Lenovo P2A42

11 cze 2017, 13:12
cezarysk

cezarysk

Celny Kursor 68 posty 282 pkt.

Lenovo P2A42

11 cze 2017, 13:12
Mniej więcej co dwa lata nadchodzi pora na zmianę telefonu. Z różnych względów chciałem wybrać coś z oferty operatorów niż kupować bezpośrednio. Przyzwyczajony do Lumii szukałem modelu z Windowsem. Niestety taki wybór w 2017 był już prawie niemożliwy ze względu na politykę Microsoftu. Firma z końcem 2016 wycofała swoje telefony ze sprzedaży. Trochę szkoda, bo system ciekawy i przyjazny dla użytkownika, ale i mało popularny (co jest jest w dużej mierze winą MS). Są jeszcze dostępne ciekawe słuchawki z Windowsem (choćby Alcatel Idol 4S) ale nie u polskich operatorów.

Chcąc nie chcąc musiałem pomyśleć o zmianie nie tylko telefonu ale i systemu. W rachubę wchodził telefon o wyświetlaczu >=5 cali z Androidem. Wahałem się między Lenovo P2 a K6 Note. Urządzenia dość zbliżone parametrami. Do P2 przekonał mnie wyświetlacz Super AMOLED i jego fabryczna ochrona w postaci Gorilla Glass 3. Nie bez znaczenia była też pojemność baterii.

Muszę przyznać, że Lenovo P2 pozytywnie mnie zaskoczył. Po lekturze różnych opinii zamieszczonych w internecie nt. tego modelu miałem mieszane uczucia. Na szczęście moje obawy nie potwierdziły się (z drobnym wyjątkiem). Ponieważ moim poprzednim smartfonem była Lumia 535DS nie uniknąłem w poniższym tekście porównań. Starałem się nie rozpisywać.

W pudełku oprócz telefonu znajdziemy zestaw słuchawkowy, ładowarkę przystosowaną do szybkiego ładowania, kabelek USB, folię ochronną na wyświetlacz, plastikową nakładkę ochronną na tył obudowy, przejściówkę USB i specjalny bolec do otwierania szufladki na karty SIM/MicroSD.
Metalowa obudowa phabletu dobrze się prezentuje. Urządzenie może wydawać się ciężkawe, ale dobrze leży w dłoni. Mimo swej wielkości można obsługiwać jedną ręką (jest nawet specjalny tryb do takiej obsługi).

1. Na „pierwszy ogień” wyświetlacz – wyraziste barwy, doskonała widoczność w świetle dziennym, kąt widzenia 180 st. , przyciemnianie w porze nocnej dla ochrony wzroku. Nic tylko korzystać.

2. Aparat – 13Mpix nie jest może czymś nadzwyczajnym, ale matryca jest od Sony. Nawet przy zoomie (nie ma możliwości sprzętowej ale od czego np. Zoom Camescope) nie widać zbytnio „pikselozy”. Wprawdzie to tylko komórka ale w porównaniu z 535DS a nawet Fuji S5800 (kompakt zoom 10x, 8Mpix) wypada doskonale. Oczywiście przy gorszym oświetleniu zdjęcia tracą na jakości ale to przypadłość większości komórek. Nie warto korzystać z ustawień auto. Parametry ekspozycji najlepiej ustawiać ręcznie (opcja Pro).

3. Największa zaleta – bateria o pojemności 5100mAh. Biorąc pod uwagę intensywne użytkowanie trzyma nawet 2 dni (przy normalnym używaniu, bez intensywnego buszowania w internecie i robienia zdjęć, udało mi się „wyciągnąć” 4). W przypadku wspominanej Lumii to wielki skok jakościowy (535DS wymagała dobrego power banku, bo bywało że nie wytrzymywała 12 godzin przy normalnym używaniu i swojej baterii 1905mAh). Szybkie ładowanie bardzo się przydaje, a możliwość przełączenia w tryb oszczędzania przy pomocy specjalnego przycisku to świetne rozwiązanie.

4. Szybkość działania – 4GB RAM robi swoje, w sumie rzadko P2 się przycina (przeważnie kiedy w tle pracuje kilka aplikacji). Komfort użytkowania w stosunku do 535 (1MB RAM, często nie radziła sobie z systemem W10M) nieporównywalny.

5. Pamięć – Wbudowane 32GB do dużo miejsca. Jakby brakowało, slot na MicroSD może rozszerzyć pamięć o kolejne 128GB.

Czyżby trafił mi się telefon bez wad? Niezupełnie. Trochę słaby dźwięk przez dołączane słuchawki (o dziwo, przez głośnik jest zaskakująco dobrze). Jakość jest wprawdzie dobra, ale jest za cicho jak dla mnie. Brak wbudowanego korektora jest dodatkową niedogodnością. Sytuację „uratowałem” stosując słuchawki nauszne i playera z korektorem (np. Music Player). Hybrydowy port Dual SIM/MicroSD i niewymienialna bateria może być postrzegana przez niektórych użytkowników jako wada. Mi osobiście to nie przeszkadza.

Lenovo P2 to telefon dla aktywnych. Zasłużenie cieszy się dużą popularnością (w T-Mobile nie jest dostępny przez internet – pusty magazyn).

Napisane przy pomocy Worda na Lenovo P2 :)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo