Długie uruchamianie systemu / dysk pracuje na 100%

08 sie 2019, 16:35
Tommy94

Tommy94

Początkujący User 7 posty 0 pkt.

Długie uruchamianie systemu / dysk pracuje na 100%

08 sie 2019, 16:35
Z góry przepraszam jeśli jest już podobny wątek. Jestem tu nowy i bardzo zależy mi na czasie z racji kończącej się gwarancji

Witam. Mam 'problem' z laptopem Lenovo Ideapad 700-15isk.
Uruchamianie systemu po ostatniej aktualizacji trwa bardzo, bardzo długo (przed aktualizacją też miałem w sumie od samego początku użytkowania zastrzeżenia co do uruchamiania się i pracy komputera jak na nowego laptopa - no ale po aktualizacji jest 2x gorzej)

Zaraz po uruchomieniu się laptopa jak odpalam 'menedżera zdarzeń' to praca dysku zawsze jest na poziomie 100% (czasami zdarza się też wysoki poziom procesora podchodzącego pod 80%)

Ogólnie laptop chodzi bardzo wolno, czasami zwykłe odpalenie dokumentu przez worda lub adobe reader sprawia mu duże problemy i na pare min zawiesza się program. Podobnie jest podczas przeglądania stron internetowych.
Usunąłem zbędne programy , które byłem pewny że są zbędne przez panel sterowania, wyłączyłem wszystkie synchronizacje aplikacji windowsa 10 i dalej jest to samo.

Zrobiłem test dysku przez HD Tune i chyba z dyskiem wszystko w porządku?
Kończy mi się gwarancja i nie wiem czy jest sens odsyłania laptopa do producenta jeśli HD Tune pokazuje , że dysk nie jest uszkodzony ? Możecie mi coś poradzić? Od razu mówię, że nie jestem orzeł w tych sprawach i moje umiejętności są dość ograniczone w tych sprawach :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Długie uruchamianie systemu / dysk pracuje na 100%

09 sie 2019, 11:47
admin

admin

moderator 1561 posty 35 pkt.

09 sie 2019, 11:47
Jeśli język angielski nie jest dla Ciebie problemem, to sugerowałbym spojrzeć na ten poradnik.
W szczególności na punkty 3 i 4.
Dodatkowo upewnij się, że korzystasz z planu zasilania "Wysoka wydajność" :)

09 sie 2019, 20:49
Tommy94

Tommy94

09 sie 2019, 20:49
Podołam z angielskim , dzięki :)
Jeśli chodzi o dysk (mechanicznie) to nie ma potrzeby żeby go wysyłać na gwarancje? Ten 'benchmark' nie wygląda zbyt obiecująco :p

10 sie 2019, 17:30
admin

admin

10 sie 2019, 17:30
To się jeszcze zobaczy :) Jeśli żaden z wymienionych sposobów nie zadziała, to będziemy się skłaniać bardziej ku problemom hardware'owym :) Dawaj znać!

12 sie 2019, 20:42
Tommy94

Tommy94

12 sie 2019, 20:42
Wczoraj usiadłem na chwile i za mną już krok:
# 1 z całkowitym wyłączeniem windows search ,
#7 bez skypa (bo nie mam)
Wydajność zmieniona na wysoką i niestety nic to nie dało. Cały czas po uruchomieniu dysk chodzi na 100% i przez dobre 2min laptop muli strasznie. Może ciut szybciej się uruchamia , ale nie ma szału dalej.
Obrazek

Benchmark wygłada ciut lepiej chyba?
Obrazek

#2 ominąłem ze względu na to , że mi wyszło 29aktualizacji i w tej wersji free , trzeba wszystko ręcznie robić, a nie miałem tyle czasu na razie (pytanie czy warto się w to bawić?)
#3 po wrzuceniu linijki "net.exe stop superfetch" mam taki komunikat: "Nazwa usługi jest nieprawidłowa.
Dostępne są dalsze informacje Pomocy; aby je uzyskać, wpisz NET HELPMSG 2185."

#4 zostawiam na koniec , bo przeraża mnie informacja , że dysk może się nawet cały dzień resetować
#8 do niego nie wiem jak podejść , bo zatrzymałem się na końcówce jak mam wejść w MSISupported - u mnie tego nie ma :/ dorzucam screen, może jakoś mi pomożecie :P
Obrazek

Na chwile obecną tak to wygląda :D

13 sie 2019, 14:10
Tommy94

Tommy94

13 sie 2019, 14:10
krok #4 już też za mną, sprawdzanie dysku zajęło około 5h.
Niestety teraz jest jeszcze gorzej. Zanim pojawi się okno logowania, to trwa to z dobre 3min... Po napisie Lenovo... wyskakuje na długi czas czarny ekran, potem przeskakuje w pomarańczowy i "czekaj..." dopiero potem pojawia się okno logowania , w którym jak wpisuje hasło to mega przycina . Po odpaleniu menadżera zadań zacina się kompletnie (brak odpowiedź) po kilkunastu sekundach odmula i dysk dalej śmiga na 100% ;/
Macie jakieś pomysły jeszcze, bo powoli tracę cierpliwość do tego laptopa :D

Obrazek

13 sie 2019, 15:41
admin

admin

13 sie 2019, 15:41
Sterowniki zawsze powinieneś mieć aktualne i na tym na początek powinieneś się skupić podczas rozwiązywania problemów :)
Co do #8 - Musisz iść dalej w taki sposób Device Parameters\Interrupt Management\MessageSignaledInterruptProperties. Tam znajdziesz MSISupported.
Co do #3 - z tego co widzę, to chyba nawet serwis SuperFetch został usunięty w którejś z aktualizacji Windowsa, więc ta opcja odpada.

Bardzo dziwnym jest jednak fakt, że po zwykłym chkdsk Twój dysk tak strasznie zwolnił. To zdecydowanie niepożądane zachowanie. Ten stan rzeczy utrzymuje się dalej? Być może tylko pierwszy raz po sprawdzeniu tak długo trwał?

Na marginesie - nie ma co tracić cierpliwości do laptopa - jest on okay, po prostu jest ograniczany prędkością HDD i to jeszcze takiego, który sprawia trochę problemów :) Jeśli nie myślałeś dotychczas o przesiadce na SSD to może jest to dobra okazja, by właśnie to zrobić :)

13 sie 2019, 22:25
Tommy94

Tommy94

13 sie 2019, 22:25
Okk, już znalazłem nawet jak manualnie zaktualizować te wszystkie sterowniki, znalazło mi ich aż 29 :shock:
Co do tego uruchamiania , to faktycznie początkowo z 3,4x uruchamiał się długo, dziś jest o wiele lepiej, odpalenie kompa trwa nie więcej jak 1.5min. Cierpliwość się kończyła ze względu na kończącą się gwarancję , ale jeśli Twoim zdaniem dysk mechanicznie jest ok, to nie mam co wysyłać go do serwisu ;)
Co do SSD, to wcześniej nie brałem tego pod uwagę , bo laptop był stosunkowo rzadko używany. Od przyszłego miesiąca się to zmieni , więc pewnie będę zmuszony zainwestować w jakiś dobry SSD żebym mógł pracować na tym laptopie.

Jak już nasunął się temat dysków SSD , to pod tego laptopa co było by najlepszym wyborem? Samsung Evo 960 lub 970?

Jutro z samego rana biorę się za aktualizacje sterowników i ten krok #8 :D

14 sie 2019, 11:22
admin

admin

14 sie 2019, 11:22
Ciężko mieć 100% pewności, że Twój HDD jest w pełni sprawny - objawy są nieoczywiste dosyć.
Jeśli chodzi o wybór konkretnego dysku SSD - niestety nie mogę Ci polecać konkretnych sprzętów/producentów, niemniej jeśli chodzi o dyski pod SATA to tutaj nie odczujesz większych różnic pomiędzy różnymi modelami. Kwestia Twojego budżetu tak naprawdę :) I tego, jakiej pojemności potrzebujesz.
Daj znać jak poszło z aktualizacją sterowników :)

18 sie 2019, 16:20
Tommy94

Tommy94

18 sie 2019, 16:20
Po paru godzinach udręki udało mi się zrobić 24 aktualizacje i ten krok #8 :P
Niestety nic to nadal nie dało... Może minimalnie szybciej uruchamia się do pulpitu, ale dysk cały czas na 100%, laptop jest do użytku dopiero tak po 5min :|
Nie mogę ręcznie zaktualizować 5 sterowników , nie ma ich wgl w menadżerze urządzeń :/
Wydaje mi się jednak, że nie są to jakieś mega potrzebne sterowniki?
Obrazek

Jest jeszcze coś co mogę sam pokombinować z moimi mikro umiejętnościami? :P
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo