Problem z pamięcią RAM w Lenovo legion y520

08 mar 2019, 14:29
Przemekemes

Przemekemes

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

Problem z pamięcią RAM w Lenovo legion y520

08 mar 2019, 14:29
Witam,

Posiadam laptop Lenovo legion y520 i dołożyłem do niego 8 GB ramu.
Podstawowo miał 8gb pamięci ramaxel, i posiłkując się dostępnymi danymi w sieci sprawdziłem że powinien mieć taktowania 2400, więc takowy ram dokupilem innej firmy o takim samym taktowaniu czyli 2400.
Jednak po włożeniu i dokładnym sprawdzeniu okazało się że ten ram firmy ramaxel ma taktownie 2666 a ram zakupiony przeze mnie tak jak wcześniej napisałem dopasowałem do informacji od producenta czyli z taktowaniem 2400.
Czy w tej sytuacji jeżeli laptop działa prawidłowo(delikatnie większe użycie CPU rzędu kilku procent) powinienem ten ram wymienić na taki o częstotliwości 2666 czy mogę zostawić go w tej konfiguracji?
Dodam też że task manager pokazywał z samym ramem firmy ramaxel taktowanie 2400 a aktualnie z dołożona kością pokazuje 2133 więc jeżeli moglby zostać w tej konfiguracji to czy można coś z tym zrobić.

Pozdrawiam

Re: Problem z pamięcią RAM w Lenovo legion y520

09 mar 2019, 14:28
admin

admin

moderator 1338 posty 35 pkt.

09 mar 2019, 14:28
Skoro Twój aktualny zestaw działa, to już samo to jest dobrą wiadomością. Niestety, z racji innych częstotliwości na obu kościach Twój komputer automatycznie dostosował częstotliwość każdej z nich do najwyższej możliwej, przy której nie będzie problemów. Tak więc 2133Hz to jest max, który możesz osiągnąć na tym zestawie i niewiele będziesz w stanie z tym zrobić.
Na Twoim miejscu upewniłbym się, jakie są parametry Twojej oryginalnej (pierwszej) kości RAM (np. programem CPU-Z), a następnie zwrócił nowo zakupioną kość i zakupił odpowiednią.
Nie tracisz na tym wiele (oprócz czasu związanego z oddaniem i zakupieniem nowej), a zyskujesz maksymalną możliwość wydajność i masz pewność, że nie zaczną występować żadne niespodziewane problemy.

10 mar 2019, 21:14
Przemekemes

Przemekemes

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

10 mar 2019, 21:14
Dziękuje za zaakceptowania posta i szybką odpowiedz na moje pytanie.

https://zapodaj.net/dea40c6c31c73.png.html

https://zapodaj.net/6cb5090910765.png.html

https://zapodaj.net/6dee9b6cbdba0.png.html

Tutaj zrobiłem zdjęcia z cpuiz, ramaxel jest to pamięć która była przy zakupie laptopa,
Z tego co udało mi się wyczytać płyta główna w tym lenovo obsługuje max 2400 mhz(Menadżer zadań przy samym ramie ramaxel pokazywał właśnie takie taktowanie).
Nie chciał bym rozbierać laptopa ponownie gdyż jest jeszcze na gwarancji a boję się o żywotność zatrzasków obudowy przez konstrukcję unibody.
Czy jeżeli na razie wstrzymam się z wymianą tego ramu na taki o taktowaniu 2666 mhz to czy dużo stracę ? Z tego co udało mi się zauważyć do tej pory to sprzęt działa stabilnie i nie ma problemów, służy głownie do programowania jak i maszyn wirtualnych w virtualboxie.
Docelowo chciałbym ram firmy ramaxel 8GB 2666 mhz zamienić na ram firmy kingston 2400 taki jaki zakupiłem ale o pojemności 16 GB (Wtedy gdy skończy mi się gwarancja na sprzęt).
Czy jest to dobry pomysł i czy ram o tym samym taktowaniu ale z różnicą pojemności będzie działać stabilnie czy będzie się gryzł z powodu różnicy pojemności?

Pozdrawiam :)

11 mar 2019, 15:04
admin

admin

moderator 1338 posty 35 pkt.

11 mar 2019, 15:04
Konflikty z powodu różnych pojemności kości pamięci nie występują :) Sprawa rozbija się tylko o generację DDR (choć wydaje mi się, że nawet nie ma fizycznej możliwości podpięcia np. kości DDR3 do gniazda DDR4), częstotliwość (o której już mówiliśmy) i o tzw. CL.

Pozostając na aktualnym zestawie (2133 mHz) nie powinieneś odczuć większej różnicy względem 2400 mHz.

Zaś co do Twoich "pogwarancyjnych planów" to tutaj trzeba też się zorientować, jaką maksymalną pojemność pamięci RAM obsłuży Twój laptop :)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo