Tworzenie bootowalnego klucza USB

23 maja 2015, 12:53
Paweł97

Paweł97

Początkujący User 66 posty 18 pkt.

Tworzenie bootowalnego klucza USB

23 maja 2015, 12:53
Witam!.
Jako że płyty CD/DVD zostały praktycznie w całości wyparte z rynku przez pamięci przenośne USB, zwane pendrive'ami, zaistniały nowe - o wiele łatwiejsze - możliwości instalacji systemów operacyjnych czy używania programów bootowalnych.

W tym celu postaram się Wam, forumowiczom, przybliżyć jak dokładnie przygotować bootowalny klucz USB z system operacyjnym czy programem startującym z oprogramowania wbudowanego (BIOS/UEFI).

Do tego celu użyję programu Rufus. Dlaczego właśnie on?

Według mnie jest to najbardziej wszechstronny program. Gdy wszystkie programy ponosiły klęskę przy tworzeniu instalacji Windows'a XP, to właśnie on uratował mój komputer. Obsługuje praktycznie wszystkie popularne systemy operacyjne: Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 oraz systemy Linuksowe. Tworzyłem przez niego również klucz USB z programami takimi jak Hiren's BootCD czy bootowalny antywirus AVIRA AntyVir Rescue System - wszystkie zakończyły się powodzeniem.

Program jest zupełnie darmowy. Zajmuje około 1 MB. Jest do pobrania na stronie producenta:

https://rufus.akeo.ie/

A więc do dzieła!

1. Wybieramy nośnik danych.

Podłączamy pendrive'a i uruchamiamy program. W rozwijanym menu zatytułowanym "Urządzenie" wybieramy nośnik danych. Program sam wykrywa dostępne i podłączone nośniki USB.

Obrazek

2. Schemat partycjonowania i typ systemu docelowego.

W tym okienku wybieramy typ naszej tablicy partycji na dysku (MBR lub GPT) oraz rodzaj naszego oprogramowania wewnętrznego (ang. firmware) - BIOS lub EUFI.

Jeśli nasz dysk ma pojemność ponad 2 TB i nasza tablica partycji to GPT - wybieramy opcję "Schemat partycjonowania GPT dla komputerów z UEFI"

Jednak standardowo nasze dyski są póki co mniejsze niż 2 TB i mamy tablicę partycji MBR. Tak więc uniwersalną opcją będzie
"Schemat partycjonowania MBR dla komputerów z BIOS lub UEFI"

Obrazek

3. System plików.

W tej części wybieramy system plików w jakim ma być sformatowany klucz USB. Program oczywiście domyślnie dobiera system plików, lecz można ustawić tą opcję samemu.

Obrazek

4. Rozmiar jednostki alokacji i nazwa.

W kolejnych podpunktach wybieramy rozmiar najmniejszej jednostki na dysku, czyli jednostki alokacji oraz nazwę naszego bootowalnego pendrive'a.

5. Opcje Formatowania.

To już finalny etap tworzenia klucza USB. W tej części możemy zaznaczyć skanowanie nośnika w poszukiwaniu błędnych sektorów, aby nie być zaskoczonym że pendrive nie działa. Pole "Szybkie formatowanie" powinno być zaznaczone - Program i tak musi sformatować nasz nośnik przed podjęciem jakichkolwiek działań.
Następnie wybieramy plik naszego programu lub systemu operacyjnego - w formacie .ISO lub .DD. Program wczyta nasz plik i automatycznie przypisze taką samą nazwę kluczowi USB, jednak wszystko możemy zmienić.

Obrazek

Po poprawnym skonfigurowaniu wszystkich opcji klikamy "Start". Całość tworzenia klucza trwa maksymalnie 10 minut. Po zakończeniu procesu możemy zabierać się do pracy. Pamiętajmy o właściwych ustawieniach bootowania w BIOSIE/UEFI.

Mam nadzieję że artykuł będzie pomocny osobom potrzebującym opisanego przeze mnie rozwiązania.
PS. Jest to mój pierwszy tego typu poradnik, za wszelkie błędy przepraszam. ;)

Re: Tworzenie bootowalnego klucza USB

23 maja 2015, 13:30
mariusz-sz

mariusz-sz

Aktywny Gracz 471 posty 104 pkt.

23 maja 2015, 13:30
Jakie macie doświadczenia związane z tworzeniem takiego klucza ?

23 maja 2015, 14:06
zibiwit26

zibiwit26

Młody Klikacz 390 posty 57 pkt.

23 maja 2015, 14:06
Ja kilka razy bootowałem z usb pendriva. Lecz nadal przeważnie wszytko idzie z cd.

23 maja 2015, 15:45
mariusz-sz

mariusz-sz

Aktywny Gracz 471 posty 104 pkt.

23 maja 2015, 15:45
No właśnie też zauważyłem taką tendencje, że jeżeli mamy wybór między bawieniem się w bootowanie, a instalowaniem systemu z płytki, to wolimy wgrać system przez CD/DVD. :)

23 maja 2015, 16:08
Paweł97

Paweł97

23 maja 2015, 16:08
Ja jednak jestem zwolennikiem bootowania z USB - szybciej, wygodniej, sprawniej. ;)

23 maja 2015, 18:04
tomorovik

tomorovik

Początkujący User 13 posty 4 pkt.

23 maja 2015, 18:04
Zgadzam się z przedmówcą. Osobiście nie używam CD/DVD od kilku lat, USB są bardziej poręczne i łatwiej uaktualniać dane na nich w razie potrzeby.

23 maja 2015, 23:07
lordtomasz24

lordtomasz24

Początkujący User 235 posty 44 pkt.

23 maja 2015, 23:07
Ja tam jestem zwolennikiem CD a i z tym czasem są problemy XD

24 maja 2015, 12:42
Avodaya

Avodaya

Aktywny Gracz 162 posty 125 pkt.

24 maja 2015, 12:42
Bootowalne pendrive polecam tworzyć przy użyciu Unetbootin - jeśli to linux. (program w wersji portable - nie wymaga instalacji, obsługa intuicyjna, nie wymaga poradnika).
A jeśli chcę nagrać Windowsa, używam konsolowej aplikacji diskpart (wbudowana w Windows)

Króciutki poradnik :
uruchamiamy konsole cmd.exe , wpisujemy komendę
Kod:
diskpart

sprawdzamy czy jest nasz pendrive :
Kod:
list disk

zaznaczamy go:
Kod:
select disk ~i tutaj numer dysku podajemy~

sprawdzamy czy na pewno dobry dysk został zaznaczony:
Kod:
list disk

czyścimy go:
Kod:
clean

tworzymy nową partycję:
Kod:
create partition primary

robimy ją rozpoznawalną przez system:
Kod:
active

formatujemy:
Kod:
format fs=fat32 quick

przypisujemy "literkę"
Kod:
assign

I teraz poprostu przeciagamy w oknie exploratora windows zawartość płyty do naszego pendrive. :)

Moim zdaniem powyższe rozwiązanie jest o niebo łatwiejsze niż to zaproponowane przez autora wątku- nie trzeba się zastanawiać czy to mbr czy może nie ? Lecimy na automacie :D

27 maja 2015, 12:26
obe1978

obe1978

Początkujący User 107 posty 29 pkt.

27 maja 2015, 12:26
moim ostatnim odkryciem (pod Windows'a) jest freewerowy programik YUMI, jest na prawdę świetny, można tworzyć bootowalne USB z wieloma systemami na jednym USB, później można odejmować i dodawać kolejne systemy

P O L E C A M

27 maja 2015, 13:11
Paweł97

Paweł97

27 maja 2015, 13:11
obe1978 napisał(a):
moim ostatnim odkryciem (pod Windows'a) jest freewerowy programik YUMI

Sam miałem pisać o tym programie. Pierwszy raz znalazłem program który umożliwia multiboot na jednym dysku USB.

Również gorąco polecam.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo