na czym czytać e-booki

23 sie 2017, 09:27
cezarysk

cezarysk

Celny Kursor 68 posty 282 pkt.

na czym czytać e-booki

23 sie 2017, 09:27
Artykuł z przeszłości. Trochę skrócony i nieco poprawiony, ale ciągle aktualny :)

Książka w formie elektronicznej popularnie zwana e-bookiem jest dla wielu osób codziennością. Do czytania wystarczy tablet, a najlepiej czytnik (smartfon jest nieco problematyczny ze względu na małe wymiary).
Pierwsze publikacje, które można uznać za pierwowzory dzisiejszych e-booków pojawiły się kilkanaście lat temu. Pliki w formacie pdf zawierały oprócz odpowiednio sformatowanego tekstu także ilustracje, a to co pojawiało się na ekranie komputera do złudzenia przypominało standardowe artykuły i książki. Czytanie wprost z komputerowego ekranu jest jednak dość niewygodne i męczące. Poszukiwano więc bardziej mobilnych, przypominających książkę, rozwiązań. Oprócz zmniejszania ciężaru i rozmiarów dedykowanych urządzeń poszukiwano nowych sposobów wyświetlania tekstu. Pojawiły się pierwsze, dość duże czytniki, ale dopiero popularność poręcznych tabletów (które w większości mogą spełniać funkcję czytnika) przyczyniła się do wzrostu popularności e-booków.

Zagadnienie technologii wykonania ekranów czytników jest obszerne i dla zwykłego odbiorcy dość skomplikowane. Obecnie napotkamy dwa typy urządzeń. Świecące własnym światłem (ekran aktywny, m.in. LCD) i wymagające światła zewnętrznego, odbitego (ekran pasywny, e-papier). Czytniki oparte na technologii LCD są dość tanie i popularne (pewna grupa publicystów odmawia nawet takim urządzeniom miana czytnika). Tę technologię wykorzystują też tablety. Ekrany wykorzystujące e-papier spotkamy w wyspecjalizowanych i nieco droższych urządzeniach. Zdania co do wyższości poszczególnych sposobów wyświetlania tekstu będą z pewnością podzielone. Ekrany LCD zapewnia pełną gamę kolorów, ale ma spory „apetyt” na energię (potrafi się wyładować po kilku godzinach używania). Czytanie w świetle dnia sprawia spore trudności (im jaśniejsze otoczenie, tym gorsza widoczność wyświetlanego tekstu), a wzrok szybko się męczy (patrzymy bądź co bądź na źródło światła). E-papier to jak na razie tylko odcienie szarości. Technologia do złudzenia przypomina jednak standardową kartkę papieru. Ekran jest matowy i nie świeci. Do czytania jest potrzebne światło zewnętrzne (odbite), tak jak w przypadku klasycznej książki (im jaśniejsze otoczenie, tym lepsza widoczność wyświetlanego tekstu, można czytać nawet w pełnym słońcu). Wzrok mniej się męczy, bo nie patrzymy na źródło światła (istnieją jednak urządzenia z podświetleniem). „Apetyt” na energię jest o wiele mniejszy niż w przypadku LCD (najwięcej energii jest zużywane w momencie „przerzucania” strony).

Wgrywanie e-booków do czytników odbywa się przeważnie poprzez kabel USB bezpośrednio z komputera lub za pomocą wi-fi (są także wersje wykorzystujące karty pamięci flash). Większość czytników rozpoznaje najpopularniejsze formaty plików, takie jak: pdf, epub, rtf, txt. Są też formaty dedykowane (np. mobi dla Kindle).

Na koniec mała refleksja. Nie zastanawiamy się nad tym (albo zastanawiamy się zbyt mało), ale co będzie, kiedy nasza cywilizacja zacznie odczuwać niedobory energii elektrycznej? Czytniki wymagają prądu do zasilenia swoich baterii. Nie ma energii - nie ma czytania. Papier nie ma tej wady.

Grzegorz Cezary Skwarliński ©

Powyższy tekst jest zaproszeniem do dyskusji. Na czym czytacie e-booki? Osobiście używam od kilku lat Kindle 5/classic. Próbowałem używać smartfona, ale to nie to (za mały ekran i wzrok się męczy).

Re: na czym czytać e-booki

23 sie 2017, 09:37
sig

sig

Prawdziwa Ikona 663 posty 329 pkt.

23 sie 2017, 09:37
Ja czytam na kindle (clasic, ostatnia wersja z fizycznymi guzikami) i o przerwę w zasilaniu się nie boję, bo bateria trzyma ponad miesiąc. A rozładować do końca póki co się nie udało, o ile to możliwe ;)

23 sie 2017, 09:40
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2590 posty 1569 pkt.

23 sie 2017, 09:40
Szczerze mówiąc od zawsze wolałem "zwykłą" książkę, "zwykłą" gazetę.

Czytniki/tablety mają niesamowitą zaletę - można wrzucić na niego nawet 200 książek i zabrać w urządzeniu ważącym 200gram(?) je ze sobą. Dodatkową zaletą jest zapamiętanie miejsca w którym się skończyło czytać, później bardzo prosto można kontynuować.
W mojej opinii to tyle zalet.

W prawdziwej książce się bateria nie wyczerpie, wspaniale pachnie, półka w domu zdecydowanie lepiej wygląda usłana książkami.

Używałem też Kindle - ale książki zdecydowanie lepiej się mi czyta. Zwłaszcza gdy kiepskie jest oświetlenie, książkę dawałem radę. Czytać czytnika - nie.
Tablet - świeci strasznie po oczach. Nawet przyciemnienie najbardziej jak się da, niewiele pomaga.

Zawsze sprawia mi radość gdy nowa książka pojawi się na mojej półce, nawet jak później przez dłuższy czas nie mam czasu aby jej przeczytać. Takiego uczucia nigdy nie miałem w przypadku elektronicznych publikacji.

@sig - też mam, zabrałem go (nie pamiętam gdzie), miałem mieć trochę czasu - miałem poczytać. Uruchamiam - bateria rozładowana...

23 sie 2017, 10:05
cezarysk

cezarysk

Celny Kursor 68 posty 282 pkt.

23 sie 2017, 10:05
Kiedyś miałem dłuższą przerwę w używaniu Kindle (ponad 4 miesiące) i bateria się rozładowała mimo, że czytnik nie był używany.

23 sie 2017, 16:47
toniek-94

toniek-94

Prawdziwa Ikona 722 posty 390 pkt.

23 sie 2017, 16:47
Jestem trochę starej daty, bo lubię poczytać książki papierowe :) Pochłonięty jestem przez twórczość Sir Arthura Conan Doyla oraz Stephena Kinga. Chciałbym móc jednak czasem poczytać w autobusie wieczorem, gdzie już jest ciemno i wtedy przydałby się taki kindle. Jak odłożę trochę pieniędzy to się chyba rozejrze za pierwszym czytnikiem.

13 lis 2017, 21:51
NyczuPL

NyczuPL

Początkujący User 1 posty 30 pkt.

13 lis 2017, 21:51
Pozdrawiam ciplutko

13 lis 2017, 21:52
herciu123

herciu123