html input[type=radio]

10 wrz 2015, 19:35
green123467

green123467

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

html input[type=radio]

10 wrz 2015, 19:35
Witam, tworzę stronę na mój prywatny serwer i mam taki problem z inputem typu radio otóż chodzi oto że tworząc taki skrypt przykładowy:

Kod:
<!DOCTYPE html>
<html>
<body>
<form>
<input type="radio">
<input type="radio">
</form>
</body>
</html>

i po załadowaniu gdy zaznacze pierwszy input[type=radio], a potem drugi wtedy ten pierwszy powinien się odznaczyć, a tak się właśnie nie dzieje. Do testów używam przeglądarki mozilla firefox (iceweasel) na systemie kali linux 2.0.

Niedziała również na kali linux 1.0.6 i przeglądarce chromium.

czy to może być problem w systemie, czy w przeglądarce?
Próbowałem rozwiązać problem, kombinowałem i nic to nie dawało.

proszę o pomoc.

Re: html input[type=radio]

10 wrz 2015, 19:53
Nozownik35

Nozownik35

Aktywny Gracz 470 posty 121 pkt.

10 wrz 2015, 19:53
Nie znam się dobrze na skryptach ale czy nie powinieneś zamykać <input type="radio"/> ??

10 wrz 2015, 19:55
Użytkownik nieaktywny

Użytkownik nieaktywny

Aktywny Gracz 1433 posty 184 pkt.

10 wrz 2015, 20:47
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2572 posty 1569 pkt.

10 wrz 2015, 20:47
Z jednej grupy wybór:
<input type="radio" name="group1">
<input type="radio" name="group1">

Dodatkowo z drugiej grupy wybór:
<input type="radio" name="group2">
<input type="radio" name="group2">

name="zawartość" musi być taki sam w grupie z której masz wybierać. Ma być inne dla kolejnych przycisków

Nozownik35 napisał(a):
Nie znam się dobrze na skryptach ale czy nie powinieneś zamykać <input type="radio"/> ??

W html 4.01 nie jest konieczne zamykanie znaczników. W XHTML już tak. Acz, dobrym zwyczajem jest ich zamykanie. To też zależy w którym miejscu (i czy w ogóle) dodasz <label> itd.

11 wrz 2015, 07:11
green123467

green123467

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

11 wrz 2015, 07:11
Kod:
<!DOCTYPE html>
<html>
<body>
 <form>
  <input type="radio" name="sex" value="male" checked>Male
  <br>
  <input type="radio" name="sex" value="female">Female
</form>
</body>
</html>

taka forma działa normalnie jak powinno ale jak wartość name będzie inna od tego w pierwszym input, wtedy już niedziała jak powinno

tak to jest jak się dawno nie robiło formy z inputem type=radio, jednym słowem mówiąc zapomniałem jak to działa.

11 wrz 2015, 08:41
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2572 posty 1569 pkt.

11 wrz 2015, 08:41
Kod:
<input id="id1" type="radio" name="group1" value="male"><label for="id1">Male</label><br />
<input id="id2" type="radio" name="group1" value="female"><label for="id2">Female</label>

To ja CI tylko jeszcze napiszę o labelach. Bo je powinno się stosować. W ten sposób po kliknięciu na napis Male/Female - będziesz miał zmianę wartości również.

11 wrz 2015, 09:23
UserWithoutName

UserWithoutName

Celny Kursor 622 posty 233 pkt.

11 wrz 2015, 09:23
green123467 napisał(a):
taka forma działa normalnie jak powinno ale jak wartość name będzie inna od tego w pierwszym input, wtedy już niedziała jak powinno

Wszystko już było wyjaśnione post wcześniej, może przeoczyłeś lub chcesz uzyskać jeszcze inny efekt. Typ "radio" wymusza użycie takiej samej nazwy elementów. Czyli jeśli wybory się wzajemnie wykluczają (Mężczyzna / Kobieta) to atrybut "name" ustawiasz na płeć w obu przypadkach. I tak jak napisał @grzemach zastosuj elementy typu label, aby łatwiej dopasować etykiety do elementów wyboru.

Chyba, że elementy nie wykluczają się wzajemnie, ale wybór pierwszego ma powodować wyczyszczenie zaznaczenia drugiego. Wtedy musiałbyś posłużyć się JavaScriptem i ewentualnie JQuery.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo