Adapter HDD/SSD nie widać dysku Lenovo Z51-70

11 kwi 2019, 16:18
Szejke

Szejke

Początkujący User 3 posty 0 pkt.

Adapter HDD/SSD nie widać dysku Lenovo Z51-70

11 kwi 2019, 16:18
Dzień Dobry

Sprawdzałem dwa adaptery oraz na nich dwa dyski SSD oraz HDD na moim notebook-u z51-70 Obydwa nie działają system windows 10 oraz bios nie wykrywają.
Ubiegając pytania
- Menadżer Urządzeń/ Nie wykrywa
- Zarządzanie Dyskami / Nie wykrywa

Mieliście podobny problem?
Być może jest to problem tak zwanej Białej Listy w lenovo która ogranicza zewnętrzne urządzenia w biosie?

Re: Adapter HDD/SSD nie widać dysku Lenovo Z51-70

11 kwi 2019, 20:58
admin

admin

moderator 1264 posty 35 pkt.

11 kwi 2019, 20:58
Mógłbyś nam dać nieco więcej informacji?
Jak wygląda konfiguracja laptopa jeśli chodzi o dyski? Posiadasz SSD z systemem w slocie SATA, zaś w tzw. caddy (kieszeni zamiast napędu) posiadasz HDD?

Jakie masz ustawienia BIOSu? Chodzi mi szczególnie o zakładki Security/Boot.

12 kwi 2019, 09:44
Szejke

Szejke

12 kwi 2019, 09:44
Posiadam Dysk SSD i chce zamiast CD-ROMU używać adaptera z dyskiem HDD. pożyczałem również dysk SSD do sprawdzenia czy na pewno adapter działa niestety bez efektów. Bios widzi tylko jeden dysk SSD na którym jest System.
Dysk SSD - o nazwie ADATA

Obrazek

Konfiguracja
Obrazek

security
Obrazek

Boot instalowałem system z UEFI
Obrazek

Po zmianie na Legacy dlalej nie widzi dysku

Obrazek

12 kwi 2019, 16:17
admin

admin

12 kwi 2019, 16:17
Niedobrze ;( Ustawienia wyglądają w porządku, zaś sam BIOS jest w najnowszej wersji.
Problem z obsługą adapterów w tym modelu jest znany (można znaleźć wiele tematów na ten temat na anglojęzycznym forum Lenovo), ale niestety nie udało się jeszcze nikomu poradzić z tym problemem :(

12 kwi 2019, 22:06
Szejke

Szejke

12 kwi 2019, 22:06
Tak jak mówię może to jest spowodowane tak zwanym ograniczonym biosem w tym modelu płyty.
A chyba już następne aktualizacje dla tego boisu nie wyjdą.

Na dysk hdd 1t też nie wydałem mało + jeszcze adapter. Nie chce się tak poddać lecz próbowałem chyba wszystkiego. może nie adapter a zwykły kabel tylko nie wiem jaki? lub USB 3.0 i dysk hdd Jak sądzisz będzie wielka różnica w szybkości? chciałbym na drugim dysku mieć linuxa i na nim pracować. Nie wiem czy to będzie możliwe z ograniczoną prędkością.

13 kwi 2019, 16:07
admin

admin

13 kwi 2019, 16:07
Niestety, wydaje mi się, że nie przeskoczymy tutaj tego problemu :( Najprawdopodobniej użycie adaptera w tym modelu jest niemożliwe.

Jeśli zaś chodzi o użycie dysku jako dysku zewnętrznego - połączenie przez USB 3.0 jest wolniejsze niż SATA III, niemniej tutaj rozmawiamy o wolnym dysku HDD. Zapewne 5400 rpm (czy też 7200 rpm?). Nie dam sobie ręki uciąć, ale prawdopodobnie nie poczułbyś większej różnicy. I tak i tak będzie wolno :)
Pytanie też, jakiej dystrybucji linuxa zamierzasz używać. Im "lżejsza", tym przyjemniej powinno Ci się na nim pracować.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo