problem z kalibracją baterii z70-80

11 cze 2018, 20:35
lenovo-iris

lenovo-iris

Początkujący User 3 posty 0 pkt.

problem z kalibracją baterii z70-80

11 cze 2018, 20:35
Dzień dobry,
od ponad 2,5 roku mam Lenovo z70-80 z OneKeyOptimizer, który wysyła mi komunikat "Sprzęt był użytkowany przez długi czas. Zalecana jest natychmiastowa kalibracja." Przez ponad 2 lata włączałam kalibrację i wszystko działało bez zarzutu: bateria ładowała się do 100%, następnie rozładowywała i ładowała ponownie (wtedy włączałam Tryb Ochronny, czyli ładowanie do 55-60%). Dodam, że pracuję zawsze tylko na laptopie podłączonym do zasilania i zawsze po uruchomieniu włączam Tryb Ochronny. Jednak od kilku miesięcy każda próba kalibracji jest nieudana. Dostaję komunikat, że zalecana jest natychmiastowa kalibracja. Włączam "Kalibruj". Bateria, jak zawsze jest podłączona do zasilania i ładuje się do 100%, następnie rozładowuje się. Przy poziomie baterii 12% pojawia się nagle na ekranie komunikat, "Poziom baterii jest bardzo niski, wynosi 12%, zalecane jest podłączenie sprzętu do zasilania". Komunikat po chwili znika sam, albo zamykam ten komunikat, bo przecież sprzęt jest podłączony do zasilania. Po kilku minutach na ekranie pojawia się kolejny komunikat "Poziom baterii jest bardzo niski, wynosi 6%, zalecane jest natychmiastowe podłączenie sprzętu do zasilania". Po chwili komunikat znika sam, albo zamykam go. Po kilku minutach bateria zaczyna ładować się ponownie, a OneKeyOptimizer wysyła mi komunikat "Kalibracja nie powiodła się. Zalecana jest natychmiastowa kalibracja". I tak w kółko. Jednocześnie, gdy sprawdzam diagnostykę mam informację "Stan akumulatora dobry" "Dobre praktyki w zakresie eksploatacji akumulatora" "Zasilacz dobry"
Jaki jest powód, co to znaczy i co robić?
Proszę o radę.
Dziękuję i pozdrawiam
lenovo-iris

Re: problem z kalibracją baterii z70-80

13 cze 2018, 15:16
admin

admin

moderator 261 posty 34 pkt.

13 cze 2018, 15:16
Sugerowałbym oddanie sprzętu serwisowi do zrealizowania diagnostyki (niestety odpłatnie). Prawdopodobnie jednak bateria jest do wymiany, jednakże ciężko stwierdzić cokolwiek z całkowitą pewnością bez fizycznego sprawdzenia sprzętu.

19 cze 2018, 17:16
lenovo-iris

lenovo-iris

19 cze 2018, 17:16
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Ponowiłam jeszcze kilka razy próbę kalibracji. Bezskutecznie. Zastanawiam się czy wymieniać baterię skoro pracuję tylko przy podłączonym zasilaniu i to bezproblemowo. Obecnie tylko komunikat przypominający konieczność kalibracji jest irytujący.
Pozdrawiam

19 cze 2018, 19:48
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2420 posty 1569 pkt.

19 cze 2018, 19:48
lenovo-iris napisał(a):
....Zastanawiam się czy wymieniać baterię skoro pracuję tylko przy podłączonym zasilaniu i to bezproblemowo. Obecnie tylko komunikat przypominający konieczność kalibracji jest irytujący...

Skoro nie przeszkadza Ci to, to bym zignorował. Wymiana baterii - powinna rozwiązać problem, ale problemem może być też elektronika (płyta główna). Skoro urządzenie ma 2,5 roku, to i tak nie jest na gwarancji.... więc naprawy odpłatne (czy się mylę?). A skoro naprawy odpłatne, to jeśli masz ochotę możesz kupić sam baterię i zmienić.

Co do komunikatu, to stawiam, że pochodzi on z jakiejś aplikacji Lenovo - sprawdź opcje tej aplikacji, może można wyłaczyć komunikat lub w ostateczności (przemyśl wcześniej) - usuń aplikację :)

19 cze 2018, 23:14
lenovo-iris

lenovo-iris

19 cze 2018, 23:14
Dziękuję za odpowiedź.
Tak, komunikat wysyła aplikacja Lenovo. Jest to OneKeyOptimizer. Umożliwia diagnostykę, odkurzanie, przyspieszanie systemu, oszczędzanie energii.
W zakładce Oszczędzanie energii jest: 1) Sprawdzanie poziomu energii 2) Maksymalna oszczędność 3) Ochrona akumulatora (tu właśnie jest opcja Kalibracja i Ochrona akumulatora. Gdy włączy się Ochronę akumulatora, ładowanie kończy się na poziomie 55-60%). Jednak teraz odłączyłam zasilanie na próbę, żeby sprawdzić jak zachowa się ta aplikacja, gdy poziom baterii spadnie do bardzo niskiego 12%-6% i czy z tego coś wyniknie.
Ale przede wszystkim poszukam możliwości wyłączenia w ogóle komunikatu o konieczności kalibracji.
Pozdrawiam.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Panel administratora