IDEAPAD 320 dziwne linie

21 mar 2020, 18:20
borowiec

borowiec

Początkujący User 5 posty 0 pkt.

IDEAPAD 320 dziwne linie

21 mar 2020, 18:20
Witam
Posiadam laptopa Lenovo Ideapad 320-15ABR , 80XS.
Problem polega na tym, że po uruchomieniu załącza się logo Lenowo i po tym na całym ekranie pokazują się zygzaki od jednej krawędzi do drugiej na całym ekranie, pomaga naciśnięcie zasilania i ponowne uruchomienie.
Proszę o informację co może być przyczyną.

Obrazek

Re: IDEAPAD 320 dziwne linie

21 mar 2020, 19:02
admin

admin

moderator 2060 posty 35 pkt.

21 mar 2020, 19:02
Powiedz nam nieco więcej:
Czy zawsze dzieje się tak, że przy pierwszej próbie uruchomienia komputera dzieje się to, co na zdjęciu, a przy drugiej próbie jest wszystko ok? Czy jest to bardziej losowe?

Czy zauważyłeś może zależność między kątem otwarcia ekranu a występowaniem tych objawów? To mogłoby wskazywać na problem z taśmą matrycy.

Gdy już uda Ci się uruchomić komputer - wykonaj stress test karty graficznej. Możesz tego dokonać jednym z wielu programów, przykładowo OCCT lub FurMark.

21 mar 2020, 21:18
borowiec

borowiec

21 mar 2020, 21:18
Przy próbie uruchomienia nie zawsze się to pokazuje, po uruchomieniu ruszałem matrycą/klapą i nie było żadnej reakcji, to jest bardziej losowe i tylko przy uruchomieniu po wyświetleniu logo Lenowo.
Nagrałem film telefonem ale nie wiem jak mógłbyś to zobaczyć?

22 mar 2020, 12:18
admin

admin

22 mar 2020, 12:18
Muszę przyznać, że wygląda to dziwnie i wcześniej się z takim czymś nie spotkałem.
Ekran odzyskiwania wskazuje, że za pierwszym razem dochodzi do uruchamiania systemu, ale coś w tym czasie idzie nie tak.
Na razie musimy testować praktycznie wszystko, po kolei wykluczając różne usterki.

Tak jak mówiłem wcześniej - zrób proszę stresstest karty graficznej. Nie zaszkodzi również diagnostyka pamięci RAM (albo wbudowanym narzędziem Windows albo np. memtestem). Sprawdź, czy dysk jest sprawny (np. HDTune).
W terminalu (uruchomionym jak administrator) wykonaj te polecenia:
1. DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
2. SFC /scannow
Tutaj znajdziesz instrukcje jak to zrobić, gdybyś potrzebował.

Swoją drogą - mógłbyś podać dokładną specyfikację swojego sprzętu?
W każdym razie - czekam na informacje jak poszło :)

22 mar 2020, 18:54
borowiec

borowiec

22 mar 2020, 18:54
Witam
Wykonuje polecenia o których napisałeś i zdjęcia zobacz na moim dysku , w linku który wysłałem, tam jest zdjęcie z danymi laptopa jest jeszcze na gwarancji do 20.04.2020 ale serwis Lenowo już mi kiedyś napisał że nie może na gwarancji naprawić ponieważ komputer został zakupiony w Neonet z dystrybucji USA i nie mam dowodu zakupu z USA tylko z Neonet. Z tym komputerem to są problemy od samego początku, miał bardzo duże obciążenie dysku 100% i procesora też często 100%, do tej pory bardzo ciężko pracuje mój stary laptop pracuje dwa razy lepiej.
Nie chcę do niego zaglądać do środka aby obejrzeć taśmę do monitora. Ten film to chciałem pokazać jakie są te linie i chyba za długo przytrzymałem przycisk zasilania i dlatego włączył się proces odzyskiwania ale to mi się tylko ten jeden raz włączyło. Dzisiaj po włączeniu i wyświetleniu logo Lenovo pokazały się linie takie same ale jak zacząłem przechylać pokrywę to powrócił normalny ekran następnie migał i znowu znikł , cały czas pomału przechylałem do mnie , ode mnie , gdzieś około pionu pokazał się ekran do wpisania hasła tak że ekran jest niewidoczny ale komputer uruchamia się normalnie.
Po przyciśnięciu przycisku zasilania pokazują się paski naciskam krótko zasilanie, czekam na ciemnym monitorze i wtedy wyskakuje ekran wpisania hasła.

Proszę o przeglądnięcie wszystkiego w tym folderze na moim dysku, można dla mnie też coś zostawić, dałem uprawnienia odczyt/zapis.

Zamieściłem zdjęcia ze skanowania. fakturę zakupu. Po danych urządzenia można sprawdzić w serwisie moje wcześniejsze zgłoszenie ok. rok temu.

Może przywrócić system do ustawień fabrycznych z pozostawieniem plików, w ten sposób nie usunę danych z komputera? już w tym komputerze to robiłem w tamtym roku.

22 mar 2020, 20:40
admin

admin

22 mar 2020, 20:40
Niestety nie posiadam już linka do Twojego dysku - usunąłem go, zgodnie z Twoją prośbą.
Prosiłbym więc o udostępnienie wszystkich screenów w taki sposób, by każdy użytkownik forum mógł też na nie popatrzeć i zasugerować własne rozwiązania. Przy okazji zaoszczędzi mi to nieco czasu z edycją postów, dzięki czemu będę mógł poświęcić czas na analizę problemu.

Dodatkowo - proszę nie wrzucać zdjęcia faktury - jest niepotrzebna, a znajdują się tam wrażliwe dane.

Jeśli jednak upierasz się na hostowanie w/w plików u siebie, to sugerowałbym nie dawać wszystkim praw zapisu :)

23 mar 2020, 09:45
borowiec

borowiec

23 mar 2020, 09:45
Według sugestii wykonałem polecenia w wierszu poleceń i komputer uruchamia się o ok. 70 % szybciej , uruchamiałem kilka razy i nie było ekranu z pakami.
Oddałem laptopa , ponieważ jest jej niezbędny do pracy ale prosiłem o wiadomość czy będą paski po uruchomieniu.
Na moim dysku zamieściłem wynik skanowania.
Za jakiś czas dam znać jak się zachowuje laptop.

23 mar 2020, 17:20
admin

admin

23 mar 2020, 17:20
Cieszę się, że problem na ten moment ustąpił :)
Tak jak wpisałem wcześniej - nie mam dostępu do wspomnianego dysku. Obrazy można wgrać na jakiś otwarty hosting (np. https://pl.imgbb.com/) i tutaj wrzucić link.

W każdym razie - czekam na dalsze wieści, choć mam nadzieję, że problem został rozwiązany definitywnie :)

23 mar 2020, 22:58
borowiec

borowiec

23 mar 2020, 22:58
Niestety laptop nadal podczas startu pokazuje ten dziwny ekran.
W załączeniu zdjęcia wykonanych poleceń, zalecanych w poście powyżej.
Dziękuję za pomoc .
https://ibb.co/g9Cdvsj
https://ibb.co/xfyBxpK
https://ibb.co/p0LJvkR

24 mar 2020, 21:11
admin

admin

24 mar 2020, 21:11
Czyli wychodzi na to, że coś z systemem było nie tak, niemniej nie rozwiązało to problemu.
Czy wykonałeś wspomniane przeze mnie wcześniej testy? Stress test GPU, diagnostyka pamięci RAM oraz dysku?
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo