4 powody wolnego WiFi (i jak je naprawić)

10 kwi 2016, 11:58
SkyThane

SkyThane

Aktywny Gracz 287 posty 122 pkt.

4 powody wolnego WiFi (i jak je naprawić)

10 kwi 2016, 11:58
Powody spowolnienia WiFi i jak je naprawić.

Sieci WiFi są na całym świcie. Jest to taki niewidzialny przyjaciel, który poprawia komfort, pozwala nam obejrzeć sobie jakiś film leżąc w łóżku i umożliwia nam pracę w wielu miejscach przez cały czas. Na te czasy Wi-Fi już jest praktycznie niezbędne :D Jednakże, czasami to wszystko szlag trafia, kiedy nasze Wi-Fi decyduje się na drastyczne spowolnienie i wlecze się jak żółw :P

Gdy w znacznej mierze polegamy na Wi-FI, problemy z prędkością mogą być niezbyt przyjemne. Niestety, takie problemy nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania, z powodu sposobu działania Wi-FI. Jedna przypadkowa rzecz może potencjalnie spowolnić naszą sieć o połowę, dlatego też ważnym jest, aby wiedzieć czego szukać kiedy coś jest nie tak.

Transfery danych WiFI używają jednej albo dwóch częstotliwości: 2.4 Ghz (starszy standard) i 5 Ghz (nowszy standard). Większość obecnie dostępnych routerów może przełączać się między częstotliwościami a niektóre nawet wybiorą najlepszą dla nasz częstotliwość. Istniej kilka kanałów: 14 z nich w 2.4 GHz i 30 z nich w 5 Ghz.
Są to podstawy działania WiFi. Jeżeli już to wiemy, to możemy sprawdzić kilka innych mniej znanych powodów dlaczego nasze WiFi jest takie wolne, i oczywiście najlepsze sposoby, aby to naprawić.

1. Pozycja Routera
Większość ludzi nie dostrzega jak ważne jest wybranie dobrego miejsca dla naszego routera. Nawet mała zmiana w pozycji sprzętu może zrobić wielką różnicę.

Wysoko vs Nisko
Większość ludzi gdy zakupi sobie router, rozpakują, wybiorą jakąś lokalizację, podłączą go i po prostu zostawią gdzie było najbliżej, na szafce, na biurku albo nawet na ziemi. Jak się jednak okazuje, wysokość położenia naszego sprzętu może zrobić różnicę.

Trzeba tez powiedzieć, że zostawienie routera na ziemi albo za jakimś obiektem zwykle skutkuje zauważalną gorszą wydajnością. Zamiast tego, umieśćmy sprzęt najwyżej jak to możliwe, aby zwiększyć zasięg nadawanie fali radiowych. Pomoże to też uchronić router przed możliwymi zakłóceniami.

Beton i metale
Materiały takie jak beton i metal uchodzą za najgorsze, jeśli chodzi o blokowanie sygnału Wi-FI, ale nawet obiekty z innych materiałów, tworzyw mogą stanąć na drodze wysokiej wydajności. Powinniśmy się upewnić czy router nie jest blokowany przez żadne inne obiekty, szczególnie urządzenia elektroniczne.
Również lepiej unikać umieszczenia routera w naszej piwnicy, ponieważ często może być tam dużo betonu, który nie jest zbytnio skory do przepuszczaniu sygnału Wi-Fi :P

Odległość od routera
Im dalej się znajdujemy od naszego router, tym słabszy sygnał WiFi. Dlatego też, najlepszą opcją jest umieszczenie naszego routera taki blisko naszych urządzeń jak to możliwe, ale to się sprawdzi tylko w wtedy, jeśli mamy jedną główną przestrzeń na której będziemy korzystać z naszych urządzeń.
W innym przypadku, powinniśmy umieścić router na środku naszego domu, w centrum. W końcu, WiFI nadaje 360 stopni na wszystkie kierunki, więc nie ma sensu umieszczanie go na końcu domu :D
Jednakże, jeżeli nasz router jest szczególnie słaby albo jeśli nasz dom jest szczególnie duży, wtedy będziemy potrzebowali repeater'a czy też WiFI extender'a, aby zwiększyć zasięg WiFi. Są to pomocnicze urządzenia, które łączą się z routerem głównym i "powtarzają" sygnał, przez co zasięg jest większy.

Jakby ktoś chciał podejść do lokalizacji routera w naprawdę naukowy sposób to niech wejdzie w ten link: LINK

2. Zakłócenia i szumy
Prawdopodobnie niektórzy nie zdają sobie sprawy, że bezprzewodowe sygnały są wszędzie wśród nas, przewijają się przez cały czas. Na przykład od urządzeń elektronicznych, routerów WiFi, satelitów, wież komórkowych i więcej.
Mimo, że WiFI powinno działać na innej częstotliwości niż większość tych urządzeń, ilość szumów radiowych może dale spowodować zakłócenia. Niektóre znane i godne uwagi powody zakłóceń to:

Mikrofale
Czy wiedzieliście, że mikrofalówki mogą spowodować zakłócenia naszej sieci WiFi? Szczególnie, jeśli używamy starszych routerów. A to dlatego, że mikrofalówki działa na częstotliwości 2.45 Ghz, także bardzo jej blisko do 2.4 GHZ pasma WiFi.

Pasmo WiFi 2.4 GHZ właściwie nadaje między 2.412 Ghz a 2.472 Ghz, więc możliwe, że czasami częstotliwości fali mikrofalowych może zachodzić na częstotliwość WiFi, a kiedy to się stanie, przesyłanie danych zostaje zakłócone.
Większość mikrofalówek jest dobrze chronione, żeby żadne fale nie wydostały się po za samą mikrofale, ale jeśli mamy jakąś ze słabą ochroną, wtedy zakłócenia mogą wystąpić.

Urządzenia Bluetooth
Jak się okazuje inny popularny typ połączenia bezprzewodowego, Bluetooth, również pracuje na 2.4Ghz, W teorii, poprawnie zaprojektowane urządzenie powinno mieć ochronę, która zapobiegnie zakłóceniom.
Ponadto, aby uniknąć "zderzenia" częstotliwości, producenci Bluetooth używają skakania po częstotliwościach, gdzie sygnał losowo "biega" między 70 różnymi kanałami, Zmieniając się nawet do 1600 razy na sekundę.
Nowsze urządzenia Bluetooth mogą również posiadać możliwość zidentyfikowania "złych" albo obecnie używanych kanałów i unikania ich. Jednak zakłócenia nadal mogą wystąpić, dlatego lepiej umieścić router z dala od urządzeń Bluetooth (albo przynajmniej wyłączyć te urządzenia), aby zobaczyć czy powoduje to problemy, szczególnie, jeśli są to starsze urządzenia Bluetooth, które nie posiadają zarządzania kanałami.

Lampki choinkowe
Co dość ciekawe, lampki choinkowe mogą być przebiegłym winowajcą spowolnienia naszego WiFi, a to dlatego, że te lampki mogą emitować pole elektromagnetyczne, które będzie ingerować w nasze pasmo WiFi. Nie jest to dobre, szczególnie kiedy używamy lampkach, które mają możliwość migania.
Nie jesteśmy jednak bezpieczny z nowi lampkami LED, ponieważ trochę z nich posiada chipy migania wbudowane w każdą lampkę, co powoduje zakłócenie elektromagnetycznego pola.
W rzeczywistości, wszystkie rodzaje lampek mogą spowodować zakłócenia, po przez emisję pola elektromagnetycznego, ale jest to często w miarę nieistotne. Jednakże, na wszelki wypadek, powinniśmy trzymać nasz router z dala od lampkach elektrycznych.

3. Sąsiedzi
Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach prawie każdy dom ma swoją własną sieć WiFi, co może przyczynić się problemów z nakładaniem na siebie kanałów. To może być problematyczne w jakiejś kamienicy, ale szczególnie problematyczne na osiedlach, gdzie może być dużo routerów w bliskiej odległości.
Nakładanie się kanałów na siebie jest w większości problemem jeśli chodzi o routery, które mogą nadawać tylko na pasmie 2.4 Ghz albo jeśli mamy urządzenia, które mogą odbierać tylko sygnał 2.4 Ghz. Dlaczego? Ponieważ jest tylko 14 kanałów na których można nadawać, 2 routery nadające na tym samym kanale w tej samej częstotliwości będą kolidować ze sobą.
Dlatego też, ważne jest abyśmy wybrali dobry kanał w ustawieniach naszego routera. Nowsze routery mogą dobierać dla nas kanały automatycznie, ale czasami lepiej jest samemu poszukać i znaleźć najlepszego dla nas kanału.
Ponadto, ludzie mogą spróbować dostać się do naszej sieci bez naszej wiedzy, co może również spowolnić naszą sieć. Najważniejszą rzeczą, którą możemy z tym zrobić, to upewnienie się, że nasz router nie ma łatwego do złamania hasło. Najlepiej będzie też, gdy będziemy regularnie sprawdzać, czy nie pojawiły się jakieś podejrzane urządzenia w naszej sieci.

4. Nasze domowe gospodarstwo
Czy kiedykolwiek ktoś z Was zostawił pobieranie dużego pliku na waszym PC? Cóż, w takim wypadku prawdopodobnie sami spowodowaliście wolne WiFi. Pobieranie dużych plików może kosztować niezłą stratę wydajności WiFi. Czasami można tego uniknąć, na przykład aktualizacje systemu operacyjnego mogą być wielkie, jeżeli nie mamy jakichś pilnych zadań, to postarajmy się je spauzować :D
Bardziej prawdopodobne jednak, że użytkownicy naszej sieci, tacy jak przyjaciele, współlokatorzy, członkowie rodziny, oni wszyscy uczestniczą w czynnościach obciążających pasmo, na przykład granie czy oglądanie powiedzmy, Netflixa. Na szczęście, jeżeli o to chodzi, możemy ustawić nasz własny ruch sieciowy jako priorytet po przez konfigurację kontroli ruchu sieciowego (QoS) w ustawieniach naszego routera.

