[Instrukcja] Odzyskiwanie klucza licencyjnego z UEFI i ręczna aktywacja systemu Windows.

04 lut 2018, 00:36
Fenshi

Fenshi

Początkujący User 6 posty 27 pkt.

[Instrukcja] Odzyskiwanie klucza licencyjnego z UEFI i ręczna aktywacja systemu Windows.

04 lut 2018, 00:36
Hej,


Podana instrukcja może okazać się pomocna dla użytkowników korzystających z systemów operacyjnych Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 w przypadku problemów z aktywacją.

Klucz licencyjny dla tych systemów w wersji OEM jest zapisany w podtablicy MDSM w tablicach ACPI, które z kolei przypisane do UEFI. Aktywacja zazwyczaj następuje automatycznie za pomocą narzędzia Shell - UEFI, które wprowadza klucz już na poziomie instalacji systemu. Czasami niestety zdarzają się błędy w komunikacji pomiędzy firmware, a systemem operacyjnym przez co klucz nie jest wprowadzany.

Najskuteczniejszym oraz najczęstszym sposobem rozwiązania tego problemu jest ręczna aktywacja systemu Windows. Mimo faktu, że klucz licencyjny jest ,,ukryty" w UEFI wykonanie tej czynności jest bardzo proste:

Użyj sekwencji klawiszy Windows + X lub kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Menu Start i wybierz "Wiersz polecenia (administrator)" lub "Windows Powershell (administrator). Wpisz jedno z poniższych poleceń służących do odzyskiwania klucza licencyjnego:

a) powershell "(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey"

b) wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey

Druga opcja to pobranie aplikacji RWEVERTHING. Mozna za jej pomocą sprawdzić rózne wartości zapisane w systemie BIOS/UEFI i w tym klucz produktu.

Udaj się na stronę: rweverything.com i kliknij przycisk pobierz (download). Pobierz wersję aplikacji odpowiednią dla architektury twojego komputera (x32/x86 - wersja 32-bitowa x64 - wersja 64-bitowa). Zalecam pobranie najnowszej wersji narzędzia. Po pobraniu kliknij ACPI i poszukaj podtablicy MSDM - powinien tam być zapisany klucz produktu.

Po wykonaniu tej czynności możesz przystąpić do ręcznej aktywacji systemu według podanych kroków:

Wybierz przycisk Start, bądź użyj sekwencji klawiszy Win + I, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Aktywacja.
Wybierz pozycję Zmień klucz produktu/Aktywyuj system Windows.
Wpisz klucz produktu i postępuj zgodnie z instrukcjami.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo