Bateria 0%

18 gru 2020, 23:29
Konwalia7

Konwalia7

Początkujący User 3 posty 0 pkt.

Bateria 0%

18 gru 2020, 23:29
Mam laptop z baterią z 2013 roku i dzisiaj stało się coś dziwnego: jest 0% i nie chce się ładować. Laptop jest duży, więc bateria długo nie wytrzymywała, ładowała się często, czasem przez kilka godzin sprzęt pracował na zasilaniu i baterii jednocześnie, bo sama bateria wytrzymywała może godzinę, może czterdzieści minut. Bywało, że pozostawiałam ją rozładowaną do 4% (mój błąd). I oto teraz mam taki komunikat:
Obrazek
Czy to jest sugestia, że czas na nową baterię, czy coś innego?

Re: Bateria 0%

19 gru 2020, 14:53
admin

admin

moderator 2700 posty 35 pkt.

19 gru 2020, 14:53
Tak, wygląda na to, że akumulator jest już całkowicie niesprawny i trzeba go wymienić :)

19 gru 2020, 17:10
Konwalia7

Konwalia7

19 gru 2020, 17:10
Dziękuję. Czy istnieje jeszcze możliwość, że to wada innych podzespołów bądź oprogramowania, co sprawia, że laptop nie odczytuje baterii lub połączenia zasilacz + bateria? Pytam, ponieważ laptop ma już 7 lat. Jest to Lenovo 20250. Do tej pory działa dobrze, może dlatego, że nie eksploatowałam go za bardzo: nie grałam ani nie oglądałam wielu filmów czy seriali.

Niepokoi mnie wyskakujący od czasu do czasu niebieski ekran. Kod QR, jaki się na nim pojawia, nie wskazuje jednoznacznie na konkretny problem. Niebieski ekran pojawia się najczęściej po aktualizacjach Windowsa albo przy nieaktualnych sterownikach Intela. W ostatnich dniach znowu zaczął się pojawiać i choć jest po aktualizacji, to zastanawiam się, czy jednak nie ma to związku z baterią albo z czymś poważniejszym. Czy istnieje możliwość, żeby w innym dziale na forum ktoś przeanalizował historię niebieskich ekranów w moim systemie? Wiem, że można ją znaleźć, ale nie umiem jej przeanalizować sama, a może dałoby się z niej coś wyczytać.

Myślę, że nowej baterii raczej jednak nie kupię. Laptop ma 7 lat, nie wiem, jak długo jeszcze wytrzyma. Korzystam z niego tylko w domu, więc może być podłączony do zasilania sieciowego. W tej chwili wygląda to tak:
Obrazek

19 gru 2020, 20:29
admin

admin

19 gru 2020, 20:29
Możesz oczywiście taki wątek z historią blue screenów założyć, ale nie wiem, czy znajdzie się jakiś ekspert, który to przeanazliuje :)

W każdym razie - jeśli obawiasz się o ogólną kondycję komputera to proponuję:
1. Monitorować temperatury komponentów np. HWMonitorem
2. Sprawdzić zdrowie dysku np. HDTune
3. Sprawdzić poprawność danych Windowsa za pomocą tych dwóch komend:
Kod:
sfc /scannow

Kod:
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
4. Sprawdzić zdrowie pamięci RAM wbudowanym narzędziem Windowsa albo np. Memtestem.

Jeśli powyższe nie wykażą wiekszych nieprawidłowości to nie powinnaś się przejmować :)

19 gru 2020, 22:52
Konwalia7

Konwalia7

19 gru 2020, 22:52
Bardzo dziękuję! :) Pobrałam już HVMonitor i HD Tune. Drugi skanuje dysk dość długo, więc zrobię to później, a z pierwszym nie wiem, co zrobić. Uruchomiłam dzisiaj Diagnostykę pamięci, ale nie wyświetliła mi raportu, a bardzo zależałoby mi na analizie RAM-u, bo wiem, że blue screen może mieć czasami z tym związek, czego jednak bym nie chciała, bo to oznaczałoby koniec sprzętu. W każdym razie to wszystko już są kwestie na inny wątek, więc odezwę się jeszcze z wynikami tego, co sprawdziłam, może już na spokojnie po Świętach. Mam nadzieję, że jednak jedynymi problemami mojego laptopa jest koniec baterii i ewentualne sterowniki. Pozdrawiam. :)

20 gru 2020, 23:20
admin

admin

20 gru 2020, 23:20
Również mam nadzieję, że głównym problemem jest akumulator i po jego wymianie sprzęt będzie nadal służył :)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo