Lenovo Legion Y520 problem z ssd m.2 PCIe

16 paź 2017, 21:50
puchatekuszatek

puchatekuszatek

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

Lenovo Legion Y520 problem z ssd m.2 PCIe

16 paź 2017, 21:50
Witam wszystkich. Chciałem opisać na forum problem z którym spotkałem się używając mojego Legiona y520. Mianowicie zakupiłem laptopa z dyskiem hdd bez dysku ssd. Od razu po zakupie postanowiłem kupić dysk Plextor m8pe 128 Gb (https://www.x-kom.pl/p/347988-dysk-ssd-plextor-128gb-m2-pcie-px-128m8pegn.html). Zadowolony że bios go wykrywa oraz w systemie Windows 10 także bezproblemowo działa postanowiłem wgrać na niego system w wiadomym celu. Przygotowałem pendriva z instalką pobraną z oficjalnego kreatora Windows, a następnie przystąpiłem do instalacji. Przestawiłem ustawienia biosu na AHCI gdyż w opcji Intel RTS premium nie był wykrywany w instalatorze. System zainstalowałem w 5 minut 8-) i natępnie nastąpił reset laptopa. I tu zaczynają się schody... :roll:
Przy pierwszej instalacji miałem na dysku hdd system i przy próbie włączenia systemu z dysku ssd wyskakiwał bluescreen oraz komunikat o błędzie winload.efi. Stwierdziłem, że występuje konflikt systemów więc wyzerowałem hdd i spróbowałem włączyć laptopa. Po włączeniu bios przechodził normalnie a następnie był komunikat: "Default Boot Device Missing or Boot Failed.Insert Recovery Media and hit any key Then select Boot Manager' to choose a new Boot Device or to Boot Recovery Media". :?
Niestety okazało się że w opcjach bootowania nie mogę wybrać tego dysku ssd :( . Kombinując w biosie i przestawiając dosłownie wszystko rezultat (ale nie pozytywny) dało jedno: przestawienie na legacy i legacy first.
Wtedy najpierw odpalało się logo Plextor oraz informacja że dysk został wykryty ale następnie nic się nie działo, nawet nie mogłem wejść do biosu! Pomogło wyjęcie dysku, wejście do biosu i ponowne przestawienie ustawień na UEFI. Z ciekawości zainstalowałem CrystalDiscInfo aby sprawdzić prędkość i tu uwaga, prędkość odczytu była od deklarowanej przez producenta mniejsza o nawet 56%! Przypominam, deklarowana prędkość to 1600MB/s odczytu, a u mnie wyniki były w okolicach 700-800MB/s. :shock: :!:
Poczytałem trochę forów i napotkałem dokładnie 3 (i mój jest 4) przypadki kiedy albo system w ogólnie nie znajdywał dysku, albo występował problem dokładnie taki jak u mnie.
Ponadto, skontaktowałem się z informatykiem, oddałem mu komputer i niestety po wielu próbach nie był on w stanie naprawić tego i sprawić żeby system wstał.
Najciekawsze jest to, że prawdopodobnie w tym modelu bios oraz płyta główna ma "wybrane" poszczególne modele dysku ssd na m.2.
Modele które znalazłem jako "pewniaki" to:
[*]Samsung 960 EVO,
[*]Samsung PM960 oraz SM960,
[*]Corsair mp500 (informacja od Lenovo Legion Polska- dzięki ;) )
Osobiści oddałem posiadany dysk i aktualnie nie posiadam żadnego dysku ssd ale planuje kupić corsair mp500.
Ogólnie to chciałbym dowiedzieć się co Wy myślicie o tym oraz technicy Lenovo, gdyż problem ewidentnie występuje, myślę że mój tydzień poświęcony na pracę przy biosie i windowsie to pikuś przy tym ile niektóry biegają za odpowiednim dyskiem pasującym do laptopa. Nadmienię tylko że to już 3 dysk który oddałem w ciągu 2 tygodni ze względu na brak pełnej kompatybilności.
Myślę, że dokładnie opisałem problem i będziecie w stanie stwierdzić czy problem który leży po stronie biosu jest do rozwiązania, może nawet zwykła aktualizacja jest w stanie pomóc, nie wiem :?:
Mam tylko nadzieje że uda się to rozwiązać i pomóc innym użytkownikom w przyszłości. Myślę że nikt nie lubi zmarnować ponad 50 godzin ;)
Pozdro

Re: Lenovo Legion Y520 problem z ssd m.2 PCIe

17 paź 2017, 12:40
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2564 posty 1569 pkt.

17 paź 2017, 12:40
Witaj,
Gdzieś czytałem o białych listach, ale tam przeważnie pojawiały się w kontekście wifi/gsm. O dyskach też w kilku miejscach widziałem, ale nie trafiłem na urządzenie które by ją miało - a z drugiej strony większość dysków jakie używałem to były zwykłe SATA a nie M.2. Na SATA ich nie ma na 100%.

Jak zakupisz wspominany dysk, daj znać czy działa lepiej. Dzięki temu tutaj też będziemy mogli zrobić białą listę sprzętów które działają.

Tak na dobrą sprawę to myślę, że wykonałeś wszystko co możemy doradzić i polecić. Niestety, bez dostania sprzętu w swoje ręce ciężko będzie coś więcej powiedzieć.
Co do aktualizacji BIOS, jest to możliwe, ale jak wspomniałem, trzeba by mieć sprzęt w podobnej konfiguracji aby mieć 100% pewności.

17 paź 2017, 15:08
puchatekuszatek

puchatekuszatek

17 paź 2017, 15:08
Dziękuję za odpowiedź, najprawdopodobniej jutro będę miał dysk od Corsair i powiem więcej jak chodzi i jak się sprawuje :)
Na marginesie mówiąc, posiadam legiona y520 w konfiguracji i7-7700hq, 8 Gb RAM, gtx 1050 4Gb, hdd 1Tb ;)
Dobrze by było zrobić białą listę dysku które faktycznie działają bez zarzutu, ale sam niestety nie jestem w stanie tego zrobić... :|
Temat dalej pozostaje nie rozwiązany, czekam aż ktoś z techników Lenovo wypowie się na ten temat, może to nie problem biosu a dysku, nie wiem :?:
Pozdro

29 lis 2017, 12:32
tom1968

tom1968

Początkujący User 1 posty 0 pkt.

29 lis 2017, 12:32
witaj i jak z tym dyskiem czy kupiłeś nowy i czy warto inwestować w intela?

25 sty 2018, 01:11
qqwweerr

qqwweerr

Początkujący User 12 posty 0 pkt.

25 sty 2018, 01:11
Przerabialem Legiona y520 z Adata sx8000 i bylo latwo teraz nabylem polecanego Samsunga 960 evo 250gb i pojawiaja sie schody. Odpalam z pendrive obraz w10, potwierdam jezyk PL, potem
wybieram ZAINSTALUJ TERAZ
pojawia sie komunikat "instalator rozpoczyna prace"
a po chwili pojawia sie nowe okno z komunikatem:
"załaduj sterownik
brak wymaganego przez komputer sterownika nosnikow.."

Oficjalny ster ze strony samsunga mozna zainstalowac dopiero na Windzie po wykryciu owego dysku
nieoficjalne jakies tak sa na forach ale nie trafilem jeszcze na te wlasciwe..
Bez nich nie moge ruszyc z instalacja, sprawdzalem na innym windowsie i jest to samo..

Przerobilem juz wszystkie kombinacje ustawien biosu, nie mam juz pomyslow

aktualnie mam bios w wersji 4KCN30WW (zaktualizowalem jeszcze za czasow ssd adata)
macie jakies pomysly jak z tego wybrnac?

29 sty 2018, 16:32
sonyy24

sonyy24

Początkujący User 1 posty 0 pkt.

29 sty 2018, 16:32
Witam ma lenovo Legion Y520-15IKBN z dyskiem ssd256. czy da się jeszcze dołożyć dysk hdd 1t ? jak tak to jaki koszt jest tego. proszę o odpowiedz.

02 sty 2019, 15:36
freeakiy

freeakiy

02 sty 2019, 15:36
Podobny temat był poruszony na zagranicznym forum może się komuś przyda :)
https://forums.lenovo.com/t5/Gaming-Lap ... -p/4002468
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo