26 lut 2015, 12:40
Aby oszczędzać baterię w laptopie, dobrze jest stosować się do kilku zasad:
1. Warto pracować w trybie oszczędzania energii. Praktycznie każdy nowoczesny system operacyjny posiada taki tryb, który automatycznie obniża jasność ekranu, włącza wygaszacz ekranu podczas bezczynności, lub wprowadza laptop w stan uśpienia.
2. Nie należy wyłączać funkcji defragmentacji dysku (w przypadku dysku HDD). odczas procesu defragmentacji dysku twardego pliki są przenoszone tak, aby jak najwięcej z nich zajmowało jedno miejsce na dysku i zachowywało ciągłość zapisu. Poukładane pliki w jednym miejscu oznaczają mniej zbędnych ruchów głowicy dysku, a zatem mniejsze zużycie prądu.
3. Dobrze jest zmniejszyć jasność ekranu, oczywiście nie należy przesadzać ze zbyt ciemnym ekranem. Najważniejszy jest komfort wzroku. Gdy jednak chodź trochę zmniejszymy jasność, odciąży to baterię, przez co dlużej można będzie na niej pracować.
4. Warto odłączyć wszystkie nieużywane urządzenia podczad pracy na laptopie, gdyż potrzebują one zasilania. Tj. Drukarka, pendrive, modem 3g. Dobrze jest także wyłączyć WiFi czy bluetooth, gdy akurat nieużywamy.
5. Napęd optyczny zużywa wiele energii. Warto więc zastąpić płyty CD/DVD pendrivem.
6. Polecam hibernację laptopa, zamiast jego uśpienia, czy wyłączania, gdy za niedługi czas znów będziemy korzystać z urządzenia. Podczas hibernacji, komputer zamiast w pamięci RAM, zapisuje wszystkie niezbędne dane do szybkiego uruchomienia na dysk twardy. Działa to wolniej od wstrzymywania jego pracy, ale przynajmniej w stanie hibernacji komputer nie zużywa prądu.
7. Należy wyłączyć uruchamianie niepotrzebnych programów przy starcie systemu. Aplikacje uruchamianie automatycznie, pracują w tle, co jakiś czas wykonując określone czynności, co skutkuje zbędnym pobieraniem prądu.
8. Im więcej programów jest uruchomionych w tym samym czasie, tym system jest bardziej obciążony i pobiera więcej energii. Należy ograniczać włączanie programów podczas pracy tylko do tych niezbędnych.
9. Dobrze jest zainwestować w pamięć RAM. Im więcej RAM-u w twoim komputerze, tym mniej będzie on polegał na pamięci wirtualnej, która jest tworzona na dysku twardym. Kości RAM zużywają mniej prądu podczas pracy niż dysk twardy.
10. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu laptopa oraz jego układu chłodzącego z kurzu, nie zatykać otworów wentylacyjnych. Można także zakupić podkładkę chłodzącą. Czynności te będą zapobiegać przegrzaniu się sprzętu. Należy więc dbać o optymalną temperaturę pracy laptopa.
11. Jeśli laptop ciągle stoi w jednym miejscu, można wyjąć baterię i przechowywać ją w suchym i chłodnym miejscu. A na komputerze pracować na zasilaczu.
12. Nie należy zostawiać laptopa w szczelnie zamkniętym, nagrzanym samochodzie, narażać go na działanie promieni słonecznych, nie przechowywać go blisko kaloryfera i nie wystawiać na duży chłód, wychodząc z nagrzanego pomieszczenia. Niekorzystne czynniki atmosferyczne, skoki temperatur mogą obniżyć pojemność baterii.
13. Dla laptopa wcale nie jest lepsze pełne rozładowanie, a następnie jego naładowanie. Dzisiaj praktycznie we wszystkich nowych laptopach, stosuje się akumulatory litowo-jonowe, które nie lubią być rozładowywane do zera. Takie baterie zdecydowanie lepiej jest regularnie doładowywać.
14. Niektóre nowozakupione laptopy, należy skalibrować. Prawidłowa kalibracja polega na całkowitym rozładowaniu ogniwa, najlepiej gdy ma to miejsce w BIOS-ie (system Windows).