90 stopni ciepła CPU podczas grania

11 lip 2018, 08:02
kaziuk89

kaziuk89

Początkujący User 9 posty 0 pkt.

90 stopni ciepła CPU podczas grania

11 lip 2018, 08:02
Czy to normalne, że podczas grania (Far cry 5) mam 90 C na procesorze? Gra chodzi ładnie, nie ścina. Gram około godzinke, potem przerwa i znowu godzinke i potem przerwa kilka godzin itd.
Grafika nvidia około 67 stopni.

Podczas normalnej pracy, korzystanie z internetu, procek 45 stopni.

Czy jest w porządku, czy coś nie tak? Lapek ma około 5 miesiecy.

Lenovo Legion y720.

Re: 90 stopni ciepła CPU podczas grania

11 lip 2018, 08:47
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2435 posty 1569 pkt.

11 lip 2018, 08:47
Witaj,
90* to ciut wysoko. Jednak w trakcie grania, procesor ma do wykonania ogromną ilość obliczeń...

Czy kiedykolwiek przedmuchiwałeś komputer? Usunięcie kurzu z wylotów powinno znacząco poprawić przepływ powietrza - a co za tym idzie, również obniżyć temperatury podzespołów.

Zmieniałeś kiedykolwiek pastę pod procesorem? A aby być bardzo dokładnym, między procesorem a chłodzeniem. Ten element też zużywa się z czasem i (zwłaszcza gdy) pojawiają się wysokie temperatury - warto go zmienić, jeśli temperatury są w normalnie - można zignorować (tutaj myślę, że może pomóc - a na 100% nie zaskodzi)

11 lip 2018, 09:03
kaziuk89

kaziuk89

11 lip 2018, 09:03
Właśnie dzisiaj czyściłem. Zdjąłem obudowe ale w miare czysto. Jedynie wiatraczki wyczyscilem patyczkami do uszów a potem to odkurzyłem odkurzaczem.

Ja podczas grania zawsze włączam wiatraki na maksa w Lenovo Nerve sense. Dodatkowo mam podstawke chłodzącą Cooler Master NotePal U3, włączana na maksa podczas grania, jednak nie zmienia to temperatur.

Pasty w życiu nie zmieniałem, a tym bardziej w tym laptopie. Sam boję się to robić.
A czy na gwarancji, w sklepie mi to zrobią?

Czy lapek może się spalić jesli sie to zleckewazy?

11 lip 2018, 17:51
grzemach

grzemach

11 lip 2018, 17:51
Przeczytałem wcześniej, że laptop ma 5 lat, nie 5 miesięcy - pasta jest ok. Pastę należało by ruszyć po ok 3-4 latach. Stąd w ogóle ten pomysł.

Jeśli jest w miarę czysty, wiatraki chodzą na pełnej prędkości. Tutaj wiele się więcej nie zrobi. Laptopy mają to do siebie, że osiągają wyższe temperatury w graniu - jest w nich zwyczajnie mniej miejsca niż w komputerach stacjonarnych.

Dodam, że komputer ma dodatkowe zabezpieczenia przeciwko uszkodzeniu procesora i do czasu gdy nie zauważasz zmniejszonej ilości klatek na sekundę - nie musisz się przejmować. Faktem jest, że nie warto dopuścić do takiej sytuacji, dlatego należy go regularnie czyścić z kurzu - ale czyszczenie średnio raz na 6 lub 12 miesięcy powinno być wystarczające.

11 lip 2018, 18:25
kaziuk89

kaziuk89

11 lip 2018, 18:25
A tak w ogóle czy ja dobrze sprawdziłem tą temperaturę w hwmonitor, bo cały czas patrzyłem na Max.
Podaje screen po wyłączeniu gry.
https://zapodaj.net/2999f62d56119.png.html
Czasami minimalizuje grę żeby sprawdzić temperatury i są podobne.
Czy powinienem patrzeć na temp Max czy Value?
Bo tak w sumie spanikowałem trochę i dlatego zadałem pytanie na forum.

12 lip 2018, 09:09
grzemach

grzemach

12 lip 2018, 09:09
w sumie fajnie, że uzupełniłeś o zrzut ekranu. Mogę coś więcej na temat powiedzieć.

Powinno się patrzeć tak na dobrą sprawę na aktualną wartość ("Value") - czyli pierwsza kolumna.
Pozostałe dwie, są również ważne, ale...
Wartość minimalna jest tuż po włączeniu gdy komputer nic nie robi - fajne odniesienie do przykładowo jak szybko temperatura spada (wtedy można powiedzieć coś na temat problemów z chłodzeniem).
Wartość maksymalna, to wartość którą procesor osiągnął pod maksymalnym obciążeniem chociażby na 0,1s - później mogła spaść o 5*C, ale maksymalna wartość została zapisana.

Aktualnie Twoja temperatura wynosiła ok 60*C, w grach podwyższona temperatura jest normalną rzeczą.

W mojej opinii jest wszystko ok.

12 lip 2018, 10:03
kaziuk89

kaziuk89

12 lip 2018, 10:03
Wszystko jasne, dzięki za pomoc.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany