Kilka słów #2 - Płyta główna

08 kwi 2016, 19:46
SkyThane

SkyThane

Aktywny Gracz 287 posty 122 pkt.

Kilka słów #2 - Płyta główna

08 kwi 2016, 19:46
Płyta Główna

Budowa
Najbardziej popularny rodzaj to 18 letni ATX. Inne dwa popularne rodzaje, to mniejszy MicroATX i Mini-ITX. Intel próbował wyprzeć ATX swoimi BTX'ami, ale nic z tego nie wyszło. Istnieje kilka wariantów takich jak XL-ATX. O XL-ATX raczej dużo nie słychać, ale generalnie posiada więcej gniazd rozszerzeń. ATX wystarczy w 90% przypadków.
Po za tym oferuje najwięcej możliwości modernizacji, mamy też największy wybór. Płyty MicroATX są stworzone z myślą o niższych budżetach, ogólnie są tańsze, ale też czasami są okrojone z kilku bajerów, można jednak znaleźć ciekawe opcje high-end. Płyty Mini-ITX są ciekawą opcją, ale ograniczony rozmiar sprawia, że nie ma zbyt dużo opcji hi-end.

Socket
Jeżeli zdecydujemy się na już nie używany socket LGA1156, ograniczymy sobie bardzo wybór procesora. Jak pisałem w Kilka słów - CPU najlepiej wybierać pomiędzy LGA1155, LGA1150, LGA2011 w przypadku Intela, a AM3 i FM2 w przypadku AMD. Gdy wybieramy Intel'a lepiej celować w LGA2011 i LGA 1150. AMD aktywnie wspiera AM3+ i FM2, a nawet jest mowa o nowym socket'cie, który wyprze FM2.

Chipset
Chipset to zespoły układów scalonych na płycie głównej. W skrócie chipset odpowiada za poprawną współpracę między poszczególnymi częściami naszego komputera. Chipsety zarządzają na przykład USB, PCIe i portami SATA. Przy wyborze chipsetu, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na różne funkcje, bo niektóre chipsety mogą ich nie posiadać. Dla przykładu chipset P67 nie ma wsparcia dla SSD, ale Z68 już tak. Obecnie chipsety high-end to Z77, Z87, X79 od Intela, A85X,990X i 990FX od AMD.

Wsparcie SLI/Crossfire
Większa część graczy nie używa więcej niż jednej karty graficznej, ale zawsze, dobrze wiedzieć, że mamy taką opcję :D Rozwiązanie AMD dla dwóch kart to CrossFire i CrossFireX[ dla więcej niż dwóch. Natomiast rozwiązania Nvidii to SLI dla dwóch kart, 3-way SLI dla trzech, 4-way SLI dla czterech. W przypadku SLI wymagana jest specjalna, certyfikowana płyta główna, a jeśli chodzi o CrossFire to wystarczy, że będzie odpowiednia ilość złączy PCI Express.

Porty
Jedną z głównych różnic między płytami high-end, a low-end są właśnie porty. Płyty high-end zwykle posiadają wiele portów, FireWire, dodatkowe USB 3.0, audio, eSATA. Jaki typ i jak dużo portów potrzebujemy? Na to pytanie możemy sobie odpowiedzieć tylko indywidualnie. Jeżeli używamy jeszcze kamery, która wymaga FireWire, to port ten przydał by się w naszej płycie. Jeżeli jest on nam całkowicie zbędny, to po co wydawać pieniądze na płytę z dostępnym FireWire. Ogólnie teraz uważa się często, że FireWire i eSATA nie są potrzebne. Zwykle, zależy nam na jak największej ilości USB 3.0, przynajmniej jeśli chodzi o mnie :P

Złącza (Sloty)
Jeżeli widzimy płytę główną z masą złącz PCIe, nie wszystkie są dobre. Złącza PCIe mogą fizycznie być w wariancie x16 w długości(16 linii transmisyjnych), ale elektrycznie tylko x8 albo x4. 990FX od AMD i X79 od Intela nie mają limitu przepustowości, tak jak w Z77 czy Z87, także jeśli potrzebujemy dużo slotów, te chipsety powinny nas zainteresować. Niestety, chipsety Z77 i Z87 bardziej wspierają PCIe 3.0. PCIe 3.0 ma dwa razy lepszą przepustowość niż PCIe 2.0, ale dalej nie jest oficjalnie wspierane przez X79, tylko płyty z 990FX to robią. Zanim jednak coś wybierzemy, polecam najpierw poczytać trochę, można się też na TechZone zapytać :D

Jest to mała dioda LED na płycie głównej, która wyświetla kod płyty, kiedy uruchamiamy sprzęt.
POST to po prostu "Dar od Boga" gdy coś jest nie tak z naszym sprzętem :D

BIOS Kopia zapasowa
Kopia zapasowa BIOS'u przechowuje duplikat BIOS'u na płycie głównej, który może nas uratować, kiedy nasz BIOS ulegnie jakimś pozaziemskim działaniom i przestanie z nami współpracować :D Co prawda awaria BIOS'u często się nie zdarza, jednak myślę, że lepiej takową mieć, niż jej nie mieć :)

Piszcie tu wszystko o płytach głównych ;)

PS: Niestety nie ma żadnych linków, ponieważ jak się okazuje można wstawić tylko 2, także jak nie te pogrubione teksty są niejasne czy coś, to albo Google albo pytajcie tutaj :D

PS2: Przepraszam, że tyle zwlekałem z drugą częścią kilka słów, a już dawno powinna być gotowa. Po prostu, no cóż po prostu nie dałem rady. Ale już od dzisiaj seria kilka słów powinna pojawiać się systematycznie co tydzień, a przynajmniej taki mam plan :)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo