Lenovo Legion Y720T

04 lis 2018, 15:19
Legion Y720T

Legion Y720T

Początkujący User 7 posty 0 pkt.

Lenovo Legion Y720T

04 lis 2018, 15:19
Posiadam ten komputer Lenovo Legion Y720T i mam problem z grzejąca się kartą graficznąi teraz nie wiem czy ja moge sam coś na to zaradzić zamontować sobie jakieś dodatkowe chłodzenie ale czy wrazie coś przyjmą mi gwarancja jak by coś sie w przyszłości stało bo mam go od 2 miesięcy a karta osiąga do prawie 90 stopni przy grach bardzo wymagających a przy mniej około 65-75 wiem że to jeszcze nie jest dużo ale wole zasięgną rady kogoś kto się bardziej zna

Ma on 16GB Ram i 8GB Gtx 1070 procesor I7 7700k

Re: Lenovo Legion Y720T

05 lis 2018, 12:41
admin

admin

moderator 1338 posty 35 pkt.

05 lis 2018, 12:41
Jaką kartę graficzną posiadasz?
Owszem, 90 stopni to nie mało, niemniej często według wytycznych producentów kart większość modeli może pracować bezpiecznie do około 100 stopni Celsjusza.

Jak rozumiem, laptop jest na gwarancji, tak więc jego rozebranie nie jest opcja. Spróbuj przedmuchać wiatraki sprężonym powietrzem - być może zdążyło sie tam już zebrać trochę kurzu :)

Jeśli jednak temperatura dalej by rosła, to skontaktowałbym się na Twoim miejscu z infolinią Lenovo i zapytał o ich opinię na ten temat.

05 lis 2018, 20:07
Legion Y720T

Legion Y720T

05 lis 2018, 20:07
Jest to komputer a nie laptop A kart to 8GB 1070 :D

05 lis 2018, 20:09
Legion Y720T

Legion Y720T

05 lis 2018, 20:09
i nie ma w nim żadnych zabrudzeń bo regularnie go czyszczę o taki sprzęt trzeba dbać

06 lis 2018, 13:01
admin

admin

06 lis 2018, 13:01
Oczywiście, że komputer stacjonarny :) Większość pytań pada o laptopy, dlatego też niejako z automatu tak napisałem ;)

Maksymalna, deklarowana przez producenta, temperatura dla Twojej karty graficznej to 94 stopnie Celsjusza.
Dopóki nie przekracza ona wkazanego pułapu to nie powinieneś się specjalnie martwić - szczególnie, że zapewne nie obciążasz karty w 100% przez cały czas :)

Jeśli jednak źle się czujesz z takimi temperaturami, to możesz zainteresować się niefabrycznymi rozwiązaniami dotyczącymi chłodzenia - ten temat jest bardzo długi i głęboki i można o nim czytać bez końca ;)

06 lis 2018, 13:32
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2567 posty 1569 pkt.

06 lis 2018, 13:32
Zadbaj o miejsce gdzie stoi urządzenie.

Prawdziwa historia:
Przychodzi znajomy, przynosi komputer stacjonarny - komputer się restartuje w grach.
Czyli standardowa procedura - usuwanie kurzu, wymiana pasty itp.
Po zakończeniu, odpalony program 3dmark przez nie pamiętam ile, ale długo + monitorowanie temperatur. Wszystko w porządku, temperatury wszędzie poniżej 50*C.
Oddaję, odwozi do domu - po 30 minutach. Komputer się restartuje.
JAK???????
Przywozi, siedzi przy mnie - testy wszystko, gry - brak restartu przez ponad godzinę.
Odwozi, komputer się restartuje.
W takiej sytuacji są dwie możliwości: zasilacz lub miejsce. Standardowo to zasilacz nawala, występują w danej lokalizacji jakieś tętnienia sieci i zasilacz nie daje rady. Jednak zapytałem się też o miejsce gdzie stoi - w półce, z tyłu otwór na przewody - reszta zabudowana..... Poprosiłem aby wyjęli go z półki - przestał się restartować :D
W sumie to historia jest w skrócie, bo było jeszcze więcej zwrotów akcji. Jednak one nie wnoszą za dużo.

Zmierzam do tego - sprawdź czy komputer jest w miejscu gdzie faktycznie jest dobry przewiew. Może wystaw go na biurko testowo, może postaw go w innym miejscu.

08 lis 2018, 19:20
Legion Y720T

Legion Y720T

08 lis 2018, 19:20
Stoi on na biurku nie ma opcji żeby stał gdzieś indziej musi się ładnie prezentować

08 lis 2018, 19:39
Legion Y720T

Legion Y720T

08 lis 2018, 19:39
Jeżeli chodzi o max temperaturę karty to ją znałem . Maksymalna temperura na niej to 86 taką temperature osiąga przy użyciu około 5GB czy trochę ponad przy użyciu około 4GB temperatura nie przekracza 70 a wiadomo że nowe gry są coraz bardziej są wymagające .

I tu jest pytanie czy ja mogę zamontować sobie jakieś dodatkowe chłodzenie typu Wiatraków na karte Arctica Xtreme albo chłodzenie wodnego czy gwarancja mi wtedy tego nie uwzględni jak by coś się stało

A co do jej obciążanie to GTA V na maksymalnych pochłania 4.1GB karty i nie przekracza 70 Stopni bo w momencie kiedy zaczyna się grzać na wyższych ustawieniach czyli powyżej tych 5GB użytych na karcie przez pierwsze 15min jest git ale po chwili odnoszę spadek Fps-ów nawet do ponad 20 Fps ale tylko przy sporym obciążeniu tej kart .

I kolejne pytanie czy może mieć zamało mocy czy to jest możliwe bo on ma zasilacz 450W a przy takich kopach norma to 600W/700W przynajmniej tak zazwyczaj widziałem u innych . A to GTA to tylko jeden z przykładów
Czy to nie ma wogólę znacznia

09 lis 2018, 13:20
admin

admin

09 lis 2018, 13:20
Rzeczywiście, zazwyczaj takie konfiguracje widzi się z mocniejszymi zasilaczami, jednakże 450W powinno wystarczać - wszak tak fabrycznie został skonfigurowany ten komputer :)

Jeśli chodzi zaś o dodanie własnego chłodzenia, to niestety nie jestem tutaj pewien. Najlepiej byłoby się skontaktować z infolinią Lenovo i dopytać - nie chciałbym tutaj wprowadzać w błąd ;)

09 lis 2018, 16:36
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2567 posty 1569 pkt.

09 lis 2018, 16:36
Z tego co widziałem, to 99% kart graficznych ma plombę na którejś ze śrub mocujących chłodzenie - zerwanie plomby -> utrata gwarancji na ten podzespół.
Niektóre komputery fabryczne mają dodatkowo plombę na obudowie, ale to raczej składane w sklepach - aby nikt się do nich nie dobierał. W przypadku Lenovo, nie miałem do czynienia jeszcze ze stacjonarnym więc nie jestem w stanie powiedzieć jak to wygląda. Na 90% będzie na chłodzeniu procesora lub śrubie płyty głównej.
Dodatkowe chłodzenie - może na obudowie masz miejsce aby założyć? Dodatkowy nawiew lub wywiew (lepszy jest nawiew od dołu) - czasami potrafi zdziałać cuda. W ostateczności (do testów), możesz zdjąć boczek (jeśli nie ma plomb) i postawić wiatrak pokojowy w niego skierowany. Swoją drogą, to ciekawe czy w takiej sytuacji będzie jakaś różnica - nie próbowałem tej metody nigdy :D

Wg kalkulatorów mocy: 16GB Ram + 8GB Gtx 1070 + I7 7700k to ok 300-400W. 450W spokojnie powinno wystarczyć. Jest różnica między dobrym, renomowanym zasilaczem, a kiepskim. Te kiepskie właśnie będą potrzebne nawet 700W aby uciągnęły (a czasami nawet nie dadzą rady), a dobry 450W sobie poradzi. Co prawda, ciut słabsza konfiguracja - ale u mnie chodzi na zasilaczu 350W. Podłączałem watomierz do gniazdka i z monitorami było poniżej 200W w obciążeniu (kalkulatory mówią o ok 250-300W na sam PC). Tak więc obstawiam, że to raczej nie wina zasilacza. Acz nie można go na 100% wykluczyć.

Z opisu wynika jednak, że przyczyn może być sporo i przyczyn i niestety zdalnie ich nawet zdiagnozować się nie da.

Na Twoim miejscu, jeśli masz możliwość. Postarałbym się o podłączenie innego zasilacza, innej karty graficznej i sprawdził co się dzieje. Może karta graficzna jest uszkodzona, może faktycznie mało mocy, a może coś jeszcze innego się dzieje - przykładowo masz jakiegoś wirusa i on uruchamia koparkę (z opisu wnioskuję, że jesteś osobą świadomą i raczej mało to prawdopodobne - ale wymieniam bo może ktoś trafi na ten wątek).
Przy odpinaniu poszczególnych podzespołów, patrz uważnie czy nie naruszasz - plomb! Do czasu ich nienaruszenia - jest ok :)

Linki do kalkulatorów mocy:
https://www.bequiet.com/pl/psucalculator
http://www.enermax.outervision.com/PSUEngine
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo