Nowy dysk i znów bad sektory - dlaczego?

24 cze 2015, 13:54
faster300

faster300

Początkujący User 11 posty 2 pkt.

Nowy dysk i znów bad sektory - dlaczego?

24 cze 2015, 13:54
Dzień dobry,
Co mogło spowodować ponowne pojawienie się bad sektorów?

Ponowne, bo na poprzednim dysku również je miałem. Wówczas (tj. dwa miesiące temu), zaczęły pojawiać się problemy: spowolniona praca komputera, częste freezy etc., więc oddałem ów dysk na gwarancję.

Odesłano mi nowy, czyli ten z którego obecnie korzystam - nie miał bad sektorów, sprawdzałem.

Co mogło spowodować ich ponowne powstanie? Raczej nie jest to przypadek.

Czy może być to wina bardzo starego, niskiej jakości zasilacza?

Dodam, że co jakiś czas na obecnym dysku i na tym sprzed gwarancji, dane mi jest/było słyszeć dziwny dźwięk - coś jak zderzenie dwóch metali, tylko nieco wyższy.

Dźwięk jest krótkotrwały, trwa mniej niż sekundę, oraz ledwo zauważalny, więc początkowo się nie przejmowałem - gorzej z ustaleniem częstotliwości, nie sprawdzałem.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam,

Re: Nowy dysk i znów bad sektory - dlaczego?

24 cze 2015, 14:07
Cinas

Cinas

Początkujący User 134 posty 43 pkt.

24 cze 2015, 14:07
Dysk pracuje w laptopie czy komputerze stacjonarnym?

W laptopach często wynika to z mało delikatnego obchodzenia się z nimi. Praca dysku przy przenoszeniu laptopa, drobne upadki, wstrząsy.

Niestabilne zasilanie również może mieć wpływ na powstawanie bad-sectorów.
W przypadku komputera stacjonarnego powodem mogą być także taśmy czy kieszenie dysku.

Bad- sectory tworzyć się mogą także przy bardziej błahych rzeczach jak zawieszenie się komputera czy nagły brak prądu podczas pracy komputera.

Co to za dysk? I w czym on pracuje?
Nie można wykluczyć też wady fabrycznej, w której dysk nie jest w stanie utrzymać poprawnej pracy w okresie gwarancyjnym.

24 cze 2015, 14:25
faster300

faster300

24 cze 2015, 14:25
Dysk pracuje w komputerze stacjonarnym. Wydaje mi się, że obchodziłem się z nim delikatnie.

W tym rzecz, że dysk został wymieniony na nowy (gwarancja), a pojawiły się w nim te same problemy co w starym (bad sectory).

Dysk to: Seagate 1 TB Barracuda (ST1000DM003).

24 cze 2015, 14:36
Nozownik35

Nozownik35

Aktywny Gracz 470 posty 121 pkt.

24 cze 2015, 14:36
Witam wypróbuj program MHDD nie obiecuje ale może naprawisz swój dysk
http://www.dobreprogramy.pl/MHDD,Progra ... 20187.html

24 cze 2015, 14:42
faster300

faster300

24 cze 2015, 14:42
Aktualnie skanuję go HD Tunem, a dysku z 50% uszkodzeń raczej naprawić się nie da. Nie w tym problem. Ja wiem, że dysk jest uszkodzony - nie do naprawy, a do kolejnej gwarancji.

Nie chcę leczyć chorego tylko zapobiec uszkodzeniom kolejnych dysków :/.

Jakieś pomysły? Dlaczego już drugi dysk cierpi na bad sectory?

Obrazek

24 cze 2015, 14:55
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2647 posty 1569 pkt.

24 cze 2015, 14:55
"przeważnie" bad sektory są rozrzucone po całym dysku:
tu 1, tam 5, kolejno 4 itd.

W Twoim przypadku to jakaś masakra.

Wymień przewody do niego - sprawdź kolejny raz.
Jaki w nim masz zasilacz?
Często występują u Was braki prądu (nawet chwilowe)?
Komputer się nie resetuje, bez przyczyny?

24 cze 2015, 15:08
faster300

faster300

24 cze 2015, 15:08
Przewody wymienię po zakończonym skanie. Jednak wydaje mi się, że już do końca będzie czerwono - już jest 53,6 % damaged. Wymienić tylko kabel sata czy od zasilacza także?

Zasilacz: Akyga 420W LPK12-23 P4 FAN 12cm SATA. Wiem, jest cudowny.

Braki prądu? Tak zdarzają się, ostatni jednak miał miejsce w czasie sprzed gwarancji, ewentualnie w zeszłym roku.

Komputer pracuje bez zarzutu, jak igła rzekłbym - nie resetuje się i nie zawiesza.

Być może to dlatego, że korzystam akurat z tej nieuszkodzonej części dysku? Jak widać, wykorzystuje go w znikomej ilości:
Obrazek

Edit: Skan właśnie się zakończył. Bez rewelacji.
Obrazek

Edit: Według niektórych for, dysk ma problem z rozpędzaniem talerzy (Spin Retry Count).
Obrazek

Edit po zmianie kabli: Podłączyłem inny kabel zasilający oraz wymieniłem ten od płyty głównej.

Przy pierwszym uruchomieniu, ta moja "igła" wyświetliła komunikat na niebieskim tle (zauważyłem tylko smutną minkę, coś jak tu http://tiny.pl/gq8km), którego nie przytoczę, bo komputer szybko się zrestartował.

Po restarcie uruchomił się już pomyślnie - normalnie.

Rozpocząłem skan HD Tune w poszukiwaniu bad sektorów i ponownie: skan przebiega szybko do połowy, następnie drastycznie zwalnia i zaczyna wyrzucać czerwone pola (bad sectory).

24 cze 2015, 16:07
grzemach

grzemach

24 cze 2015, 16:07
Czemu HDTune pokazuje, że dysk ma 2199GB? 54,5% to 1199GB - czyli to co masz nadmiarowe. Wygląda jak błąd w HD Tune lub w MBR dysku.

Dysk jest sprawny.

Problem jest raczej natury "logicznej" na dysku. Myślę, że SCAN DISC może rozwiązać problem lub jakieś opcje w BIOSie/UEFI są poprzestawiane lub ponowne utworzenie całej struktury partycji (format + usunięcie partycji i utworzenie nowych).

24 cze 2015, 16:15
faster300

faster300

24 cze 2015, 16:15
Dobra, właśnie definitywnie zgłupiałem :shock:

W celu odpowiedzenia na Twój post, sprawdziłem screeny HD Tuna starego dysku - wysyłałem je do producenta, więc zostały w chmurze.

I nie mam pojęcia jakim cudem, ale są identyczne. W tym samym miejscu zaczyna się błąd, błędów jest tyle samo i nawet te komunikaty na żółto są identyczne jak w nowym dysku :?

Obrazek

Obrazek

Tylko numery seryjne dysków są inne. Czy to w ogóle możliwe?

Edit: Zaznaczę, że sprawdzałem nowy dysk po tym jak do mnie dotarł i wszystko było w porządku, tj. na zielono.

Edit v2: W odniesieniu do Pana wypowiedzi:

Jeśli błąd jest natury logicznej - świetnie.

Nawiasem : spotkałem wiele opinii o HD Tune, które głosiły, iż ten program niekiedy pokazuje błędne odczyty - ale chyba nie aż na taką skalę?
Niestety nie wiem czym jest MBR. Uruchamiam jednak scandisk. Pozdrawiam,

24 cze 2015, 16:18
grzemach

grzemach

24 cze 2015, 16:18
A może problem z elektroniką dysku... ciężko powiedzieć, ale w aktualnym przypadku - powierzchnia którą powinieneś używać jest czysta.
Zrób skan disk. Jak nie szkoda Ci danych, zrób format (usunięcie partycji, utworzenie nowej) i zobacz co wtedy będzie się działo.
Dla spokoju bym sprawdził dysk na innym komputerze.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo