Jak wybrać powerbanka?

06 lut 2016, 00:22
SkyThane

SkyThane

Aktywny Gracz 287 posty 122 pkt.

Jak wybrać powerbanka?

06 lut 2016, 00:22
Na co zwrócić uwagę przy wyborze power banków?

Bateria baterii nie równa. Zarówno w smartfonach jak i w bankach energii. Nie można też bezpośrednio porównywać wydajności powerbanków z różnych kategorii. To powoduje, że decyzja o zakupie musi być poprzedzona zadaniem sobie kilku pytań.

Do czego potrzebny będzie power bank?
To podstawowe, jak też bardzo ważne pytanie. Zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenie, które będziemy ładować. Czy będzie to smartfon, tablet, nawigacja w samochodzie, a może nawet laptop? Jeśli będą to smartfony, nawigacja lub popularne MP3, powinniśmy szukać wśród urządzeń z wyjściem 1A (natężenie jednego ampera), do tabletów 2A.
Przy okazji sprawdzić, jakiego prądu potrzebuje nasza elektronika. Im więcej amperów, tym szybciej naładujemy nasze urządzenie. Tańsze powerbanki to 0,4-0,9 ampera, średniej jakości 1,2 a dobrej 2,0 ampery. Trzeba pamiętać też, że urządzenia mają określone możliwości przyjęcia energii. W przypadku nowszych i lepszych smartfonów wartość ta waha się między 1,8 a 2,0 ampera.

Jaka pojemność?
To jeden z kluczowych parametrów. Najlepiej, jeśli będzie ona nie mniejsza, niż bateria zainstalowana w naszym telefonie czy tablecie. Jeśli będzie zbyt niska, to możesz zapomnieć o pełnym naładowaniu baterii. Zasada jest więc prosta: im większa pojemność, tym więcej energii jest w stanie przekazać urządzeniu.
Jeśli wystarczy, że powerbank jedynie podtrzyma telefon przy życiu na kolejne kilkadziesiąt procent, wówczas model z baterią 2500 mAh może być zadowalający. W każdym innym przypadku raczej lepiej celowac w modele powyżej 7000 mAh. Warto przy tym wiedzieć, że wzrost pojemności oznacza też wzrost wagi. Przykładowo powerbank o pojemności 2500 mAh to ok. 120 g, ale 16 000 mAh to już 350 g. Power banki mają też straty energii. Jeśli twój smartfon posiada baterię o pojemności 2000 mAh, a chcesz kupić powerbanka z 6000 mAh, to wcale nie znaczy, że będziesz mógł ją naładować do pełna trzykrotnie. To wszystko zależy od marki i modelu.

Jakość czy cena?
Od razu mówię, za 20 zł dobrego powerbanka nie kupimy. Chińskie modele o bardzo wysokiej pojemności po bardzo niskiej cenie nie gwarantują wysokiej jakości, wydajności i długiej żywotności.
Markowe baterie (np. Forever, GoodRam, Xiaomi, Lepow, czy GP Baterries) choć będą 2-3 razy droższe, zapewnią większą wydajność i mniejsze straty energii (na poziomie 15-20 proc.).
Jaki power bank będzie trwały?
Jednym ze wskaźników będzie liczba cykli ładowania. Mówi ona, ile razy można naładować nasze urządzenie. Jednakże w tym względzie dane producentów należy traktować bardzo orientacyjnie. Można jednak kierować się zasadą, że im wyższy, tym lepsza żywotność.

Czy power bank ma zabezpieczenie przed zwarciem i przegrzaniem?
Dobry akumulator powinien standardowo posiadać oba rozwiązania. W innym wypadku mogą wystąpić problemy w trakcie ładowania baterii. W najbardziej skrajnym przypadku zwiększa się ryzyko deformacji plastikowej obudowy, a nawet częściowego stopienia izolacji przewodu lub uszkodzenia gniazda. Informacje o rodzaju zabezpieczeń znajdują się na opakowaniu urządzenia.

Czy jest możliwość dopasowania napięcia?
To ważne pytanie, jeśli chcemy nim naładować również laptopa. Jeśli tak, to wówczas przyda się model dostosowany do innego napięcia zasilania. Dane o trybach pracy również znajdują na opakowaniu urządzenia.

Inne, mniej lub bardziej ważne dodatki
Przy zakupie powinno się zwracać uwagę na inne drobne rzeczy, które mogą być dla nas istotne. Na przykład to, czy power bank ma dwa gniazda ładowania. Może to być niezwykle wygodne, jeśli zechcemy ładować dwa urządzenia jednocześnie.
Do niektórych urządzeń dołączane są np. malutkie diody, które służą jako latarka. Powinniśmy zwrócić również uwagę, czy power bank posiada wskaźnik naładowania. Na rynku są także modele posiadające technologię e-USB, która pozwala na dopasowanie napięcia do ładowanego urządzenia. Dzięki temu posłużą do ładowania baterii w laptopach.

Re: Jak wybrać powerbanka?

06 lut 2016, 02:46
Użytkownik nieaktywny

Użytkownik nieaktywny

Aktywny Gracz 1433 posty 184 pkt.

06 lut 2016, 02:46
Ten od Lenovo płaski jest bardzo fajny i na jedno ładowanie przeciętnego smartfona starcza ;-)

07 lut 2016, 19:49
Capricornus

Capricornus

Początkujący User 46 posty 2 pkt.

07 lut 2016, 19:49
Przede wszystkim, nie sugerować się atrakcyjnymi ofertami sieci "Saturn" :)

07 lut 2016, 20:55
arlid

arlid

Początkujący User 56 posty 19 pkt.

07 lut 2016, 20:55
Mi się wydaje, że to po prostu widać po wyglądzie urządzenia i jego cenie. Za 15-20zł nie będzie super sprzętu jak dobre akumulatorki są więcej warte . Jak zawsze warto słuchać zdrowego rozsądku przy wyborze :)

16 lis 2016, 05:10
uhater

uhater

Początkujący User 3 posty 25 pkt.

16 lis 2016, 05:10
Jak dla mnie to power bank przede wszystkim powinien mieć sporą pojemność. Im większa tym więcej naładujemy. Wyglądem raczej bym się nie kierował. Ostatnio bardzo zainteresował mnie power bank Xiaomi 16000MAH (http://eleosklep.pl/oryginalny-powerbank-xiaomi-16000mah-p-45.html), kupiłem potestowałem i muszę bez bicia przyznać, że jest najlepszym powerbankiem z jakim miałem doczynienia do tej pory

24 lip 2017, 15:32
Moniaaa

Moniaaa

Początkujący User 1 posty 0 pkt.

24 lip 2017, 15:32
Pojemność najważniejsza według mnie, przydaje się na dłuższe wyjazdy gdzie jest się odciętym od prądu:) Posiadam obecnie taki http://epowerbank.pl/produkt/aluminiowy ... 0-000-mah/ power bank i idealnie wystarcza:)

24 lip 2017, 18:26
toniek-94

toniek-94

Prawdziwa Ikona 722 posty 390 pkt.

24 lip 2017, 18:26
@Moniaaa Pojemność jest ważna ,ale trzeba patrzeć jaką baterie posiada powerbank, bo można się naciąć i dostać coś co w rzeczywistości ma mniejszą pojemność i szybciej ją traci.

24 lip 2017, 22:21
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2590 posty 1569 pkt.

24 lip 2017, 22:21
toniek, jestem w stanie założyć się o piwo, że tamten post to nic innego jak pozycjonowanie w/w powerbanków. Jest w odpowiednim dziale, odpowiednim temacie - niech zostanie. Ale jeden jedyny post z linkiem do nieznanych powerbanków... wygląda legitnie.

Kiedyś dostałem testowo, taką usługę dla mojej jednej strony - wygląda identycznie jak powyższej.

26 lip 2017, 18:01
cezarysk

cezarysk

Celny Kursor 68 posty 282 pkt.

26 lip 2017, 18:01
Jaki power bank?
Wszystko zależy od potrzeb. Mając na uwadze pojemności baterii w smartfonach powerbanki do poj. 2000 można omijać. Jeśli zależy nam na awaryjnym jednokrotnym ładowaniu to trzeba wybrać pb, którego pojemność będzie nieco wyższa niż baterii (np. 2500 w przypadku baterii do 2000). Jeśli zależy nam na kilkukrotnym ładowaniu (np. nie mamy dostępu do gniazd zasil. aby ładować telefon) to idealnym rozwiązaniem będzie pb o poj. 10000 lub wyższej. Estetyka wg mnie nie ma większego znaczenia. Znaczenie może mieć wielkość powerbanku i... ciężar. Osobiście używałem kiedyś Varty o poj. 10000. Pełne naładowanie wystarczało na 4,5 ładowań baterii o poj. 1950 (Lumia 535). Power bank jest niestety ciężkawy.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo