Lenovo błąd podczas aktualizacji sterowników

20 paź 2019, 19:40
Altanis

Altanis

Początkujący User 6 posty 0 pkt.

Lenovo błąd podczas aktualizacji sterowników

20 paź 2019, 19:40
Przez stronę lenovo pobrałem sterowniki do laptopa ideapad l340.
Podczas aktualizacji biosu laptop się wyłączył i uruchomił ponownie. Na czarnym ekranie było wyświetlane "checking media" i tak kilka razy. Nie uruchamiał się.
Dopiero jak zmieniłem w biosie ustawienie z UEFI na Legacy i Legacy First to uruchomił się normalnie.

Dlaczego tak się stało czy poprawnie zaaktualizował Bios?
Co trzeba zrobić, żeby uruchamiał się z UEFI?

Re: Lenovo błąd podczas aktualizacji sterowników

21 paź 2019, 17:32
admin

admin

moderator 2700 posty 35 pkt.

21 paź 2019, 17:32
Rozumiem, że jesteś pewny, że Twój system jest zainstalowany w trybie UEFI i że wszystko działało na UEFI przed aktualizacją BIOSa?
Na początek wejdź w tzw. "Informacje o systemie" i w "Podsumowanie systemu" znajdź pozycję "Tryb systemu BIOS". Zobacz, czy masz przy nim napisane BIOS czy UEFI - zależnie od tego będziemy podejmować inne, dalsze kroki :)

21 paź 2019, 23:12
Altanis

Altanis

21 paź 2019, 23:12
Nie jestem pewny w jakim systemie działało przed aktualizacją.
W tryb systemu BIOS mam "Starsza wersja".

22 paź 2019, 11:22
admin

admin

22 paź 2019, 11:22
Czyli po prostu masz zainstalowany system w trybie BIOS. Nie oznacza to jednak, że to zła rzecz. Będziesz jedynie doświadczał wolniejszego uruchamiania systemu, niż miałoby to miejsce w przypadku trybu UEFI.
Gdybyś chciał przeinstalować system właśnie do trybu UEFI, to tutaj znajdziesz bardzo przejrzysty poradnik pokazujący jak to zrobić :)

22 paź 2019, 13:53
Altanis

Altanis

22 paź 2019, 13:53
Jeśli teraz już zainstalowany Windows i zrobię wszystko tak jak jest w tamtym poradniku to stracę wszystkie dane?
Co się stanie z zainstalowanym wcześniej Windowsem? Będzie mi zajmował miejsce na dysku czy usunie się podczas nowej instalacji?
Teraz jak zmieniam na UEFI to nie widzi mi mojego dysku sdd. Po zrobieniu tego poradnika będzie go normalnie widział?

Wolę teraz to zrobić, bo laptop jest nowy i nie mam za dużo na nim danych, a potem nie będzie mi się chciało to robić.

22 paź 2019, 17:26
admin

admin

22 paź 2019, 17:26
W sumie na początek sugerowałbym przywrócić laptopa do ustawień fabrycznych przy użyciu tzw. Novo Button. Wyłącz komputer i wciśnij przycisk znajdujący się na lewym boku laptopa (obok diody). Komputer się uruchomi. Dalej postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Już po przywróceniu sprawdź ponownie, w jakim trybie zainstalowany jest Windows. Mam nadzieję, że to wystarczy (jest to najszybsza metoda, bez potrzeby używania pendrive'a).

Oczywiście jeśli masz na dysku jakieś ważne dane, to koniecznie zrób ich kopię na jakiś nośnik :)

22 paź 2019, 17:48
Altanis

Altanis

22 paź 2019, 17:48
Wcisnęłem ten przycisk, ale tam do wyboru były tylko 3 opcje: "Normal Startup", "BIOS Setup" i "Boot Menu". Po wybraniu Boot Menu, Było do wyboru Sata HDD, Network Boot i EFI PXE Network i nie wiem co tu powinienem wybrać

23 paź 2019, 10:19
admin

admin

23 paź 2019, 10:19
Nie posiadasz opcji "System Recovery", takiej, jak pokazana w tym poradniku?

To w takim razie musisz mi powiedzieć nieco więcej o swoim sprzęcie :)
Z tego co pisałeś, laptop jest nowy, zakupiony niedawno. Przypuszczam, że nie robiłeś nic z dyskami samodzielnie? Nie formatowałeś itp.?
A może kupiłeś sprzęt od sprzedawcy, który wymienił w nim fabrycznie zainstalowany dysk na jakiś inny? Często sieć xkom oferują sprzęt Lenovo z wymienionymi przez nich dyskami i pamięciami RAM.

Na koniec - czy mógłbyś wejść w "Zarządzanie komputerem", tam wybrać "Zarządzanie dyskami" i zobaczyć, jak wygląda podział Twojego dysku na partycje? Najfajniej by było, gdybyś nam tutaj wrzucił screenshota :)

23 paź 2019, 10:44
Altanis

Altanis

23 paź 2019, 10:44
Kupiłem od x-kom. Był rozszerzany ram z 8 do 16gb.

Nic nie robiłem sam, jedynie nie było zainstalowanego Windowsa, więc go instalowałem. Zgrałem na usb ze strony Windowsa i instalowałem według instukcji na ich stronie. Nie wiem czy zainstalowałem go w Legacy czy UEFI.

Wieczorem zrobię zdjęcie jak wrócę do domu.

23 paź 2019, 13:07
admin

admin

23 paź 2019, 13:07
Ok, czyli wszystko jest jasne :)
Wyszedłem z założenia, że zakupiłeś laptopa już z systemem, jednakże okazało się to nieprawdą.
W takim wypadku po prostu wykonaj wszystkie kroki z podesłanego przeze mnie wcześniej poradnika. W samym instalatorze Windows dostaniesz możliwość zarządzania partycjami dysku - po prostu je wszystkie usuń i zrób na nowo, według własnego uznania.
Tak zainstalowany Windows powinien działać w trybie UEFI i wszystko powinno być ok :)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo