Re: Pochwal się jakiego distro Linuxa używasz

02 lis 2015, 20:32
alexa300

alexa300

Początkujący User 21 posty 0 pkt.

02 lis 2015, 20:32
W takim razie czuję się oszukana. Ludzie, których miałam okazję pytać zawsze mówili, że z tymi aktualizacjami to nie tak łatwo.

02 lis 2015, 20:43
Użytkownik nieaktywny

Użytkownik nieaktywny

Aktywny Gracz 1433 posty 184 pkt.

02 lis 2015, 20:43
no przecież linuksy słyną z szybkich aktualizacji, nie to co windows :roll:

02 lis 2015, 20:59
alexa300

alexa300

02 lis 2015, 20:59
Przyznam szczerze, że nigdy nie zaktualizowałam żadnego Windowsa. :lol:
Spotkałam się z opinią (może po prostu czegoś nie zrozumiałam), że żeby zawsze mieć pełne wsparcie Linuxa to co roku trzeba instalować nowego. Jest w tym jakaś prawda?

02 lis 2015, 21:02
Użytkownik nieaktywny

Użytkownik nieaktywny

02 lis 2015, 21:02
wystarczy apt-update i apt-upgrade :roll:

02 lis 2015, 21:04
alexa300

alexa300

02 lis 2015, 21:04
To się tyczy tylko Ubuntu?

02 lis 2015, 21:07
Użytkownik nieaktywny

Użytkownik nieaktywny

02 lis 2015, 21:07
Wszystkie ubuntu, debiany, minty,( nie wiem jak inne bo nie bawilem sie nimi ale pewnie podobnie) wszedzie masz aktualizacje kilka razy na tydzien a jak wychodzi nowa wersja to mozna ja zaktualizować, na jednym systemie mozna siedziec caly czas (nawet do kilku lat), miec wszystko aktualne i nie robic zadnych nowych instalacji.

02 lis 2015, 21:45
doktordemolka

doktordemolka

Początkujący User 300 posty 43 pkt.

02 lis 2015, 21:45
Trzeba tu rozróżnić dystrybucje roling-release od dystrybucji bazujących na wydaniach cyklicznych. Arch linux a co za tym idzie także Manjaro jest dystrybucją roling-release, oznacza to tyle że nowe wydania nie wymagają upgradu do wyższej wersji czy instalacji na nowo całego systemui a jedynie regularnej aktualizacji i zmiany są wprowadzane na bieżąco. Przykładowo Debian też posiada gałąź roling-release jest to Debian unstable (sid), wersja ta nie jest nigdy wydawana i ciągle rozwijana.

Wydania cykliczne też się różnią przykładowo w Debianie stable do repo wchodzą tylko aktualizacje i poprawki krytyczne co jest logicznym rozwiązaniem na środowiskach produkcyjnych (czyli prościej mówiąc przez całe 'życie' wydania, paczki będą miały te same numerki i do wydania trafią tylko poprawki bezpieczeństwa), do debiana testinga natomiast wpadają wszystkie paczki będące wcześniej w sidzie jakiś czas i gdy nie sprawiają problemów wchodzą do gałęzi testowej, która to po jakimś czasie jest mrożona (do repozytorium nie wchodzą żadne nowe paczki) i po czasie zamienia się w gałąź stabilną i kółko się kręci.

Z Ubuntu jest podobnie aczkolwiek inaczej, gałąź LTS nie wprowadza żadnych zmian w repo oprócz poprawek bezpieczeństwa, natomosat standardowe wydania Ubuntu bazują w głównej mierze na Debianie unstable i są bodajze co pół roku cyklicznie wydawane ..to tak w wielkim skrócie..;)

02 lis 2015, 22:08
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2568 posty 1569 pkt.

02 lis 2015, 22:08
0011010101 napisał(a):
a który system nie ma dostępu do aktualizacji? i który system trzeba przeinstalowywać?

Jemu raczej chodziło o 6 miesięczne wydania Ubuntu i tamte aktualizacje (kiedyś przynajmniej) mocno średnio działały. W większości przypadków aktualizacja kończyła się reinstalacją - tylko, że to było w okolicy Ubuntu 10.x/11.x - ta opinia się ciągnie cały czas.
Aktualnie już nawet się nie oszukuję, że robię aktualizację - na czysto instaluję system od razu :)

alexa300 napisał(a):
Przyznam szczerze, że nigdy nie zaktualizowałam żadnego Windowsa. :lol:

Aktualizowałem Win 7 -> 10, na kilku komputerach, tylko na 1 miałem problem. Za nic nie chciała się zrobić aktualizacja. Później udało się za pomocą "Media tool" (czy jakoś tak) i okazało się, że miałem zainstalowanie Windows Media Center (lub Player) i przy aktualizacji trzeba było go usunąć, a program aktualizujący tego nie pokazywał.
alexa300 napisał(a):
Spotkałam się z opinią (może po prostu czegoś nie zrozumiałam), że żeby zawsze mieć pełne wsparcie Linuxa to co roku trzeba instalować nowego. Jest w tym jakaś prawda?

A to jest bzdura. Powiem Ci, że Ubuntu jest system gdzie instaluję tylko drukarkę - wszystko inne działa od razu po podłączeniu. W Windowsie trzeba prawie zawsze szukać sterowników albo na płytach albo w necie - w Linuksie większość sprzętów jest rozpoznana bez żadnego problemu i działa bez żadnego problemu.
Nawet na netbooku modem GSM działa mi na Ubuntu bez dodatkowych sterowników a na Windowsie - nie.

02 lis 2015, 22:19
doktordemolka

doktordemolka

Początkujący User 300 posty 43 pkt.

02 lis 2015, 22:19
grzemach dlatego jak ktoś goni za numerkami i musi mieć koniecznie najnowsze paki to dobrym rozwiązaniem jest wybór dystrybucji rolling-release,

Cytuj:
Aktualnie już nawet się nie oszukuję, że robię aktualizację - na czysto instaluję system od razu

dzizes jak miałbym takie szopki już dawno wyrzuciłbym maszynę przez okno..;)

02 lis 2015, 22:28
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2568 posty 1569 pkt.

02 lis 2015, 22:28
Potrzebowałem Linuksa, Ubuntu stawiało się najszybciej. Aktualnie od momentu rozpoczęcia instalacji do momentu gdy mogę zacząć pracę to ok 1h (instalacja i konfiguracja wszystkich potrzebnych mi programów + aktualizacja systemu).

A w tamtym okresie, cóż - nie miałem bardzo alternatywy. Wszystko inne było bardziej skomplikowane i nie chciało mi się siedzieć 3 dni w plikach konfiguracyjnych aby uruchomić PHP czy MySQL.
Teraz postawić takie serwery dla mnie to pestka, ale wtedy było trochę inaczej.

A wtedy jedynie pamiętam, że po jednej aktualizacji albo przestał mi działać dźwięk całkowicie, albo miałem jakieś dziwne dźwięki z głośników... po instalacji na czysto - działało.
Było jeszcze ze 2-3 podobne historie.

Nie dawno, w którymś Ubuntu jak pobierałem aktualizacje podczas instalacji - nie dało się nigdy później uruchomić internetu. Musiałem zrobić kolejną instalację, a aktualizacje dopiero później. Nie wiem czemu, stawiam, że podczas instalacji nie dociągało albo jakiegoś pakietu albo coś mieszało przy jądrze. Kilka razy, na kilku różnych maszynach miałem dokładnie ten sam problem. Jak po restarcie po instalacji nie działał net - od razu reinstalacja bez pobierania aktualizacji, później już w ogóle nie instalowałem aktualizacji podczas instalacji. Nigdy się nie dowiedziałem co było przyczyną.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo