IdeaPad 100-15IBD obudowa i zawiasy

12 maja 2019, 11:44
monnie

monnie

Początkujący User 1 posty 0 pkt.

IdeaPad 100-15IBD obudowa i zawiasy

12 maja 2019, 11:44
Cześć,
mój problem z tym laptopem zaczął się już kilka miesięcy po zakupie, gdy wypadły pierwsze śruby z obudowy. Komputer był jeszcze na gwarancji, więc narzeczony poszedł zapytać do sklepu, czy można to reklamować. Od sprzedawcy usłyszał, że to jest normalne i nic się z tym nie da zrobić, "lenovo tak mają" i nie podlega to gwarancji. Szkoda, że nie wspomniał o tym, jak nam go sprzedawał, no ale cóż, hajs się musi zgadzać. Ostatecznie pamiętam, że kołowaliśmy śruby z innych laptopów, poprzekręcaliśmy z miejsca na miejsce, i w tej chwili śruby się trzymają.

Obecnie, 3 lata po zakupie i u schyłku ubezpieczenia sprzętu, tzw. rozszerzonej gwarancji, która nic mi nie dała, obudowa mojego sprzętu rozwarstwia się z przy lewym zawiasie przy każdej próbie podniesienia pokrywy (matrycy) + jest tam ponad dwucentymetrowe pęknięcie obudowy klawiatury (owoc kilku chwil nieuwagi przy gwałtownym otwarciu). Tam śruby nie ma, bo i tak wypadała co chwilę. Rozważam oddanie laptopa do serwisu, bo znalazłam w sąsiedztwie gościa, który już naprawiał podobny przypadek i w związku z tym mam kilka pytań:
- czy pęknięta/rozwierająca się obudowa może mieć wpływ na funkcjonowanie znajdującego się nieopodal gniazda zasilania? (komputer często przerywa ładowanie, oczywiście liczę się z tym, że wina leży głównie w sposobie użytkowania, trzymanie komputera na kolanach, w pościeli itd)
- jaki może być maksymalny koszt takiej naprawy zawiasów i obudowy? I czy w grę wchodzi nie tyle naprawa co jakieś naoliwienie bądź inne rozwiązanie upłynniające funkcjonowanie zawiasów z mniejszą szkodą dla obudowy?

Docelowo komputer ma działać jak stacjonarny dla ojca emeryta, ale jak koszt naprawy tego badziewia przekroczy jego wartość, to już wolę kupić mu coś używanego i w pełni sprawnego.

Z góry dzięki za odpowiedzi i sugestie :)

Re: IdeaPad 100-15IBD obudowa i zawiasy

12 maja 2019, 12:38
admin

admin

moderator 1263 posty 35 pkt.

12 maja 2019, 12:38
Wyginająca się obudowa może mieć negatywny wpływ na działanie sprzętu, bo wszystkie siły odginające są przenoszone na płytę główna - przez co może stać się coś niedobrego.
Jeśli chodzi o naprawę, to polecałbym poświęcić te 2h, wyposażyć się w dobry klej, kolekcję śrubek M2 i M2,5 o różnych długościach (takie standardowo są używane w laptopach - koszt kilkudziesięciu różnych śrubek nie powinien przekroczyć 5zł) i samemu przywrócić laptopa do stanu używalności :)
Nie wiem niestety, ile takie zabiegi mogą kosztować w serwisie - zawsze można zadzwonić, dowiedzieć się i samemu podjąć decyzję, czy się chce w to bawić samemu :)

15 maja 2019, 10:07
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2555 posty 1569 pkt.

15 maja 2019, 10:07
monnie napisał(a):
Komputer był jeszcze na gwarancji, więc narzeczony poszedł zapytać do sklepu, czy można to reklamować. Od sprzedawcy usłyszał, że to jest normalne i nic się z tym nie da zrobić, "lenovo tak mają" i nie podlega to gwarancji. Szkoda, że nie wspomniał o tym, jak nam go sprzedawał

Zawsze można oddać komputer na gwarancję i serwis sprawdzi czy podlega czy nie podlega. Acz większość uszkodzeń mechanicznych nie podlega. Z opisu ciężko powiedzieć jak serwis by na to zareagował. Wypadające śrubki to nigdy i nigdzie nie jest normalny objaw.
Weź pod uwagę, że z tego opisu mogę też wywnioskować, że sprzedający mógł przekazać Wam używany lub samodzielnie naprawiany sprzęt z jakiegoś powodu, a później wiedział co powie serwis na jego temat.
To są zawsze trudne i ciężkie tematy. Opinie odnośnie serwisów są wrzucane przeważnie przez osoby których naprawa się nie powiodła lub byli z jakiegoś powodu niezadowoleni. Ja odsyłałem swoje sprzęty (różnych marek) kilka razy na serwis - jedynie jaką opinię wystawiłem to była negatywna. Pozytywne - to tak powinno być i po co drążyć temat? :)

monnie napisał(a):
- czy pęknięta/rozwierająca się obudowa może mieć wpływ na funkcjonowanie znajdującego się nieopodal gniazda zasilania? (komputer często przerywa ładowanie, oczywiście liczę się z tym, że wina leży głównie w sposobie użytkowania, trzymanie komputera na kolanach, w pościeli itd)

Zależy.
Niektóre gniazda są na przewodzie i one sobie luźno leżą w obudowie. Jeśli więc pęknie, może gniazdo zasilania wpaść do środka. Ale to najgroźniejsza z możliwości. Do czasu gdy masz dostęp - można ładować.
Niektóre gniazda są na płycie głównej. W sytuacji gdy uszkodzone jest dodatkowe mocowanie gniazda, gniazdo może się wyłamać z płyty głównej i urządzenie nie będzie w ogóle się ładowało.

monnie napisał(a):
- jaki może być maksymalny koszt takiej naprawy zawiasów i obudowy? I czy w grę wchodzi nie tyle naprawa co jakieś naoliwienie bądź inne rozwiązanie upłynniające funkcjonowanie zawiasów z mniejszą szkodą dla obudowy?

W opisanym przypadku, naprawa jest nieopłacalna. Bo tego się nie naprawi, klej puści dosyć szybko, przy otwieraniu, zamykaniu i przenoszeniu urządzenia. Jedynie co można zrobić to wymienić obudowę na nową (używaną, ale sprawną). Koszt? Allegro -> model laptopa i "obudowa / palmrest" dodatkowo należy doliczyć za usługę. Zwróć uwagę aby całość mocowań zawiasów, śrub była cała nie pęknięta.

monnie napisał(a):
Docelowo komputer ma działać jak stacjonarny dla ojca emeryta, ale jak koszt naprawy tego badziewia przekroczy jego wartość, to już wolę kupić mu coś używanego i w pełni sprawnego.

Tak na dobrą sprawę, dopiero po rozebraniu można przemyśleć jakie mamy opcje. Jeśli ma służyć za stacjonarny, to można w sumie dowalić dobrego kleju epoksydowego w miejsca mocowań zawiasów i powinno się to trzymać. Acz może puścić. W przypadku emeryta on jednak będzie raczej dbał (większość mi znanych mocno dba aby delikatnie wszystko robić).
Może zwyczajnie go na sztywno skleić i nie da się używać zawiasów itd.
Naprawdę ciężko powiedzieć zdalnie. Dopiero po rozłożeniu.

U znajomego jest laptop który ma całkiem pęknięty jeden zawias i tak go używają od 2 lat. Bo im się nie opłaci go naprawiać oraz kupować nowego - w warsztacie potrzebują jednej aplikacji z niego, a dodatkowo Windows XP...
Tak więc, wszystko zależy od analizy co chcecie osiągnąć z tym komputerem. W mojej opinii, najlepiej kupić nową obudowę i zamienić co trzeba. To jest najtrwalsze. Pozostałe? Wszystko zależy.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo