Re: VPN - co to?

23 kwi 2020, 11:09
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2682 posty 1569 pkt.

23 kwi 2020, 11:09
VPN, jest to szyfrowane połączenie pomiędzy dwoma komputerami.
Po zestawieniu połączenia, cały ruch z danego komputera przechodzi przez drugi komputer.

Zastosowanie ma to w kilku różnych sytuacjach:
- dostęp do sieci wewnętrznych, przykładowo w pracy. W takiej sytuacji nasz komputer po połączeniu zachowuje się, jakbyśmy byli w miejscu pracy. Dostęp do aplikacji i innych rzeczy z serwera, przy zachowaniu naprawdę wysokiego standardu bezpieczeństwa;
- dostęp do internetu z sieci z niejasno bezpiecznych sieci. Będąc w domu, łącząc się się za pomocą modemu GSM z laptopa - jesteśmy bezpieczni. A co w sytuacji gdy łączymy się z internetem za pomocą internetu udostępnionego w kawiarni internetowej? W galerii handlowej? Taki dostawca może mieć dostęp do odwiedzanych przez nas stron i wielu innych rzeczy którymi niekoniecznie byśmy chcieli się dzielić. Nie mamy pewności co się gdzie z naszymi danymi. W takiej sytuacji VPN zapewni tą prywatność, tą odrobinę bezpieczeństwa. A poziom jego zależy od konfiguracji VPNa;
- dostęp do treści, wielu dostawców treści czy to filmów, czy wiadomości zmienia ich treść w zależności od kraju w jakim jesteśmy. VPN możemy wirtualnie przenieść się do innego kraju i mieć dostęp do treści które teoretycznie nie były dla nas przeznaczone. Tutaj ważną rzeczą jest cena, przykładowo gry w Rosji są dużo tańsze niż w Polsce - stąd przez długi okres można było łaczyć się do VPNów rosyjskich i kupować gry taniej.

Podstawowym zadaniem VPN jest utworzenie szyfrowanego połączenia między naszym urządzeniem a serwerem. Jak dobre szyfrowanie będzie? Zależy od konfiguracji serwera. Jakie funkcje otrzymamy? Zależy od serwera. Każdy VPN może być skonfigurowany w inny sposób. Każdy z nich może mieć określony, inny cel. Nie jest powiedziane, że korzystanie w taki czy taki sposób jest błędne czy jedynie słuszne - to wszystko zależy jakie mamy potrzeby.

23 kwi 2020, 13:12
Anna MROCZKOWSKA

Anna MROCZKOWSKA

Początkujący User 3 posty 0 pkt.

23 kwi 2020, 13:12
Pytanie na które jeszcze miesiąc temu nie umiałabym odpowiedzieć.Teraz w dobie pandemii jest to narzędzie z którego korzystam na co dzień. Sytuacja zmusiła mnie do do wykonywania mojej pracy zdalnie z domu.VPN pozwala mi łączyć się z wewnętrzną siecią firmy z domu.Sieć ''myśli'',że jestem w siedzibie firmy i daje mi dostęp.Najważniejsze jest jednak to,że dane są szyfrowane i całkowicie bezpieczne. Świetny wynalazek!

Życzę zdrowia
Anna

27 kwi 2020, 00:38
WIPI1979

WIPI1979

Początkujący User 10 posty 0 pkt.

27 kwi 2020, 00:38
Proste:
Vygrane Przemka (moje) Nagrody.
Adres rzeczywisty (do wysyłki), a nie wirtualny podam później ;)
Pozdro.

14 maja 2020, 10:17
Memphisto87

Memphisto87

Początkujący User 1 posty 0 pkt.

14 maja 2020, 10:17
VPN jest niczym studnia i pelerynka-niewidka. Robi takie hokus-pokus, że super inteligentne algorytmu muszą w końcu wyznać - "I know nothing". Otóż VPN sprawia, że mój adres IP zmienia swą właściwość i nie sposób przypisać go do mnie, jako do osoby. Dzięki temu właściciel witryny widzi, że jestem u niego, widzi też, co przeglądam, lecz może mnie widzieć jako osobę z Australii tudzież równie egzotycznego kraju. Nie trafią do mnie ich personalizowane reklamy, uff. Pelerynka chroni mnie doskonale!

Poza tym, przy aktywnym VPN łączę się z innym (pewnie zagranicznym serwerem) i występuję pod nadanym przez niego IP. Mogę omijać blokady regionalne, oglądać wideo z jakiegoś powodu niedostępne w moim kraju. Kolejny punkt dla mojej pelerynki!

Jak wiadomo, w sieci czyhają różne zagrożenia. Wtedy VPN przybiera formę studni. Jest solidny, trwałym tunelem, który pozwala mi bezpiecznie czerpać ze źródła aplikacji bankowych, poczty i wielu innych. Mam pewność, że mój strumień danych płynie gładko i nie napotyka żadnych intruzów ani zanieczyszczeń. Nikt nie przechwyci moich haseł. Bardzo cenię tę studnię!

VPN działa też w drugą stronę. Bez mojej wiedzy i zgody nikt do mojej studni nie wskoczy! Inny VPN nie pozwoli połączyć się z moim, stąd zasoby mojego dysku sieciowego pozostają bezpieczne. Po raz kolejny lubię mą studnię ;)

25 maja 2020, 20:22
Krzysiek-The King (;

Krzysiek-The King (;

Początkujący User 13 posty 0 pkt.

25 maja 2020, 20:22
Dzień dobry,
Przesyłam Państwu linka do pracy, którą wykonałem.

Obrazek

Z poważaniem,
Krzysiek-The King :)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo