ThinkPad L430 problem klawiatura/mysz

12 mar 2019, 17:19
Ehrig91

Ehrig91

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

ThinkPad L430 problem klawiatura/mysz

12 mar 2019, 17:19
Witajcie
Od niedawna jestem posiadaczką laptopa lenovo thinkpad l430 i jakiś czas temu pojawił się w nim bardzo uciążliwy problem.
Mianowicie, chodzi o to, że przez większość czasu komputer chodzi ok, ale czasami dzieje się z nim coś dziwnego.
Kliknięcie każdego, dosłownie KAŻDEGO, przycisku na klawiaturze odbierane jest przez laptopa jako prawe kliknięcie myszy (czyt, przy wciśnięciu dowolnego znaku rozwija się menu jak przy kliknięciu prawym przyciskiem myszy). Często też mysz tak jakby sama z siebie "przyciskała" prawy przycisk myszy seriami - czasem jest to kilka kliknięć, a czasem kilkadziesiąt, jedno za drugim, sekunda po sekundzie. zazwyczaj po jakimś krótkim czasie problem ustaje, ale zdarzają się sytuacje, kiedy pomaga dopiero zrestartowanie komputera, a i to nie zawsze jest skuteczne.
Czy ktoś z Was spotkał się już z takim zachowaniem tego (lub innego) modelu? Jak można sobie z tym poradzić?

Re: ThinkPad L430 problem klawiatura/mysz

13 mar 2019, 14:18
admin

admin

moderator 1192 posty 35 pkt.

13 mar 2019, 14:18
Rozumiem, że jest to sprzęt poleasingowy i nie posiada gwarancji?
Czy opisane przez Ciebie objawy występują zarówno przy włączonym jak i wyłączonym touchpadzie?

13 mar 2019, 16:19
Ehrig91

Ehrig91

13 mar 2019, 16:19
Komputer był kupiony jako używany i nie ma niestety gwarancji.
Na wyłączonym touchpadzie dalej występuje ten problem.
Czy jest taka możliwość, że może być to problem spowodowany słabą bateryjką biosu? Mam również problem z "gubieniem" godzin i po włączeniu komputera data i czas są takie jak były w chwili wyłączania sprzętu (udało mi się znaleźć informację o tym, że ten właśnie problem z czasem może być spowodowany przez zużytą baterię i że wystarczy ją wymienić).

14 mar 2019, 13:48
admin

admin

14 mar 2019, 13:48
Szczerze wątpie, by te dwa objawy były ze sobą powiązane. Niemniej nie raz, nie dwa zostałem w takiej sytuacji zaskoczony :)
I tak i tak baterię CMOS trzeba będzie wymienić (koniecznie na taką o takich samych parametrach jak aktualna), więc sugerowałbym zacząć od tego. Powinno to naprawić kwestię resetującej się godziny, a przy okazji wykluczymy (albo i nie) baterię jako przyczynę dziwnego zachowania klawiatury :)

14 mar 2019, 18:00
Hubi W210

Hubi W210

14 mar 2019, 18:00
Nie sądzę by bateria cmos miała coś wspólnego z right-klikiem, ale tak jak admin napisał: można się zdziwić...
Obstawiałbym raczej uszkodzony touchpad, żeby to wykluczyć, należałoby go fizycznie odłączyć i w zamian używać tylko myszki ;)
Jeden z moich znajomych miał kiedyś podobny problem z dellem, po zalaniu herbatką ;)
Wyłączanie touchpada nic nie pomagało, dopiero jego fizyczne odłączenie, a potem wymiana.

09 maja 2019, 13:37
Forest+

Forest+

Początkujący User 3 posty 0 pkt.

09 maja 2019, 13:37
Witam,
mam podobny problem z L540, a mianowicie wyskakują podwujne litery i cyfry, zamiast s jest \s , h jest hj, 4 jest 42, d włącza i wyłącza mikrofon, \ wygasza monitor a "k" go rozjaśnia. Laptop nie był zalany. Jaka może być przyczyna?

Za pomoc z góry dziękuję

09 maja 2019, 13:50
admin

admin

09 maja 2019, 13:50
Na początek podłącz zewnętrzną klawiaturę do laptopa i sprawdź, czy na niej problem też nie występuje. Jeśli nie, to problem leży po stronie wbudowanej klawiatury i, jeśli reinstalacja sterowników nic nie da, najprawdopodobniej trzeba będzie ja wymienić.
Jeśli jednak problem będzie występował też na klawiaturze zewnętrznej, to mamy najpewniej do czynienia z jakimś problemem w systemie.
Daj znać jak poszedł test z klawiaturą zewnętrzną :)

25 maja 2019, 17:13
Forest+

Forest+

25 maja 2019, 17:13
Witam,
pomogła wymiana klawiatury.
A teraz z innej beczki, lapek wieszał się na ekranie startowym Lenovo,włączanie i wyłączanie żeby wywołać naprawę systemu nic nie pomogło.
Wyjąłem więc bateryjkę CMOS i kość RAM na 10 min.
Po włożeniu z powrotem jest napisane Check Date and Time settings. "Press Esc to continue or F1 to enter Setup",
klikam więc F1 zaczyna migać spacja i nic się nie dzieje (ponad 1h), po kliknięciu Esc czarny ekran i nic. Nie można dostać się do (ustawień) biosu. Co morze być przyczyną, ewentualnie jak można to naprawić?

za pomoc z góry dziękuję

26 maja 2019, 13:25
admin

admin

26 maja 2019, 13:25
Dziwna sprawa. Co masz na myśli mówić o miganiu spacji? Mówisz o podświetleniu?
Dziwi mnie fakt, że laptop nie chce wejść do BIOSu.
Może spróbuj odłączyć akumulator/baterię, przytrzymać przycisk POWER przez 30-60 sekund, a potem ponownie złożyć i uruchomić komputer. Daj znać, czy coś to dało.

26 maja 2019, 18:29
Forest+

Forest+

26 maja 2019, 18:29
Odłączyłem zasilanie,baterię i CMOS, próbowałem też uruchomić łapka bez dysku i wciąż to samo. Sprawdziłem też z inną sprawną pamięcią Ram. Bez kości słychać dźwięk 1 długi 3 krótkie 3 krótkie 1 długi.
Klikam F1 i widać tylko małą migającą kreskę w lewym górnym rogu. Nie chcę się też uruchomić z bootowalnego pendrive'a.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo