu podczas długich godzin grania? A może po prostu chcesz cieszyć się swoimi ulubionymi tytułami...

Close