Ostatnio też gdzieś wyczytałem, taką ciekawostkę: Ciało ludzkie to w 60% woda, a woda może spowolnić fale radiowe. Oczywiście nie sugeruje usunięcia wszystkich ludzi z naszego domu :p Ale polecam się upewnić, że router jest umieszczony z dala głównym miejsc w których gromadzą się ludzie :D Oczywiście, zmiana nie będzie jakimś przełomem, ale może być zauważalna.
Jak macie coś jeszcze to piszcie w tym wątku :D

Re: 4 powody wolnego WiFi (i jak je naprawić)

04 kwi 2017, 21:02
Maxter06

Maxter06

Wielki Procesor 191 posty 423 pkt.

Re: 4 powody wolnego WiFi (i jak je naprawić)

04 kwi 2017, 21:02
Źródła zakłóceń

Poniższe przedmioty mogą powodować zakłócenia połączeń z siecią Wi-Fi lub urządzeniami Bluetooth, jeśli znajdują się w pobliżu.

Kuchenki mikrofalowe

Korzystanie z kuchenki mikrofalowej w pobliżu komputera, urządzenia Bluetooth lub stacji bazowej Wi-Fi może powodować zakłócenia.

Odbiorniki telewizji satelitarnej

Kable koncentryczne i złącza używane z niektórymi typami anten satelitarnych mogą powodować zakłócenia. Sprawdź okablowanie pod kątem uszkodzeń mogących powodować zakłócenia radiowe (upływ fal radiowych). Wymień kable, jeśli podejrzewasz, że są one powodem zakłóceń.

Źródła zasilania

Niektóre zewnętrzne źródła energii elektrycznej, na przykład linie elektryczne, trakcje kolejowe i stacje transformatorowe, mogą powodować zakłócenia. Nie umieszczaj stacji bazowej AirPort, urządzenia AirPort Time Capsule ani routera Wi-Fi w pobliżu linii zasilania w ścianie ani bezpieczników.

Telefony 2,4 GHz lub 5 GHz

Telefony bezprzewodowe działające w paśmie częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz podczas wykonywania połączeń mogą powodować zakłócenia urządzeń lub sieci bezprzewodowych.

Bezprzewodowe nadajniki wideo

Bezprzewodowe nadajniki wideo działające w paśmie częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz mogą powodować zakłócenia urządzeń lub sieci bezprzewodowych.

Głośniki bezprzewodowe

Głośniki bezprzewodowe działające w paśmie częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz mogą powodować zakłócenia urządzeń lub sieci bezprzewodowych.

Niektóre zewnętrzne monitory i wyświetlacze LCD

Niektóre wyświetlacze mogą powodować zakłócenia harmoniczne, szczególnie w paśmie 2,4 GHz między kanałem 11 a 14. Te zakłócenia mogą być silniejsze, jeśli używany jest notebook z zamkniętą pokrywą i podłączonym monitorem zewnętrznym. Spróbuj zmienić ustawienia punktu dostępu tak, aby używał częstotliwości 5 GHz lub niższego kanału 2,4 GHz.

Słabo ekranowane kable

Zewnętrzne dyski twarde i inne urządzenia ze słabo ekranowanymi kablami mogą powodować zakłócenia w działaniu urządzeń bezprzewodowych. Jeśli odłączenie lub wyłączenie urządzenia pomaga, wymień kabel łączący urządzenie z komputerem.

Inne urządzenia bezprzewodowe

Inne urządzenia bezprzewodowe działające w paśmie 2,4 GHz lub 5 GHz (nadajniki mikrofalowe, bezprzewodowe aparaty fotograficzne, nianie elektroniczne, urządzenie Wi-Fi sąsiada) mogą powodować zakłócenia połączeń Wi-Fi i Bluetooth.

Re: 4 powody wolnego WiFi (i jak je naprawić)

12 lip 2017, 20:33
cezarysk

cezarysk

Celny Kursor 68 posty 282 pkt.

Re: 4 powody wolnego WiFi (i jak je naprawić)

12 lip 2017, 20:33
Dobry tekst i uzupełnienie. Zakradła się jednak pewna nieścisłość. Pasmo Wi-Fi 2.4 GHz jest podzielone na 13 kanałów (1-13). Kanał 14 nie działa w przyjętym w Europie standardzie (działa za to w USA i Japonii). W Polsce trzeba uważać jeśli korzysta się z kanałów 12 i 13. Te kanały są często wykorzystywane przez służby. Modemy kablowe cisco (choćby te dostarczane przez Vectrę) mają rozszerzone pasmo, kanały mają numerację 1-9
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo