Boot loader Windows 10 zepsuty

30 paź 2017, 17:05
xmatrxon

xmatrxon

Początkujący User 24 posty 3 pkt.

Boot loader Windows 10 zepsuty

30 paź 2017, 17:05
Witam, parę dni temu postanowiłem zainstalować na swoim laptopie Ubuntu. Wcześniej już miałem zainstalowanego Windowsa 10. Wydzieliłem na ten system wolną partycję. Po zainstalowaniu systemu, gdy wybieram w boot menu Windows 10, to nie chce się uruchomić tylko miga podkreślnik. Ubuntu uruchamia się normalnie.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Re: Boot loader Windows 10 zepsuty

30 paź 2017, 20:28
grzemach

grzemach

Wielki Procesor 2572 posty 1569 pkt.

30 paź 2017, 20:28
Mogę tylko strzelać.
Najprawdopodobniej usunąłeð główną partycję Windows, taką ok 500Mb. Ona jest dosyć istotna.
Drugim strzałem jest: podczas edycji rozmiaru partycji, wystąpił jakiś problem.... i został zamieniony/usunięty MBR z dysku i ewentualnie zastąpiony przez Linuksa

Jeśli nie masz ważnych danych na partycji Windows - zasugerowałbym "OneKey recovery" i zainstalowanie na nowo Windowsa, po czym jeszcze raz edycja rozmiaru partycji i ponowna instalacja Linuksa, ale przed napisz jakie masz partycje jakimi programami chcesz je edytować itd. lub napisz tylko jakie masz partycje a ja Ci napiszę co i jak dalej zrobić aby działało wszystko.

Jeśli masz - jesteś w stanie napisać jakie partycje masz aktualnie zrobione? Myślę, że jest szansa, że można Windowsa odzyskać.
PS. Z poziomu linuksa widzisz pliki Windows?

30 paź 2017, 21:04
xmatrxon

xmatrxon

30 paź 2017, 21:04
Sprawa wygląda tak że na Windowsie mam ważne pliki. Wiem że jednym ze sposobów może być nagranie na pendrive obrazu iso Windowsa i potem uruchomienie wierszu poleceń i jak włączymy tam notepada to można przekopiować pliki na pendrive. Osobiście bym wolał przywrócić cały system tak aby nic nie zostało stracone.
Poniżej zamieszczam zdjęcia partycji oraz partycji Windowsa które są widziane w Linuxie (partycja 941 GB i Sterowniki pochodzą z Windowsa)
1. https://zapodaj.net/3d19fa082a61d.png.html
2. https://zapodaj.net/83860caf6f377.png.html

30 paź 2017, 21:39
grzemach

grzemach

30 paź 2017, 21:39
Na Twoim miejscu zacząłbym od kliknięcia w "941 GB Volume" ze zrzutu: https://zapodaj.net/83860caf6f377.png.html

Teoretycznie powinieneś załadować partycję z plikami z Windowsa (możesz mieć problem z zajętym woluminem) - skopiuj ważne pliki dla Ciebie. W zależności co potrzebujesz:
- users/TwojLogin/AppData - w tych podkatalogach zapisuje Windows różne pliki :)
- users/TwojLogin/ tutaj może być ich więcej

Resztę pewnie znajdziesz, jeśli miałbyś z czymś konkretnym problem to napisz, chętnie pomogę.

Jak skopiujesz ważne dla Ciebie pliki spróbuj tego rozwiązania, możesz wyszukać podobnych, bo one się co aktualizacja W10 delikatnie zmieniają:
http://www.thewindowsclub.com/repair-ma ... br-windows

30 paź 2017, 21:49
xmatrxon

xmatrxon

30 paź 2017, 21:49
Próbowałem już naprawiać tą metodą MBR ale jak przy pierwszym przełączniku /fixmbr wszystko działa tak przy drugim /fixboot pojawia się odmowa dostępu. Tej pierwszej metody spróbuję jutro i napiszę co i jak. Dzięki za poświęcony czas do tej pory :D

31 paź 2017, 10:28
grzemach

grzemach

31 paź 2017, 10:28
Z tego co widzę na partycjach, Twoim problemem może być zmieniony numer startowej partycji dla Windows lub coś w niej namieszane - obie te rzeczy powinny być możliwe do odzyskania i naprawienia. Niestety jest kilka różnych metod, wszystkie mocno podobne i ciężko jest powiedzieć która zadziała.
Dane powinno dać się odzyskać. Jeśli tylko one przypadkowo nie zostały usunięte z dysku.

Pokażesz zrzut ekranu z błędem "fixboot"?

Udało się Ci uzyskać dostęp do partycji "941GB"? Masz tam pliki?

31 paź 2017, 20:28
xmatrxon

xmatrxon

31 paź 2017, 20:28
1. Odmowa dostępu : https://zapodaj.net/268b9f69afdc2.jpg.html
2. Po kliknięciu na tą partycję pojawia się coś takiego : https://zapodaj.net/47b4e2f09f42b.png.html

31 paź 2017, 22:30
grzemach

grzemach

31 paź 2017, 22:30
Aby uruchomić tą partycję, wykonaj w terminalu:
Kod:
sudo mkdir /media/mateusz/windows
sudo mount -t ntfs-3g -o ro /dev/sdb2 /media/mateusz/windows/

Po podaniu "sudo" poprosi o Twoje hasło do systemu - jest to normalna procedura.

Wtedy na pulpicie powinien pojawić się katalog "023A57....." klikając w ten katalog, jesteś na dysku windowsa. Jest on tylko do odczytu. Więc dane musisz skopiować na pendriva lub dysk zewnętrzny lub coś co możesz wyjąć z komputera (aby dane były bezpieczne).

Jak skończysz kopiować, możesz odłączyć partycję:
Kod:
sudo umount /media/mateusz/windows

Ale po restarcie też powinna zniknąć i tego elementu nie musisz wykonywać.

"odmowa dostępu"
W instrukcji którą przesłałem jest aby najpierw użyć "bootrec /RebuildBcd" dopiero po tym "fixMbr" i na końcu "fixboot".

01 lis 2017, 18:07
xmatrxon

xmatrxon

01 lis 2017, 18:07
1. Po wpisaniu komend według twojej kolejności niestety nic nie dało i dalej pojawia się odmowa dostępu.
2. Dzięki za ten sposób z tym folderem. Już mi się nie chce bawić w naprawianie tego więc zrobię tak jak mówisz czyli zgram sobie wszystkie ważne dokumenty i w weekend zrobię formata.

Jeszcze raz dzięki za pomoc :)

02 lis 2017, 09:45
grzemach

grzemach

02 lis 2017, 09:45
Najważniejsze są dane. Skoro, odzyskanie systemu to już sprawa drugorzędna - można zainstalować na nowo.
Później będziesz chciał jeszcze raz zainstalować Linuksa?
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo