Backup: co to takiego i dlaczego warto go robić? [Konkurs]

31 mar 2020, 16:41
admin

admin

moderator 2248 posty 35 pkt.

Backup: co to takiego i dlaczego warto go robić? [Konkurs]

31 mar 2020, 16:41
Backup: co to takiego i dlaczego warto go robić?
Obrazek

Doceniamy nie tylko odpowiedzi trafne merytorycznie, ale również kreatywne, zaskakujące oraz najlepsze wizualnie – jeśli więc chcesz odpowiedzieć grafiką, nie krępuj się!

Jeśli chcesz odpowiedzieć na więcej niż jedno pytanie... to również się nie krępuj, zwiększasz swoje szanse na zwycięstwo.

Zerknij również na pozostałe pytania oraz regulamin (Link)

Na główkowanie i odpowiadanie masz cały kwiecień oraz maj.

PRZEDŁUŻAMY KONKURS DO 29.05.2020!

Powodzenia!

Re: Backup: co to takiego i dlaczego warto go robić? [Konkurs]

07 kwi 2020, 17:04
siwy666

siwy666

Początkujący User 13 posty 0 pkt.

07 kwi 2020, 17:04
Backup to nic innego jak kopia zapasowa naszych wybranych ważnych dla nas plików ,a przydaje się taka kopia danych zwłaszcza w chmurze na której te pliki będą da nas dostępne online czyli dostępne na każdym urządzeniu na którym się zalogujemy na swoim koncie microsoft one drive albo kopia zapasowa na nośniku typu pendrive też mże się nam przydać np. gdy lubimy sobie pograć w gry i chcemy ,by nasze zapisy stanów gier były niezagrożone utratą np. przez wirusa komputerowego albo złośliwego brata ,który nam pousuwa postępy w jakimś call of duty albo simsach.

08 kwi 2020, 12:43
Mijamotto

Mijamotto

Początkujący User 8 posty 0 pkt.

08 kwi 2020, 12:43
Backup to kopia bezpieczeństwa Naszych plików, danych. W świecie komputerów, gdzie większość nośników danych takich jak dyski, pendrivy czy płyty DVD mają dość krótki czas życia i są awaryjne trzymanie tylko na nich swoich najważniejszych informacji jest po prostu nierozsądne. Wystarczy upuścić laptopa by stracić wszelkie zdjęcia, filmy, napisane prace, które na nim były… ale z pomocą przychodzą backupy, które w razie awarii możemy przywrócić tak, by niemal nie poczuć że przeżyło się awarię.

Dodatkowym zagrożeniem w ostatnich czasach jest wzrost ataków za pomocą robaków typu Ransomware, które szyfrują dysk żądając w zamian za odszyfrowanie okupu.

08 kwi 2020, 22:41
adrian14131

adrian14131

Początkujący User 13 posty 25 pkt.

08 kwi 2020, 22:41
Backup jest to kopia zapasowa naszych danych, ustawień systemu itp. która w przypadku awarii dysku, lub kradzieży urządzenia pozwala nam przywrócenie ważnych dla nas plików takich jak róznorakie projekty, zdjecia rodzinne itp.

09 kwi 2020, 01:23
kbeny97

kbeny97

Początkujący User 2 posty 34 pkt.

09 kwi 2020, 01:23
Backup to najprościej mówiąc kopia naszych danych. Warto ja robić ponieważ gdy zniszczy nam sie urządzenie lub je zgubimy to łatwiej nam bedzię uzyskać nasze dane. Backup jest umieszczany zazwyczaj w chmurze. Jeśli nie chcesz stracić swoich zdjeć wiesz co robić.

09 kwi 2020, 15:45
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2636 posty 1569 pkt.

09 kwi 2020, 15:45
Podobno są ludzie którzy robią kopię zapasową, będą robili kopię zapasową i myślą, że robią kopię zapasową.
Każdy z nas miał ważnego maila, plik lub zdjęcie które gdzieś wyparowało. Duża grupa z nas miała kiedyś informację: "przykro mi, ale Twój dysk twardy przestał działać, a Twoje dane już nie istnieją". Co możemy w takiej sytuacji zrobić? SKOPIOWAĆ ważne dla nas dane na jakiś inny nośnik, na inny dysk twardy (przenośny), na jakiś pendrive lub na serwer na którym mamy taką możliwość. Taka kopia nosi nazwę właśnie "backup" - lub po w języku polskim: "kopia zapasowa".

A czemu niektórzy myślą, że robią? Można zautomatyzować wykonywanie procesu kopii zapasowej. Przeważnie robi się jeden, dwa testy - działa? To działa, przez kolejne 4 lata tego nie ruszam. Następuje awaria i okazuje się, że 3 lata temu zmieniła się ścieżka dostępu, zmieniły się prawa do zapisu, miejsce gdzie robiliśmy kopie się przepełniło.... powodów może być więcej. Jednak nigdy nie sprawdziliśmy, czy te kopie się faktycznie wykonują.

Na część "dlaczego warto go robić", opowiem historię z zeszłego roku (to jest mniej więcej prawie równy rok temu). Zainstalowałem na serwerze, na produkcji, na głównym serwerze www aktualizacje. Należało wykonać restart serwera, bo już dawno nie był robiony, nie do końca wiadomo które usługi należało zrestartować bo czy wszystkie ona były restartowane przez kolejne procesy aktualizacji? Tak więc poszedł zwykły "restart". Czekam 30s - to jeszcze luzik, czasami dłużej. 60s - hmm, coś nie halo. 120s - o kurde.... 300s - "houston we have a problem". Gdyby nie to, że miałem kopię zapasową, utraciliśmy tylko dane z ostatnich 24h, bo byłem na tyle głupi, że przed restartem nie zrobiłem kopii (po co czekać 20 minut na zrobienie kopii?). Resztę danych udało się odzyskać, reszta danych była ok. Ale gdybym nie robił kopii zapasowych - kilkanaście sklepów, kilka tysięcy danych produktów, komentarzy, zdjęć. Nawet strach myśleć.
To wydarzenie nauczyło mnie, że kopie zapasowe zawsze muszą być najbardziej aktualne jak to możliwe. Dlatego też po nim, zmodyfikowałem skrypty, teraz kopia się wykonuje w ok 60s, co godzinę. Przed każdym restartem jest wykonywana ręcznie.
Takich historii mam więcej. Ale można napisać, krótko. Wyobraź sobie, że w tym momencie gubisz swój telefon, laptop, albo dysk w komputerze stacjonarnym odmawia posłuszeństwa - jak dużo danych tracisz?

19 kwi 2020, 14:38
AduScc

AduScc

Początkujący User 11 posty 0 pkt.

19 kwi 2020, 14:38
Jest to ta część danych, których nie chcemy utracić (przy np. awarii systemu czy samego sprzętu lub zgubienia/kradieży telefonu) i w większości sami je tworzymy. Mogą to być dokumenty, zdjęcia i wszelkie inne pliki. Jak to ktoś dawno napisał, ludzie dzielą się na tych co robią backupy lub będą je robić. Zawsze dobrze jest raz na jakiś czas skopiować swoje pliki na dysk zewnętrzny, pendrive czy nagrać na DVD. Zauważyłem też że sporo osób nie wie co powinni zabezpieczać i np. kopiują gry ściągnięte za pomocą launcherów Steama itp. a przecież mając tą grę przypisaną do konta i tak będą ją musieli zainstalować na nowo po reinstalacji systemu. Tak samo zdarza się im skopiować skróty zamiast faktycznych plików. Dlatego sądzę, że w tej materii trzeba jeszcze wyedukować sporo osób :)

23 kwi 2020, 14:11
karp76

karp76

Początkujący User 10 posty 0 pkt.

23 kwi 2020, 14:11
Jest to kopia tego, co masz, a za chwile możesz nie mieć bo złodziej pod twoim domem i ukradnie ci kompa jak wyjdziesz. Mówię ci lepiej mieć niż nie mieć.

27 kwi 2020, 01:17
WIPI1979

WIPI1979

Początkujący User 10 posty 0 pkt.

27 kwi 2020, 01:17
Buck-up - to powtarzająca się matka i/lub żona.
Żonaty i/lub mający matkę przypominajkę o wszystkich niepotrzebnych rzeczach dla faceta, wie o czym piszę/myślę.
A na poważnie: Kto choć raz miał walnięty dysk z ważnymi danymi, ten wie po co jest robiony BUCK-UP.
Pozdro.

28 kwi 2020, 12:21
Marysia1234

Marysia1234

Początkujący User 1 posty 0 pkt.

28 kwi 2020, 12:21
Wspomagaj się backupem*
nawet gdy jesteś mega kozakiem!
Wszelkie ważne dla ciebie dane-
dokumenty, zdjęcia ukochane