Nuka o tym jak funkcjonują sieci komputerowe

12 maja 2015, 17:01
Sebastian Fojcik

Sebastian Fojcik

Początkujący User 9 posty 3 pkt.

Nuka o tym jak funkcjonują sieci komputerowe

12 maja 2015, 17:01
Chciałbym bardzo, na studiach obrać kierunek informatyczny. Do tej pory koncentruję się najbardziej na matematyce. Na lekcjach informatyki jest programowanie i bazy danych.
Jak widać, bez mojej własnej inicjatywy nigdy nie poznam tego jak sieci komputerowe funkcjonują. Jednak mam pytania:
Czy jest sens w ogóle to poznawać?
Kiedy ta wiedza ma praktyczne zastosowanie?
Jakie to otwiera przede mną nowe możliwości? – Pomijam tutaj fakt, że łatwiej mi będzie tworzyć programy korzystające z sieci.

Zasadniczo widzę 2 domeny użycia tej wiedzy:
1. Tworzenie programów korzystających z sieci.
2. Bycie tzw. "gościem od internetu", który przyjeżdża, konfiguruje modem i ruter.

Waszymi odpowiedziami możecie mnie przekonać, że warto poznać tę wiedzę tajemną (dla mnie tajemną, bo nawet nie potrafię powiedzieć co to jest IP). Jeśli są inne zastosowania wiedzy o sieciach komputerowych, to proszę abyście mnie uświadomili.

Może się jednak okazać, że to jest rzeczywiście nieco bardziej specjalistyczna wiedza, dla przykładowo: programistów, administratorów baz danych i "gości od internetu", więc zbyt szybko bym się podjął próby zrozumienia o co w tym wszystkim chodzi.

Malutka dygresja:
Podobnie chyba jest z wiedzą o sygnałach telewizji, kodowaniu i tak dalej... Na ogół nikomu ta wiedza nie jest potrzebna poza "gośćmi od telewizji" i innych specjalistów – tylko w tej jednej dziedzinie.

Pozdrawiam Was serdecznie.

Re: Nuka o tym jak funkcjonują sieci komputerowe

12 maja 2015, 17:31
Nozownik35

Nozownik35

Aktywny Gracz 470 posty 121 pkt.

12 maja 2015, 17:31
Sieci to podstawa internetu wszystkich zabezpieczeń dużo by mówić . Ale za taką zwaną konfigurację servera sieciowego taki sobie gość od konfiguracji dostaje 500 zł za zabezpieczenie sieci tez dostaję 500 zł lub nawet więcej administrator sieciowy jak dla mnie granie największą kasę do tego co robi.

12 maja 2015, 17:51
mariusz-sz

mariusz-sz

Aktywny Gracz 471 posty 104 pkt.

12 maja 2015, 17:51
"Czy jest sens w ogóle to poznawać ?"

Jeżeli to lubisz to czemu nie ? W życiu jest pięknie jak robi się to co się kocha, więc jeżeli czujesz, że to jest to, to brnij w to głębiej i głębiej. Znam to z autopsji. Uwielbiam programować i tworzyć strony internetowe i doskonale wiem, że żadne studia mnie do tego nie przygotują, a więc siedzę w domu i bawię się w samouka.

Nie zrażaj się tym, że na razie umiesz niewiele. Każdy kiedyś zaczynał i lepiej, żeby wyszło to teraz niż za 10 lat. Wyobraź sobie jak będziesz wyglądał za te 10 lat codziennie robiąc coś naprzód w tej materii. Fajnie, nie ? :) Myślę, że daje to mocnego, motywacyjnego kopniaka. Próbuj wszystkiego. Czytaj książki, rozmawiaj z fachowcami na forach i miej własne zdanie, a przede wszystkim praktykuj.

Jeżeli coś się stanie z Twoją domową siecią to po co wydawać np: 200zł na fachowca, jak sam będziesz mógł to naprawić. :)

12 maja 2015, 17:52
SkyThane

SkyThane

Aktywny Gracz 287 posty 122 pkt.

12 maja 2015, 17:52
Opłaca się, opłaca, przykładowo jak będziesz potrafił zaprojektować sieć dla jakiejś firmy i ja skonfigurować to za takie możesz wziąć grube hajsy, oczywiście w zależności od stopnia skomplikowania sieci. Zazwyczaj nikt kto to zleca się na tym nie zna, więc Ty musisz wiedzieć wszystko, żeby mu wytłumaczyć w razie czego czy to co on chce to w ogóle możliwe do zrobienia, także w sumie Ty ustalasz cenę, oczywiście radziłbym w granicach rozsądku :p
Także jak najbardziej opłaca się uczyć sieci komputerowych, a jak chcesz zostać takim profesjonalista od sieci komputerowych to tylko i wyłącznie jak ta praca będzie Ci sprawiała przyjemność, bo jak nie, to się nie ma w co pchać.
W skrócie, ucz się wszystkiego, bo wiedzą się przydaje w różnych sytuacjach, ale najbardziej skup się na tym co Cię interesuje i co lubisz, wtedy będzie gitara ;)

12 maja 2015, 18:14
Sebastian Fojcik

Sebastian Fojcik

12 maja 2015, 18:14
Dzięki za rady i słowa otuchy ;)
Smuci mnie jednak jeden fakt związany z tematem. Otóż, wiedza o sieciach komputerowych stanie się praktyczna dopiero po bardzo dobrym opanowaniu jej. Co jak co, ale nie mogę tego porównać do nauki programowania.

W programowaniu poznajemy kolejne elementy i dostajemy coraz większe możliwości, które można od razu wykorzystać. A tutaj, poznam czym jest IP, maska podsieci, protokoły, jak się komputery porozumiewają z serwerem itp. I cóż... i nic....
Po prostu nauka z tej dziedziny, to jest bardziej inwestycja w przyszłość. Macie rację. Muszę się zastanowić czy tego chcę.

Przy programowaniu powiedziałem sobie: "Liznę trochę tego i zobaczymy..." cóż... dzisiaj mam za sobą Symfonię Grębosza, HTML, CSS, PHP i powoli poznaję C#... W przypadku sieci komputerowych jest inaczej, bo efektów się nie zobaczy... od razu.
Cóż, nie powiem, fajnie jest wiedzieć co znaczy "http" i ogólnie jak to wszystko działa, ale... nic z tym nie można zrobić. Jedyne co uzyskujemy to większa świadomość o funkcjonowaniu pewnych elementów w szeroko rozumianej informatyce.

Nasuwa się pytanie, czy ta świadomość jak co działa jest niezbędna lub ew. warta uwagi i poświęcenia na nią swojego czasu?

12 maja 2015, 18:31
Avodaya

Avodaya

Aktywny Gracz 161 posty 125 pkt.

12 maja 2015, 18:31
Bardzo ładnie Ci tam mieszkańcy napisali, może przeczytaj raz jeszcze Ich posty.

Moim zdaniem szukasz wymówki, żeby tego nie robić. Jak nie chcesz to daj sobie spokój nikt tutaj nie powie Ci "nie warto, to bzdury, szkoda czasu".

Sieci komputerowe to bardzo ciekawy temat i co więcej praktyczny. Np sieci lokalne i udostępnione przez nią zasoby wykorzystywane są w każdej firmie.
Jak nie wiesz jak się uczyć albo zastosować wiedzę, podpowiem Ci:
Jeśli masz dwa komputery, połącz je domeną, naucz się udostępniać pliki, logować zdalnie, zrób przekierowania na strony lokalne i przede wszystkim kombinuj jak to ulepszyć, może zamiast domeny zrób grupę roboczą i wtedy coś wymyśl. Albo postaw serwer dhcp zamiast tego w routerze. Zrób sobie podsieć i zablokuj "część" internetu.. Naprawdę jak coś umiesz to wymyślenie zadań praktycznych, w których zastosujesz tą wiedzę, nie wymaga dużej kreatywności.
To nie jest nudne jeśli to lubisz. :D

12 maja 2015, 19:07
Sebastian Fojcik

Sebastian Fojcik

12 maja 2015, 19:07
@Avodaya
Wymienione przez Ciebie przykłady lepiej mi teraz zobrazowały, jak można zastosować i ćwiczyć swoje umiejętności z tej dziedziny. I, nie, nie szukam wymówki, aby się tego nie uczyć. Po prostu wiele nauki jeszcze przede mną. Nie mogę sobie pozwolić na zagłębianie się w kolejną dziedzinę informatyki, z której mogę w ogóle nie skorzystać.

Wszystkie pytania i wywody biorą się stąd, że mam zerowe pojęcie na omawiany temat. To są tylko przemyślenia.
Dziękuję za pomoc.

15 maja 2015, 00:31
Użytkownik nieaktywny

Użytkownik nieaktywny

Początkujący User 52 posty 21 pkt.

15 maja 2015, 00:31
Oczywiście, że sieci komputerowe przydają się w informatyce. Nie wspomnę o tym, że bycie administratorem serwera to po prostu dobra fucha. A administrator serwera bez podstawowej wiedzy o sieciach czyli topologiach fizycznych i logicznych, sposobach adresacji, czy protokołach sieciowych nie ma w tej dziedzinie czego szukać. Do tego wszystkiego wiedza praktyczna: zarabianie skrętki, gniazdek, diagnozowanie usterek topologii fizycznej... Ale dam ci kilka wskazówek od czego zacząć, bo zrozumienie topologii czy funkcji adresu IP to banalna rzecz. Po pierwsze musisz zrozumieć kilka podstawowych pojęć.

1. Sieć WAN i LAN - sieć WAN to po chłopsku mówiąc internet, a sieć LAN to np. sieć domowa, albo sieć firmowa. Oczywistością jest, że sieć LAN może być podpięta do sieci WAN, ale wcale nie musi. Firma, która chce zapewnić komunikację między pracownikami, albo przechowywać dane na własnym serwerze potrzebuje w zasadzie tylko sieci LAN. Sieć WAN, to takie okno na świat. Teraz piszemy w sieci WAN, ale z poziomu dwóch domowych sieci LAN - twojej i mojej.

2. Topologia fizyczna sieci, to zaś sposób w jaki komputery są ze sobą połączone. Istnieją różne topologie, ale najprawdopodobniej posiadasz router. Niezależnie czy jesteś do niego połączony poprzez WiFi, czy poprzez kabel, topologia której używasz to na 99% topologia gwiazdy. Jeżeli posiadasz tylko jeden komputer, to trudno ci to zrozumieć. Ale pomyśl gdyby do routera podłączonych było np 8 komputerów. Wtedy schemat takiej sieci wyglądałby tak:
http://rogaski.republika.pl/grafika/gwiazda.gif - wygląda jak gwiazda prawda? Ale to tylko jedna z topologii, czyli sposobów połączenia komputerów. Inne topologie wygoogulesz jeśli będziesz potrzebował.

Zadasz pytanie. Czy sieć WAN także posiada topologię? Oczywiście. Każda sieć topologię posiadać musi, ale topologii jest wiele. Po prostu wyobraź sobie, że w obrazku z topologią gwiazdy zamiast komputerów byłyby np. miasta, albo kilka okolicznych wsi.

3. Topologia logiczna - to inaczej sposób w jaki komunikują się ze sobą urządzenia w sieci. Jak wcześniej ustaliliśmy takimi urządzeniami w sieci generalnie są komputery. Ale równie dobrze mogą to być smartfony, drukarki sieciowe... krótko mówiąc - wszystko co posiada kartę sieciową. Każda karta sieciowa ma swój adres MAC. To taki jej identyfikator, taki jakby numer PESEL. Niepożądane jest więc aby w jednej sieci były np. dwie karty sieciowe o tym samym MAC'u. Wtedy występowałby konflikt. Drugim terminem jest IP. IP czyli protokół sieciowy. On też jest identyfikatorem danej karty sieciowej. Czym więc różni się od MAC? A no tym, że zostaje on nadawany z zewnątrz. Router przydziela twojej karcie sieciowej adres IP, który w twojej lokalnej sieci także musi być unikalny. Można powiedzieć, że nasza karta sieciowa posiada jakby dwa numery PESEL - adres MAC oraz adres IP. Po IP urządzenia w sieci rozpoznają się wzajemnie.

adresy IP można podzielić na dwa zasadnicze poziomy:
1. adres IP poszczególnego urządzenia w sieci LAN - np komputera.
2. adres IP routera - ten adres nazywany jest bramą domyślną.

Po co jest brama domyślna? Stanowi więc ona taki pomost do sieci WAN. Bo komputer jest bowiem podłączony do routera, a router do sieci WAN. Komputer poprzez adres IP komunikuje się z routerem, a router poprzez swoje IP z siecią WAN. Proste prawda? To taka jakby hierarchia.

4. Czwartym podstawowym i zapewne najtrudniejszym pojęciem z tych, które chcę ci dzisiaj przekazać jest maska podsieci. Maska podsieci to taki jakby filtr, który oddziela adres hosta o adresu sieci. Wiem, wiem... nic ci to nie mówi. Ale załóżmy, że maska podsieci będzie wynosiła 255.255.255.0, a adres routera (brama domyślna) 192.168.1.1, a adres IP komputera 192.168.1.48

Rozpisz sobie te trzy adresy na kartce, jeden pod drugim.
A teraz powiedz jaką zależność zauważyłeś?
Pewnie spostrzegłeś, że trzy pierwsze części adresów komputera i routera są takie same - wynoszą 192.168.1
Zauważyłeś pewnie też, że trzy pierwsze części bramy domyślnej wyglądają podejrzanie 255.255.255
I o to chodzi. Brama domyślna określa bowiem, która część adresu IP jest jakby "stała" (nie do końca tak jest, ale nie zawracaj sobie teraz tym głowy...) jeżeli w masce podsieci jakaś część wynosi 255, to oznacza że jest to część adresu identyfikująca sieć. Jeżeli jakaś część maski podsieci wynosi 0, to oznacza że jest to część hosta. Czyli przy masce podsieci wynoszącej 255.255.255.0 urządzeń w sieci może być 255. Gdyby maska wynosiła 255.255.255.8 to urządzeń w sieci mogłoby być 255 - 8 = 247. Ale w sieci z określonych powodów pierwszy i ostatni adres sieci są zarezerwowane. Dlatego na dobrą sprawę w masce wykorzystującą 0 może być 255 - 2 = 253 urządzeń. A w masce wykorzystującą 8 może być 255 - 8 - 2 = 245 urządzeń.

Na razie wydaje się to być skomplikowane, ale chyba rozumiesz główną myśl - maska podsieci oddziela adres sieci od adresu hosta. Czyli w naszym PESEL karty sieciowej tak na dobrą sprawę zapisaną mamy część sieci, która mówi o tym do jakiej sieci należy komputer, oraz część hosta, która informuje nas o tym, którym komputerem w sieci jest nasz komputer.

19 maja 2015, 14:43
Sebastian Fojcik

Sebastian Fojcik

19 maja 2015, 14:43
Wybacz za tak spóźnioną odpowiedź.Dziękuję za włożony wkład w wyjaśnienie takich fundamentalnych pojęć. Nie taki internet straszny, bo to o czym piszesz wydaje się mieć sens i jest logiczne.

To co napisałeś otworzyło mi oczy na kilka aspektów, które do tej pory traktowałem jako: "Tak jest i już".
Nie sądziłem, że zrozumiem kiedyś chociaż jedną linijkę z wiersza poleceń ---> "ipconfig".
Zastanawia mnie jednak fakt, że wchodząc na strony "Sprawdź swoje IP" pokazuje mi ciągle jakieś IP, którego w "ipconfig" nie ma. Ani to nie jest domyślna bramka, ani IP mojej karty sieciowej. (porównując do tego co otrzymuję poprzez wpisanie "ipconfig" w wierszu poleceń).

W związku z powyższym, pomimo mojego zrozumienia co, jaki adres otrzymuje, nie wiem, skąd bierze się ten adres wyświetlany przez stronę. Na mapce pokazuje gdzieś na Petersburg, pomimo tego, że nazwa usługodawcy na mapce (Vectra) ma w nazwie moje miasto.

Nasuwa mi się pytanie: Do kogo należy ten adres IP?

19 maja 2015, 14:54
rrbrigade

rrbrigade

Początkujący User 8 posty 2 pkt.

19 maja 2015, 14:54
Tak na szybko widzę parę możliwości:
a) wchodzisz (twoja przeglądarka korzysta) z jakiegoś proxy i to jego IP widzisz później w przeglądarce
b) twój dostawca przydziela ci tzw adres z puli prywatnej a potem na zewnątrz dokonuje jego translacji NAT na adres ogólnie widzialny w internecie
c) być może to samo co w punkcie b) nieświadomie robisz sam - zwłaszcza jeśli masz w domu np. jakiś router przez który łączy się kilka komputerów

Jaki konkretnie jest to adres? Zasadniczo bez większych obaw możesz podać pierwsze trzy cyfry (np. 111.222.333.xxx)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo