Przemysł 4.0: Zaproponuj jak mogłaby wyglądać idealna fabryka wpisująca się w założenia Industry 4.0 [Konkurs]

31 mar 2020, 16:33
Przemysł 4.0: Zaproponuj jak mogłaby wyglądać idealna fabryka wpisująca się w założenia Industry 4.0
Obrazek

Doceniamy nie tylko odpowiedzi trafne merytorycznie, ale również kreatywne, zaskakujące oraz najlepsze wizualnie – jeśli więc chcesz odpowiedzieć grafiką, nie krępuj się!

Jeśli chcesz odpowiedzieć na więcej niż jedno pytanie... to również się nie krępuj, zwiększasz swoje szanse na zwycięstwo.

Zerknij również na pozostałe pytania oraz regulamin (Link)
Na główkowanie i odpowiadanie masz cały kwiecień oraz maj.

PRZEDŁUŻAMY KONKURS DO 29.05.2020!

Powodzenia!

Re: Przemysł 4.0: Zaproponuj jak mogłaby wyglądać idealna fabryka wpisująca się w założenia Industry 4.0 [Konkurs]

07 kwi 2020, 17:27
Moim zdaniem mogła by ona wyglądać na zasadzie po jednej stronie fabryki przy komputerach połączonych z maszynami siedzieli by ludzie i kontrolowali by produkcję za pomocą komputerów nawet zdalnie we własnym domu , w którym mogliby przy pomocy kamerek internetowych obserwować pracę maszyn i urządzeń zdalnie w domu i mogliby całą fabryką sterować nawet zdalnie a osoby będące w fabryce mogłyby być co najwyżej na wszelki wypadek w tam być w razie awarii w celu zapobieganiu problemów na produkcji.

Re: Przemysł 4.0: Zaproponuj jak mogłaby wyglądać idealna fabryka wpisująca się w założenia Industry 4.0 [Konkurs]

08 kwi 2020, 22:34
Dla mnie idealną fabryką 4.0 była by taka fabryka elementów elektronicznych, np. smartphonów zintegrowana ze sklepem. Co to oznacza? Przychodzimy do sklepu gdzie umiejscowiony jest ekran dotykowy w którym wybieramy specyfikację smarhphona tzn ile pamięci, kolor obudowy jaki chcemy a nawet wzór na obudowie. Następnie płacimy kartą lub Blikiem i widzimy przez szybę na własne oczy jak zautomatyzowana fabryka tworzy dla nas smarthphona, który jak odbieramy jest chwilę po wyjściu z fabryki :) Takie coś można by też zrobić dla fabryk samochodów i innych rzeczy.

19 kwi 2020, 14:32
Fabryka, która produkuje urządzenie, samochód czy sprzęt AGD w miarę spływających i zapłaconych zamówień. Bez nadprodukcji i zbędnych konfiguracji, które wiszą na wyprzedażach lub które trzeba doposażać.

23 kwi 2020, 14:09
Ktoś zamawia jedno auto to produkują jedno, a nie milion i myślą, że może ktoś będzie chciał taki sam

27 kwi 2020, 01:14
Smutne, ale prawdziwe w najbliższej przyszłości.:
W pełni zautomatyzowane fabryki produkujące większość rzeczy.
Mechanicy z wiedzą i mogącymi podejmować decyzje trudne i bardzo ważne o naprawie (może i zdalnie) wspierani robotami, które mają w sobie moduły wymienne: lutują, spawają, odkręcają obudowę maszyny samodzielnie i zakręcają obudowę maszyny samodzielnie, bo wcześniej wyłączają maszyny z zasilania, a same te roboty podpinają się pod "siłę" by mieć moc potrzebną do naprawy i do modułów, które są ich dłońmi wciskającymi się wszędzie, gdzie człowiek nie może wcisnąć sam się lub samej swojej ręki.
Fabryki w kosmosie? Planeta zielona i bez skażeń. A odpady fabryczne zbierane w jednym miejscu w kosmosie (w próżni), by inne/następne pokolenia poradziły jak je przetworzyć na coś pożytecznego.
Muszę zbudować sobie robota do sprzątania w domu, bo wykończy mnie ten bajzel na kwarantannie. Eh...
Dam nobla temu, co wymyśli coś na kształt piramidki do sprzątania pomieszczeń domowych za pomocą jednego przycisku. I postawić piramidkę w pokoju. Wcisnąć guzik. Wyjść i za jakiś czas pokój posprzątany z kurzu i nieczystości. Wynalazek na miarę bomby atomowej.
Pozdro.

29 kwi 2020, 14:58
Wyobraź sobie miejsce, do którego możesz wejść z ulicy, przypominające fotobutkę przylepioną do budynku fabryki. Możesz tam przynieść swój dowolny stary sprzęt elektroniczny (dowolnej marki) – laptop, smartfon, tablet, magnetofon, discman, pendrive, itp. i wsunąć go do wrzutni. Usiąść wygodnie w fotelu, założyć okulary WR i rozpocząć proces konfiguracji dowolnego wymarzonego urządzenia, które jest Ci obecnie potrzebne. Możesz wgrać swoje wzory, schematy lub wpisać rozwiązania, które system przeanalizuje i stworzy symulację, którą następnie zostanie Ci zaprezentowana wraz z kosztorysem. Cena zostanie oczywiście obniżona o wartość komponentów, które roboty pozyskają ze starego sprzętu przyniesionego przez Ciebie, oraz wszelkie aktywa niematerialne jak pomysły, wzory i specyfikacje, które wprowadziłeś. Po zatwierdzeniu i opłaceniu zamówienia, rozpocznie się proces produkcji. Gdy spersonalizowany sprzęt zostanie wyprodukowany, nastąpi automatyczna wysyłka (np. dronem lub zmotoryzowanym robotem) pod wskazany adres. Oczywiście najpierw fabryka wyśle informację o gotowości towaru i prośbie wybrania terminu dostawy. Fabryka sama pozyskiwałaby komponenty z elektrośmieci, które można by przynieść i oddać za opłatą oszacowaną przez sztuczną inteligencję na podstawie wartości komponentów, które da się z nich pozyskać. Poza tym system na bieżąco analizowałby swoje zapotrzebowanie na komponenty do realizacji zamówień złożonych osobiście przez klienta lub przy pomocy sieci. Baza danych byłaby cały czas wzbogacana dzięki klientom, którzy dzieliliby się swoimi pomysłami i rozwiązaniami w procesie konfigurowania specyfikacji sprzętowej z całego świata. System operacyjny fabryki aktualizowałby roboty i linie produkcyjne tak, żeby wykorzystywać standardowe linie produkcyjne po przez ich modernizację, w celu tworzenia nowych rozwiązań sprzętowych zainspirowanych pomysłami klientów. Samo uczący sie i rozwijający system łączyłby zdobyte rozwiązania/pomysły i tworzyłby nowe rozwiązania sprzętowe dla użytkowników.

25 maja 2020, 19:59
Dzień dobry,
Przesyłam Państwu linka do pracy, którą wykonałem.

Obrazek

Z poważaniem,
Krzysiek-The King :)

26 maja 2020, 20:34
WIPI1979 napisał(a):
[...]
Muszę zbudować sobie robota do sprzątania w domu, bo wykończy mnie ten bajzel na kwarantannie. Eh...
Dam nobla temu, co wymyśli coś na kształt piramidki do sprzątania pomieszczeń domowych za pomocą jednego przycisku. I postawić piramidkę w pokoju. Wcisnąć guzik. Wyjść i za jakiś czas pokój posprzątany z kurzu i nieczystości. Wynalazek na miarę bomby atomowej.
Pozdro.

Witam,
w jednej z fabryk, w budowie której brałem udział, instalowaliśmy taki system pod nazwą "calamity exhaust". Uruchamiał się sam w przypadku zanieczyszczenia, którym była tzw. kontaminacja przestrzeni. System polegał na tym, że w momencie zadziałania włączał się wentylator o bardzo wysokim sprężu i wydajności i wyciągał wszystko z pomieszczenia; wszystko to, co nie było przyczepione do stałych elementów wyposażenia; prawdopodobnie osoba w kapeluszu pozbyłaby się go w takiej sytuacji; no i to byłoby chyba dobre rozwiązanie na Twój problem; w pierwszym etapie przyczepiasz w pomieszczeniu wszystko, co jeszcze będzie Ci potrzebne i przechodzisz do fazy drugiej, w której wciskasz guzik;

26 maja 2020, 21:32
Witam,
Jestem świeżym uczestnikiem świata IT, ale mam bardzo duże doświadczenie z przemysłu; w fabryce, przy "prawdziwej" produkcji spędziłem ponad 5 lat; i to właśnie jest największą przeszkodą w wyobrażeniu sobie fabryki 4.0; przyszło mi jednak coś przewrotnego do głowy, więc czemu nie miałbym się tym podzielić;
Zacznę od pewnej filozofii programistycznej, która szalenie mi się podoba i inspiruje w moich obecnych zainteresowaniach; jest to TDD, o którym jak się domyślam większość z uczestników forum słyszała i pewnie ją stosuje...
Fabryki 1.0, 2.0 i 3.0 miały między wielu innymi cechami również i tą, że generowały ofiary i odpady; to takie "niewidzialne" koszty każdej w zasadzie działalności ludzkiej; obecnie ludzie chcieliby żyć dłużej i lepiej (wg Harariego, nawet chcieliby być nieśmiertelni); to się da osiągnąć jeśli zastosujemy TDD przy planowaniu i implementacji zasad w fazie koncepcyjnej takiej fabryki; mogłoby to wyglądać następująco (niezależnie od tego co chcemy produkować, jaką technologią i w jakiej skali):
1. TestNo1 -> isHumanFactorToBeEngagedInProductionProcess () {if true -> isPossibleToEliminateHumanFactor () {if true -> goAheadAndEliminateThisFactor () } else {if true -> isPossibleToMinimize... and so on...} ... pass
2. TestNo2 -> isAnyWasteMaterialPresumedToBeGeneratedInProduction() {if false -> pass}
3. TestNo3 -> isMuchSpaceRequiredToOccupyByInfrastructure...
4. TestNo4 -> isAnyAirOrWaterOrGroundPollutionConcerned...
5. TestNo5 -> isMuchResourcesNecessaryForProcess...
6. TestNo6 -> isRenewableEnergyPossibleToBeProvidedForProcess...
oraz cały szereg innych testów, które będą miały na celu monitorowanie w trakcie przygotowania przedsięwzięcia te działania, które potencjalnie będą chciały zagrozić statusowi 4.0;
Po tych testach można zacząć planować budowę fabryki; nawet jestem pewien, że tak to już w wielu miejscach wygląda
Z ostrożności "procesowej" jednak powiem tylko, że o działających fabrykach bez oświetlenia i grzania słyszałem już 20 lat temu (ludzi w takich halach produkcyjnych po prostu nie ma) i np. o magazynach, w których nie ma stałych systemów gaśniczych, bo są wypełnione azotem i ludzi też tam nie ma (prawdą jest jednakże, że jest tam duża konsumpcja energii na chłodzenie tego środowiska) a ok. 40 lat temu piękną wizję przemysłu bez ludzi przedstawił Kurt Vonnegut w "Pianoli";
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo