Problem z dyskiem hdd legion y540

02 lut 2021, 14:48
CaspianAugust

CaspianAugust

Początkujący User 1 posty 0 pkt.

Problem z dyskiem hdd legion y540

02 lut 2021, 14:48
Witam.

Zakupilem ostatnio laptopa Legion Y540-17IRH z dyskiem ssd 250GB M2. Chciałem do niego przełożyć swój dysk HDD który miałem w aktualnym laptopie.
Napotkałem na problem którego nie mogę nigdzie w internecie znaleźć. Otóż dysk podłączany jest przez adapter SATA, z jednej strony wejście SATA z zasilaniem, a z drugiej zakończenie taśmy typowe dla wewnętrznych połączeń w laptopach. Nic trudnego. Podłączyłem dysk, włączyłem komputer i jak można się domyślić dysku brak (tak, w menadżerze dysków i urządzeń też, tak samo w BIOSie, ale tam akurat nie koniecznie musi być wyświetlany) do tego myszka (najprawdopodobniej przez USB bo na touchpadzie tego nie odnotowałem) przerywa co kilka sekund, przeskakuje przy poruszaniu. No więc otworzyłem komputer żeby posłuchać czy dysk pracuje. Pracuje. Prąd na pewno dostaje. Wyłączyłem komputer, odłączyłem dysk sprawdziłem piny i gniazda oraz sam dysk przy użyciu poprzedniego laptopa. Wszystko wyglądało OK. Zainstalowałem dysk ponownie. Tym razem Windows wszedł w boot loopa. Odpuściłem więc chwilowo montaż tego dysku.

Chciałbym prosić o pomoc, może ktoś byłby w stanie podpowiedzieć mi co jest nie tak.

W skrócie:

Objawy:
- HDD nie jest wykrywany nigdzie (windows, Linux, BIOS)
- przerywanie myszki w Windowsie
- boot loop windowsa

Co robiłem:
- sprawdzenie dysku i złącz
- sprawdzenie wykrywania na linuxie
- update biosu
- próbę z innym dyskiem (SATA SSD) która też nie przyniosła żadnych rezultatów
- sprawdzenie multimetrem ciągłości żył taśmy (wiem tyle że wszystkie styki po każdej ze stron mają połączenie przynajmniej z jednym stykiem z drugiej, nie wiem dokładnie czy gdzieś się nie powinny łączyć, ale zasadniczo przewód wydaje się nie być uszkodzony)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo