T430 z modem wwan LTE 4G MC7750 Gobi 4000

07 paź 2018, 13:55
kurakiem jestem

kurakiem jestem

Początkujący User 1 posty 0 pkt.

T430 z modem wwan LTE 4G MC7750 Gobi 4000

07 paź 2018, 13:55
Witam.
Mam ThinkPad T430 z antenami i gniazdem karty SIM do modemu WWAN i brakiem takiegoż modemu. Znalazłem i kupiłem modem LTE do tego modelu MC7750 Sierra Wireless GOBI 4000. Na stronie wsparcia Lenovo.com oprócz dwóch sterowników Ericsona jest sterownik do tego modemu.
vide
https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/prod ... /downloads
https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/prod ... s/DS037319

Niestety po zamontowaniu modemu GOBI 4000 - MC7750 Sierra Wireless komputer się nie odpala (Windows 10). Przy samym starcie pokazuje się jakby błąd biosu:

1802: Unauthorized network card is plugged in - Power off and remove the miniPCI network card (05C6/9008) .

System is halted

Obecnie jest zainstalowany bios 2.74 z 2017.09.25, natomiast dostępny jest bios 2.78 z 01.10.2018.

System się odpala jak zamontuję kartę modemu w trybie uśpienia.
Na angielskich stronach pisze coś o whitelist. Potrzebuję uruchomić ten modem do karty sim Aero2.

Dzięki za pomoc.

Re: T430 z modem wwan LTE 4G MC7750 Gobi 4000

08 paź 2018, 11:18
admin

admin

moderator 2572 posty 35 pkt.

Re: T430 z modem wwan LTE 4G MC7750 Gobi 4000

08 paź 2018, 11:18
Problem niestety jest niełatwy do pokonania.
Chodzi o fakt, iż Twoja karta nie znajduje się na whiteliście zapisanej w BIOS, dlatego też komputer się nie bootuje.

Generalnie rozwiązania są 3, każde z nich inwazyjne, wymagające pewnej wiedzy i sporej ilości czasu:
1. Modyfikacja BIOSu tak, by zawsze był przekonany, że zainstalowana karta jest poprawna. Służy do tego program no-1802.com, który będziesz musiał poszukać w internecie (większość źródeł wygasła).
2. Modyfikacja whitelisty (numerów PCI ID dopuszczonych kart) w BIOSie. Niełatwa operacja, ale jesli chcesz się jej podjąć, to te dwa linki powinny Ci się przydać: 1i 2.
3. Modyfikacja numeru PCI ID Twojej karty tak, aby pozorowała inną, która jest na whiteliście. To najprawdopodobniej najbardziej skomplikowana operacja (choć "najbezpieczniejsza" z tych 3, ponieważ w najgorszym wypadku "uszkodzisz" tylko kartę, nie całego laptopa).

O wszystkich powyższych operacjach możesz poczytać więcej w internecie m.in na thinkwiki i podobnych.

Niemniej, zanim zabierzesz (o ile) się za takie akcje, to myślę, że zaktualizowanie BIOS nie zaszkodzi. Czysto teoretycznie Twoja karta powinna w tej chwili działać, wszak nawet jest do niej rekomendowany sterownik. Może jej PCI ID zostało dodane do whitelisty w najnowszej aktualizacji i to rozwiąże problem.

Daj znać jak poszło :)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo