T570 chwilowo gaśnie ekran

12 wrz 2018, 19:29
AndrzejElektron

AndrzejElektron

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

T570 chwilowo gaśnie ekran

12 wrz 2018, 19:29
Dzień dobry.
Posiadam laptopa model T570. Problem pojawia się podczas pracy w programie graficznym i tylko przy zasilaniu z baterii. Gdy dochodzi poziom energii baterii do około 40-50% chwilowo gaśnie ekran. Pozostaje czasem tylko kursor myszki. Czas gaśnięcia ekranu jest tym dłuższy im bardziej obciążony graficznie jest laptop. Proszę o pomoc.

Re: T570 chwilowo gaśnie ekran

13 wrz 2018, 11:37
admin

admin

moderator 422 posty 35 pkt.

13 wrz 2018, 11:37
Czyli, podsumowując, problem pojawia się podczas mocnego obciążenia karty graficznej i tylko podczas pracy na baterii.
Sprawdź obciążenie karty graficznej podczas pracy oraz temperatury jakie osiąga. Być może karta się przegrzewa i stąd takie dziwne zachowanie. Oczywiście przeinstalowanie sterowników karty nigdy nie zaszkodzi ;)
Problemem może być też sama bateria - być może ta już nie jest w najlepszej kondycji. Wygeneruj raport o stanie baterii i sprawdź ile % oryginalnej pojemności posiada bateria. Możesz to zrobić wchodząc do wiersza poleceń (CMD) i wpisując komendę "powercfg /batteryreport".
Dostępne są też darmowe programy, które pozwalają na dokładniejsze monitorowanie baterii w czasie rzeczywistym - szczególnie pod kątem przekazywanego napięcia (może wystepują jakieś dziwne spadki). Przykładowym takim programem jest battery status monitor.

Czy mógłbyś udzielić nieco więcej informacji na temat specyfikacji swojego sprzętu?

14 wrz 2018, 07:03
AndrzejElektron

AndrzejElektron

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

14 wrz 2018, 07:03
Dziękuję za odpowiedz. Wygenerowałem raport baterii, muszę się w niego trochę wgryźć :). Mój laptop posiada dwie baterie i jest urządzeniem nowym (około 4 miesięcy), więc wydaje mi się, że baterie raczej nie powinny być zużyte. Natomiast zastanawiam się nad momentem przełączania się laptopa z pierwszej na drugą baterię. Może w tym tkwi problem. Może układ, który przełącza baterie jest niewydolny i powoduje spadek parametrów zasilania na karcie przez chwile, a obraz ginie zanim się nie unormuje zasilanie. Sprawa nabiera rumieńców ponieważ wczoraj problem się powtórzył po czym obraz już nie wrócił, co mnie bardzo zaniepokoiło. Po resecie laptopa wszystko wróciło do normy. Mój laptop to Lenovo ThinkPad Signature Edition, Procesor Intel Core i5 - 7200U, 2,5 GHz, Pamięć 8GB, system 64 bitowy, Windows 10 Pro.

14 wrz 2018, 13:30
admin

admin

moderator 422 posty 35 pkt.

14 wrz 2018, 13:30
Rzeczywiście - symptomy wskazują na jakiś problem z tym komponentem.

Niemalże absolutną pewność czy jest to usterka hardware'owa czy software'owa dałoby Ci sprawdzenie zachowania laptopa na Linuxie. Możesz ściągnąć którąś z dystrybucji Linuxa (np. Ubuntu), programem Rufus zainstalować go na pendrive i w ten sposób mieć przenośny dysk z systemem operacyjnym, który przydaje się w różnych sytuacjach (np. do diagnozy usterki, tak jak teraz).

Czy próbowałeś monitorować kwestię zasilania w Twoim laptopie jakimś dedykowanym programem?
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Panel administratora