Samodzielny format

16 lut 2020, 09:21
krZ_ysiek

krZ_ysiek

Początkujący User 9 posty 0 pkt.

Samodzielny format

16 lut 2020, 09:21
Cześć! Chciałbym się podjąć samodzielnego formatu laptopa Lenovo y700. Trochę czytałem na ten temat ale wolę się jeszcze upewnić, żeby wszystko poszło dobrze. Z tego co się dowiedziałem to wszystkie sterowniki ściągną się same? Czy podczas tej operacji musi być włączone WiFi w celu ściągnięcia sterowników? Co warto jeszcze zrobić po formacie? Jakieś pliki ściągnąć, konfiguracja? Może ktoś ma dobry przewodnik, który poprowadzi mnie krok po kroku? Chodzi mi o cały format wszystkich dysków, ponieważ od ponad 3 lat nie był formatowany czyli od nowości. Dużo ściągałem na niego plików, muzyki i jest strasznie zamulony. Po włączeniu zanim będę mógł cokolwiek robić potrzebuje 5-10min,a przeglądanie stron to tragedia, bo wszystko tnie. Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi! :)

Re: Samodzielny format

17 lut 2020, 12:02
admin

admin

moderator 2700 posty 35 pkt.

17 lut 2020, 12:02
Generalnie samą reinstalację możesz wykonać na 2 sposoby:
1. Z użyciem tzw. Novo Button (taki przycisk obok wejścia na słuchawki). Po jego kliknięciu będziesz mógł uruchomić procedurę przywracania systemu do ustawień fabrycznych. Tę metodę bym Ci zalecał.
2. Możesz też sobie ściągnąć Win10 stąd, stworzyć bootowalnego pendrive'a i za jego pomocą zainstalować system całkowicie od nowa :)

Idąc dalej:
Podłączenie się do WiFi podczas instalacji systemu pozwoli mu od razu ściągnąć i zainstalować najnowsze aktualizacje. Więc nie zaszkodzi Ci to zrobić :)

Co do sterowników - już po zainstalowaniu nowego systemu wejdź na tę stronę i znajdź swój model laptopa (albo po nazwie, albo za pomocą numeru seryjnego). Zostaniesz przeniesiony na stronę produktową, gdzie znajdziesz zakładkę "Drivers & Software". Wybierz "Automatic Driver Update" i wszystko powinno się już zrobić samo :)

Co do pozostałych dysków (nie systemowych) - je już możesz sformatować z poziomu nowozainstalowanego Windowsa :)

18 lut 2020, 15:05
krZ_ysiek

krZ_ysiek

18 lut 2020, 15:05
Super, dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź! Wrócę tylko do domu i się będę zabierał za to :)

18 lut 2020, 17:09
admin

admin

18 lut 2020, 17:09
W takim razie życzę powodzenia ;)

24 lut 2020, 14:47
krZ_ysiek

krZ_ysiek

24 lut 2020, 14:47
Format zakończony! Zrobiłem tą metodą z guzikiem, od razu przywróciło system do początku, ściągnęło wszystkie sterowniki i aktualizacje. Później zrobiłem format drugiego dysku już z komputera tak jak pisałeś. Sterowniki ze strony też ściągnięte. Nawet nie wiedziałem, że to takie proste :lol: dziękuję za pomoc! ;)

24 lut 2020, 17:51
admin

admin

24 lut 2020, 17:51
Super, cieszę się, że wszystko działa jak powinno :)

16 cze 2020, 15:35
krZ_ysiek

krZ_ysiek

16 cze 2020, 15:35
Witam ponowie. Od czasu formatowania praktycznie nic się nie zmieniło w działaniu komputera. Dalej długo się uruchamia, długo zajmuje mu wczytanie początkowo przeglądarki i strony. Dodatkowo czasami jak przeglądam np. facebooka i jest jakiś film, który się automatycznie uruchamia laptop jakby się wieszał i kilka razy miga czarny ekran, po czym filmik i tak się nie odtwarza, bo wyskakuje błąd, że jest niedostępny. Dodatkowo tnie się i laguje przy grach typu CS:GO, COD warzone. Co może być przyczyną takiego działania? Skanowałem antywirusem nawet wczoraj i zero wirusów, pliki cookies usunięte, itp. Dodam, że nie korzystam z laptopa 24/7, a raczej sporadycznie. Czasami leży nieużywany 2 tyg.

17 cze 2020, 20:30
admin

admin

17 cze 2020, 20:30
Częstotliwość użytkowania laptopa nie powinna wpływać na poprawność jego działania ;)
Jak rozumiem od początku chciałeś na nowo zainstalować system z powodu właśnie wymienionych problemów, tak?

Skoro problem występował zarówno przed, jak i po reinstalacji systemu, to raczej nie jest tego jego wina (choć pewności nie można mieć).
Sprawdź na początek stan swojego dysku - najlepiej dedykowanym narzędziem producenta dysku, a jeśli takowego nie ma, to np. HDDScan.
Sprawdź też pamięć RAM - zarówno wbudowanym narzędziem Windowsa, jak i memtestem.
Monitoruj temperatury komponentów - być może się któryś przegrzewa.
Nie zaszkodzi zrobić również stresstestu GPU - np. FurMarkiem.

18 cze 2020, 23:14
krZ_ysiek

krZ_ysiek

18 cze 2020, 23:14
Też tak właśnie myślałem, a wręcz powinno wydłużyć żywotność, bo w końcu nie jest tak często i mocno wykorzystywany. Bo co to dla takiego laptopa przeglądanie przeglądarki czy włączenie gierki raz na tydzień..
Tak, dokładnie, już mnie irytowało ciągłe to zamulanie i ścinanie się..

Zrobiłem testy, o których pisałeś i wyglądają tak:

https://zapodaj.net/43f6befd7b95f.png.html

https://zapodaj.net/5d21c0e595c2a.png.html

https://zapodaj.net/f66b40c2ef4bf.png.html

https://zapodaj.net/79bd79e6b68df.png.html

I tutaj wyłączyłem test po 2h, bo już nie chciało mi się czekać aż skończy, bo po prostu chciało mi się spać, a nie wiedziałem czy można zostawić go tak na noc. Jeżeli trzeba to powtórzę ten test w dzień.

https://zapodaj.net/9cedea7a81088.png.html

19 cze 2020, 19:49
admin

admin

19 cze 2020, 19:49
Ten dysk co prawda nie jest jeszcze w bardzo złym stanie, ale też nie jest w najlepszym :) Pamiętaj o kopii zapasowej swoich danych!
GPU wygląda zdrowo - poza tym było bardzo mało prawdopodobne, że to jej wina :)

Sprawdź RAM - Windows ma wbudowane narzędzie "Windows Memory Diagnostic" (u Ciebie może być po polsku). Użycie Memtest też nie zaszkodzi.

Do monitorowania temperatur użyj HWMonitor.

Jak wygląda u Ciebie kwestia sterowników? Wszystko aktualne?
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo