[Tutorial] Jak zainstalować kernel na przykładzie Ubuntu ;-)

01 wrz 2015, 13:20
Użytkownik nieaktywny

Użytkownik nieaktywny

Aktywny Gracz 1433 posty 184 pkt.

[Tutorial] Jak zainstalować kernel na przykładzie Ubuntu ;-)

01 wrz 2015, 13:20
Temat jak zawsze dla ciekawskich ;-)
Kernel jak wiadomo to jądro naszego systemu, nie każdy wie że samemu możemy go zainstalować ;-)
Jest to bardzo fajna opcja dla tych którzy chcą korzystać z najnowszego kernela , który dla naszego wydania może być niedostępny ;-)

Dla przykładu , posiadając ubuntu 14.04 dla którego przeznaczone jest jądro w wersji 3.14 bodajże możemy zainstalować sobie nowszy lub najnowszy kernel o numerze ( na dzień dzisiejszy ) 4.2

Jak to zrobić ? W internecie jest sporo gotowych wklejek do terminala. Jeżeli nie chcemy czekać na gotowca zróbmy to sami.

Najpierw sprawdź jaki posiadasz kernel.
Wykonaj w terminalu:
Cytuj:
uname -r

Polecenia da odpowiedz w postaci np:

Cytuj:
3.18.18-031820-generic

Teraz sprawdźmy czy jest jakiś nowszy kernel dla tego wydania 3.18.

https://www.kernel.org/

jak widać najnowsze wydanie dla wersji 3.18 to 3.18.20 tak więć kernel można zupdatować ;-)

Za pomocą komendy wget pobierzemy potrzebne pliki jądra a poszukamy ich tu:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/

Wchodzimy w folder 3.18.20

i widzimy tam rózne pliki do pobrania ;-)
Obrazek

Potrzebujemy 3 plików o nazwie generic. Dla systemu 32 bitowego z końcówką i386 i na tym się skupie.
Cytuj:
linux-headers-3.18.20-031820-generic_3.18.20-031820.201508081633_i386.deb
linux-headers-3.18.20-031820_3.18.20-031820.201508081633_all.deb
linux-image-3.18.20-031820-generic_3.18.20-031820.201508081633_i386.deb

Zwrócić należy uwagę że każdy z tych plików ma inną wagę mb ;-)

Te trzy pliki odpowiednie dla systemu 32bit pobieramy wykonując następujące polecenie w terminalu

Cytuj:

Następnie instalujemy nasz nowy kernel:
Cytuj:
sudo dpkg -i linux-headers-3.18.20*.deb linux-image-3.18.20*.deb

System uruchamia się zawsze z najnowszym kernelem, jeśli chcemy użyć innego, niższego numerka należy wybrać go przy starcie systemu w menu gruba.
Cytuj:
bart@bart-HP-Compaq-6720s:~$ uname -r
3.18.20-031820-generic

Po restarcie systemu sprawdzamy na jakim jądrze pracujemy
Oczywiście możecie pozostać przy swoim jądrze systemu i korzystać z aktualizacji dostępnych przez aktualizację oprogramowania, powyższe rozwiązanie jest dla tych którzy chcą mieć nowsze jądro ;-)

Re: [Tutorial] Jak zainstalować kernel na przykładzie Ubuntu ;-)

01 wrz 2015, 13:56
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2572 posty 1569 pkt.

01 wrz 2015, 13:56
Po takich akcjach miałem tylko problemy, brak kompatybilności ze sterownikami (jakaś karta graficzna + coś jeszcze było) - nowszych nie mogłem znaleźć/wrzucić z jakiegoś powodu. Już nie pamiętam, trochę temu to było. Wiem, że spędziłem nad tym dzień i miałem dosyć.
Domyślny kernel jest w porządku. Dostaje aktualizacje bezpieczeństwa, jest odpowiednio przetestowany. Po co go zmieniać? Normalny użytkownik nie zauważy (na lepsze) różnicy. Po co kombinować?

Większość użytkowników nawet nie wie, że ma coś takiego jak kernel. Ci co wiedzą, sami do potrafią zrobić, zresztą tak jak i skompilować jajko.

Dopiero kompilacja, daje jakieś realne efekty. Ale to trzeba znać swój sprzęt i dokonywać samodzielnie aktualizacji jądra. A to jest o wiele bardziej skomplikowane niż aktualizacja przez gotowe paczki.

PS. Zapomniałeś o bardzo ważnej rzeczy. Architektura systemu, pobierasz paczkę amd64 czy i386? One nie są wymienne, zmiana architektury to nie tylko zmiana jądra, ale wszystkich plików. A wgranie złej - system nie wstaje.

01 wrz 2015, 14:12
Użytkownik nieaktywny

Użytkownik nieaktywny

01 wrz 2015, 14:12
Pisałem że skupiam się na 32 bitach które sam posiadam.

1. Nie spotkałem się z przypadkiem żeby update kernela komuś namieszało. :lol: Update zazwyczaj wprowadza sporo poprawek i ulepszen więc nie strasz nikogo biorąc pod uwage swoje niepowodzenia ;-)
2. Kernel zawsze można odinstalować.
3. Zawsze można użyć innego kernela przy starcie systemu, można mieć ich kilka zainstalowanych.

A tu sobie poczytaj jakie nowości ma kernel 4.2
https://www.phoronix.com/scan.php?page= ... ures&num=1
Podejrzewam że starsze jądra nie mają wsparcia dla wszystkich urządzeń i kontrolerów jak np wydanie 4.2 więc może to mieć pozytywny wpływ na niektórych użytkowników w szczególności posiadaczy nowszych podzespołów.

27 wrz 2015, 18:30
doktordemolka

doktordemolka

Początkujący User 300 posty 43 pkt.

27 wrz 2015, 18:30
w Ubuntu to chyba wszytko jest skomplikowane do granic możliwości ;)

Na debianie wystarczy

Kod:
echo "deb http://aptosid.office-vienna.at/aptosid/debian/ sid main fix.main" >> /etc/apt/sources.list
aptitude update
aptitude search linux-image linux-headers
aptitude install linux-{image,headers}-...
reboot

Wymiana kernela na nowszy ma wtedy sens gdy brakuje nam jakiejś funkcjonalności, której nie ma w starszym...po za tym nie widzę większego sensu zmiany

27 wrz 2015, 18:51
Użytkownik nieaktywny

Użytkownik nieaktywny

27 wrz 2015, 18:51
Spoko ale tutek dotyczy ubuntu a nie debiana ;-) na stable jessie w sumie nie bede robić upgradów jajka bo wszystko mi działa ;-)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo