Re: Lenovo G510, brak wykrywania dysku HDD w kieszeni CADDY po konwersji na SSD

27 maja 2019, 21:59
hglesr

hglesr

Początkujący User 3 posty 0 pkt.

27 maja 2019, 21:59
Mam od dłuższego czasu problem z tym modelem laptopa (G510). Za każdym razem gdy danego dnia włączam laptopa to bardzo wolno się włącza i zacina się, tak że jak ruszam myszką to ona robi sobie "przystanki" gdy powinna poruszać się dalej po ekranie. Wyłączam wtedy laptopa przytrzymując klawisz włączania/wyłączania. Włączam ponownie i już wszystko chodzi dobrze, poza tym, że gdy wejdę w "Mój komputer" to nie widnieje tam napęd optyczny DVD. W menadżerze urządzeń napędu DVD też nie ma. W tej sytuacji można wysunąć napęd normalnie przyciskiem na szufladzie napędu DVD i włożyć płytę CD którą "kręci" i świeci zielona dioda. Znalazłem poradę, że trzeba laptopa wyłączyć i dostać się do śrubki mocującej napęd DVD, odkręcić ją, wyciągnąć napęd DVD, włożyć z powrotem i przykręcić śrubkę. Po tej operacji laptop następnego dnia już za pierwszym razem włączył się normalnie bez zacinania i napęd DVD widniał w moim komputerze i w menadżerze urządzeń.

Niestety po wzięciu laptopa poza dom w etui w plecaku napęd znów zniknął, więc znów powtórzyłem operację i znów pomogło. Działo się tak praktycznie po każdym większym przeniesieniu laptopa. Sytuacja jest teraz taka, że wyciąganie napędu DVD i włożenie go z powrotem już nie pomaga.

Podejrzewam, że napęd działa i kręci płyty, ponieważ połączenie zasilania działa, natomiast gdzieś brakuje styku w części połączenia SATA 3 odpowiedzialnego za przesył danych.

Możliwe, że stąd te problemy z dyskami umieszczanymi właśnie w miejscu napędu DVD.

Co mogę zrobić z moim problemem? Planuję też wymianę dysku HDD na SSD i zamontowanie HDD właśnie zamiast napędu DVD, lecz obawiam się, że to nie zadziała właśnie z tej przyczyny.

28 maja 2019, 12:53
admin

admin

moderator 2467 posty 35 pkt.

28 maja 2019, 12:53
Dobra robota z dotychczasową diagnozą. Tak jak mówisz - mogą z tego powodu występować później dziwne zachowania w działaniu HDD zamontowanego w kieszeni.
Niestety wygląda na to, że bez poważniejszej serwisowej interwencji się nie obejdzie. Na pierwszy strzał powinna pójść wymiana gniazda SATA, a w późniejszym albo próba poprawienia ścieżek w tym konkretnym miejscu, albo i nawet próba wygrzania całej płyty głównej.

04 sty 2020, 21:41
dawidd3

dawidd3

Początkujący User 1 posty 0 pkt.

04 sty 2020, 21:41
pijetja napisał(a):
Musisz poszukać Caddy które jest odpowiednie dla twojego modelu laptopa. Odpowiednie nawet co do serii laptopa.
też myślałem, że biorąc pierwsze lepsze będzie działało. G prawda. Straciłem tylko 24 zł. Ale po przegrzebaniu internetów dowiedziałem się, że do V310-15IKB (80T3) jest kompatybilne caddy JEYI S95. Zamówiłem, dziś dostałem zamontowałem i jest ok. Działa pięknie poza tym, że Windows powiedział, że nie chce współpracować, trzeba go będzie przeinstalować, ale dysk 1TB WD blue chodzi.
P.
03-04-2019
Dysk Chodzi, ale niestety nie ma koncepcji w kieszeni współpracy z windowsem. Mnóstwo błedów CRC zwizanych z kontrolerem SATA. Nie wiem dlaczego, ale po internetach jest mnóstwo opini, że dyski powyżej 1 TB, źle chodzą z caddy pod lenovo. ;(. Ale niestety musze to potwierdzić. 500 śmiga aż miło... Linux, windows.. obojetne.
P.

Witam,

Mam ten sam model co kolega tj. V310-15IKB, SSD Crucial MX500 500GB, a w kieszeni zamiast napędu kieszeń, podobno SATA3 (informacja na pudełku), a w niej HDD WD 1TB WD10SPZX. Problem polega na tym, że niekiedy notebook nie widzi dysku HDD, powiedzmy 2x na 10-12 włączeń muszę ponownie uruchamiać system (komputer) po czym dysk jest widoczny zarówno w BIOSie jak i w systemie operacyjnym. Kieszenie sprawdzałem już dwie, ale te same modele, nie zauważyłem większych zmian, jedynie mogę powiedzieć, że częściej się to zdarza, gdy uruchamiam lapka z baterii.

Udało się komuś namierzyć sprawdzoną kieszeń współpracującą z tym lapkiem i dyskiem? Lub ktoś sprawdził, że po aktualizacji BIOSu problem ustąpił? Będę zobowiązany za konkretną odpowiedź.

Pozdrawiam.

05 sty 2020, 13:22
admin

admin

moderator 2467 posty 35 pkt.

05 sty 2020, 13:22
Bardzo dziwna sprawa, w szczególności, że zachowanie nie jest konsekwentne. Aktualizacja BIOSu na pewno nie zaszkodzi :)
Najlepiej byłoby sprawdzić inny model kieszeni - takie zachowanie może być charakterystyczne dla tego konkretnego modelu.

23 maja 2020, 20:45
Erniss

Erniss

23 maja 2020, 20:45
Też posiadam G510 kupiony w 2014 i postanowilem sprawic sobie SSD (Goodram cx400 256gb) + przenisiesc HDD (WDC WD10 JPCX) do kieszeni Gembird zaimiast napędu DVD. U mnie w zasadzie po zamontowaniu prawie wszystko działo, dysk 1tb był widoczny normalnie. Prawie, bo hibernacja raz działała, raz nie tzn hibernowałem i po uruchomieniu laptopa raz sie włączał prawidłowo a raz zatrzymywał się na logo Lenovo i 10 sekund nic a potem się wyłączał całkowicie. Po ponownym uruchomieniu się uruchamiał, ale stan hibernacji przepadał.
Po kilkudniowej wojnie z szukaniem przyczyn, kombinowaniem z partycjami, aktualizowaniem wszystkiego co możliwe, od Biosa do Windowsa skończyłem na tym że zamiast tego 1tb będe używać 500gb Hitachi ze starego laptopa, ponieważ na nim wszystko zdaję się działać ok. Także w porównaniu tego dysku 1tb i 0,5tb widać że przy tym pierwszym laptop dłużej sie uruchamia, tak jak by jakieś błędy były, zaś przy tym 0,5tb boot jest raczej bezproblemowy i szybki. Nie próbowałem tylko wykonać czystej instalacji Windowsa, ale podejrzewam że ona by nie pomogła, nie chce mi się już w to bawić.

Podejrzewam że przczyną takiego stanu rzeczy są sterowniki kontrolera SATA AHCI. Kombinowałem z różnymi wersjami i zauważyłem, że przy pewnych wersjach w ogóle nie działa ta kieszeń a przy innych działa. Spróbójcie zainstalować najnowsze, w moim przypadku był to Intel 8 Series Chipset Family SATA AHCI Controller (https://downloadcenter.intel.com/downlo ... -Intel-NUC). Jest on z połowy 2014, mam wrażenie że jak by się do nich napisało to może by spróbowali je uaktualnić i wtedy hibernacja by działała. Także na stronie HDD Caddy radzą zmienić sterownik Intela na zwykły Windosowy, ale jak zmieniłem to w ogóle się bootował z tym dyskiem system.

Edit: Okazało się, że nie mogę użyć tego dysku 0,5tb Hitachi, ponieważ ma bad sectory i pojawiają się nowe. Już miałem kupić nowy dysk 500gb gdy sobie przypomniałem, że w starym ps3 mam jeszcze dysk WD 320gb. Jednak ku mojemu zdumieniu okazało się zachowanie jest takie samo jak w przypadku dysku WD 1tb a nawet gorsze. W takim razie co determinuje bezproblemowe działanie tych dysków? 2 możliwości : Hitachi 0.5tb ma interejs SATA2, a WD mają SATA3. Druga różnica to prąd: Hitachi potrzebuje 5v/700mA, zaś oba WD 5v/550mA.
Zrezygnowany podłączyłem znów dysk 1tb i spróbowałem poszukać jeszcze jakichś sterowników do kontrolera SATA i trafiłem! Z tej strony pobrałem (https://www.driverscape.com/download/in ... ler---8c03) kombinowałem ze sterownikami i działa - co ciekawe działa ta przedostatnia wersja 13.6.2.1001. Oprócz tego co ważne w ustawieniach Intel Storage Rapid w zakładce "wydajność" wyłączyłem zarządzanie łączem zasilania - być może to bardziej to generuje problem. Inną radą, która może wam pomóc to wyłączenie w BIOSie wsparcia wirtualizacji Intel,też mi zdawało się pomagać, ale u mnie to nie wchodziło w grę, potrzebuje tej funkcji.
Teraz już wstaje z hibernacji, ale jest jeden szkopuł - odrazu po uruchomieniu laptopa często dysk znika i pojawia się dopiero po kilku sek. od uruchomienia, ale to już jest do przełknięcia.

18 wrz 2020, 14:15
milan0010

milan0010

18 wrz 2020, 14:15
Cześć wszystkim,
jakiś czas temu zakupiłem SSD 256GB z Samsunga i kieszen Gembird, aby wrzucić 1TB HDD w napęd DVD i mam właśnie taki problem jak autor tematu. Zaznaczam, że moja wiedza z zakresu takich zmian jest dość średnia, więc niektóre skróty myślowe mi za wiele nie podpowiedzą.
Problem wygląda tak, wrzuciłem SSD w miejsce HDD, ( HDD został sformatowany ) i zainstalowałem Win7 Professional, potem wrzuciłem kieszeń Gembird z Dyskiem 1TB, manager dysków do widzi, w UEFI też jest widoczny, jak wejdę w Mój komputer, dysk 1 TB się pojawia, czasem można na niego "wejść" ale po chwili już się nie da na nim nic zrobić ( zwiecha, dam wstecz i dysku już nie widać w moim komputerze ), 1/3 przypadków przy uruchomieniu komputera nie widać w ogóle tego dysku 1 TB.
Dysk HDD :
Obrazek

Kieszeń :
Obrazek

Laptop Lenovo G510 ( jeśli trzeba uzupełnić o jakieś istotne informację to proszę dać znać )

Jaka może być przyczyna problemu ?
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo