Re: Nuka o tym jak funkcjonują sieci komputerowe

19 maja 2015, 17:14
mariusz-sz

mariusz-sz

Aktywny Gracz 471 posty 104 pkt.

19 maja 2015, 17:14
Musisz myśleć pozytywnie. Codziennie wieczorem usiądź sobie w fotelu, zamknij oczy na 5 min i wyobraź sobie kim będziesz za 5, 10 lat ucząc się każdego dnia czegoś nowego o sieciach. Jeżeli wolisz sieci od programowania to nie bierz się lepiej za programowanie, bo ucząc się go będziesz miał myśl z tyłu głowy "Jednak wolę sieci", a to w niczym Ci nie pomoże. :)

19 maja 2015, 20:36
Sebastian Fojcik

Sebastian Fojcik

Początkujący User 9 posty 3 pkt.

19 maja 2015, 20:36
rrbrigade napisał(a):
Tak na szybko widzę parę możliwości:
a) wchodzisz (twoja przeglądarka korzysta) z jakiegoś proxy i to jego IP widzisz później w przeglądarce
b) twój dostawca przydziela ci tzw adres z puli prywatnej a potem na zewnątrz dokonuje jego translacji NAT na adres ogólnie widzialny w internecie
c) być może to samo co w punkcie b) nieświadomie robisz sam - zwłaszcza jeśli masz w domu np. jakiś router przez który łączy się kilka komputerów

Jaki konkretnie jest to adres? Zasadniczo bez większych obaw możesz podać pierwsze trzy cyfry (np. 111.222.333.xxx)

Wklep w tę stronkę taki adres: 109.241.11.128 (http://www.moje-ip.eu/sprawdzanie-adresu-ip)
Nie będę ukrywał, że jestem z Legnicy, ale jak mógłbyś wyjaśnić, skąd bierze się to IP?

Nijak to się ma do mojego IPv4 i Default Gateway, które zaczynają się od 192.168.....
Na różnych przeglądarkach jest tak samo. Moja konfiguracja sieci domowej wygląda następująco:

INTERNET ---> Modem ---> Router dający Wi-Fi ---> Komputer
(wszystko kablowo podłączone) W efekcie: mam w komputerze szybki internet cały czas, bo kabelkiem + wi-fi w całym domku.

20 maja 2015, 14:22
rrbrigade

rrbrigade

Początkujący User 8 posty 2 pkt.

20 maja 2015, 14:22
Sebastian Fojcik napisał(a):
Wklep w tę stronkę taki adres: 109.241.11.*** (http://www.moje-ip.eu/sprawdzanie-adresu-ip)
Nie będę ukrywał, że jestem z Legnicy, ale jak mógłbyś wyjaśnić, skąd bierze się to IP?

Nijak to się ma do mojego IPv4 i Default Gateway, które zaczynają się od 192.168.....
Na różnych przeglądarkach jest tak samo. Moja konfiguracja sieci domowej wygląda następująco:

INTERNET ---> Modem ---> Router dający Wi-Fi ---> Komputer
(wszystko kablowo podłączone) W efekcie: mam w komputerze szybki internet cały czas, bo kabelkiem + wi-fi w całym domku.

Wszystko jasne, twój adres IP się zgadza - DNS rozwiązuje mi go jako ***.legnica.vectranet.pl
Natomiast to co masz na swoim komputerze (192.168....) to jest adres IP z puli prywatnej, który dopiero na twoim (najprawdopodobniej) routerze jest "tłumaczony" na właściwy adres IP (ten legnicki) przyznany ci przez providera z puli publicznej. Po prostu twój router urządza maskaradę w locie i cały świat widzi twój komputer pod tym zewnętrznym IP, podczas gdy de facto te IP wskazuje tylko na IP routera.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo