Lenovo G510, brak wykrywania dysku HDD w kieszeni CADDY po konwersji na SSD

03 wrz 2018, 20:05
hvilek

hvilek

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

Lenovo G510, brak wykrywania dysku HDD w kieszeni CADDY po konwersji na SSD

03 wrz 2018, 20:05
Witajcie,
Posiadam laptopa Lenovo G510. Do tej pory był w nim dysk HDD 1TB. Postanowiłem przejść na dysk SSD 120 GB dla systemu Ubuntu, a dysk HDD na dane włożyć w kieszeni Caddy zamiast DVD.

Jak pomyślał tak zrobił. Na czas instalacji systemu w komputerze zamontowałem tylko dysk SSD. Gdy już wszystko grało i trąbiło (t.j. dzisiaj po pracy) zasiadłem do demontażu DVD i montażu dysku starego HDD w kieszeni Caddy zamiast napędu DVD.

I klops... dysk wszedł, komputer się włączył ale ani BIOS ani UBUNTU nie widzą tego dysku, a kontrolka na kieszeni się świeci.

W kieszeni znalazłem mikroprzełącznik z 3 pozycjami, wygooglowałem, że on po to by sobie przestawiać jakby komputer nie widział dysku. Kombinował jak koń pod górę, wszystkie 3 pozycje testowane. Dysk nadal nie widoczny.
Czy ktoś miał z tym problem? Czy może jak kiedyś trzeba jakąś zworkę MASTER / SLAVE założyć?

Proszę o pomoc, bo już się poddaję powoli:-(

Re: Lenovo G510, brak wykrywania dysku HDD w kieszeni CADDY po konwersji na SSD

04 wrz 2018, 14:59
admin

admin

moderator 963 posty 35 pkt.

04 wrz 2018, 14:59
Ciężka sprawa - z caddy często występują niespodziewane problemy.
Czy możesz powiedzieć coś więcej? Czy HDD startuje choć na chwilę (powinieneś usłyszeć)?
Próbowałeś włożyć SSD do caddy i HDD w komputerze, a następnie sprawdzić, czy wszystko działa w takim ustawieniu?

Co to za caddy konkretnie? Czy masz jakieś informacje o nim, jakąś instrukcję?
Spotkałem się kiedyś z sytuacją, że caddy nie obsługiwał dysków powyżej konkretnej pojemności (500GB działał, 1TB już nie). Być może ma to też miejsce u Ciebie.

05 wrz 2018, 15:18
hvilek

hvilek

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

05 wrz 2018, 15:18
Nim, zdążyłem uzupełniłem me zapytanie chyba trafiłeś w sedno.
Kombinacie testowane na wszystkich ustawieniach micro przełącznika w Caddy(prawy lewy środek):
1. SSD w Laptopie, HDD 1TB bez podłączenia -> SSD działa
2. HDD 1 TB w Laptopie, SSD bez podłączenia -> HDD działa
3. SSD w laptopie, HDD 1 TB w Caddy -> SSD działa, HDD słychać że startuje, dioda na Caddy się świeci stale, nie miga, BIOS i SYSTEM widzą tylko SSD
4. HDD 1 TB w Laptopie, SSD w Caddy -> SUKCES! Bios widzi oba dyski, oba dyski pracują w systemie Linux jak i Windows 7.

Szkoda, że tak późno zaakceptowany został mój wpis, bo Twoja rada, że Caddy nie obsługuje 1TB jest prawdopodobnie strzałem w 10. Niestety nim to napisałeś, ja wypróbowałem wszystkie 12 kombinacji (już mi niedobrze było od rozkręcania tego).

Mam tylko pytanie, czy dysk SSD w przejściówce Caddy nie działa wolniej niż wsadzony w wejście w laptopie?

05 wrz 2018, 17:06
admin

admin

05 wrz 2018, 17:06
Niestety najprawdopodobniej działa wolniej. Sprawdź jaką magistralę SATA obsługuje Twoje caddy oraz jaka magistrala jest przewidziana dla dysku twardego.
Obstawiam, że dla dysku masz SATA III (czyli do 6 Gbit/s), a caddy SATA II (czyli do 3 Gbit/s).
W takim wypadku jeśli stwierdzisz, że przeszkadza Ci mniejsza prędkość na SSD (odczuwasz, że mimo wszystko nie działa najszybciej i wolałbyś to polepszyć), to pozostaje Ci albo szukanie nowego Caddy (z nadzieją, że ten zadziała), albo wymiana HDD na mniejszy.

22 sty 2019, 11:25
Cluechick

Cluechick

Początkujący User 7 posty 0 pkt.

22 sty 2019, 11:25
Witam, przepraszam ze odkopuję ale mam podobny problem z tym, że kieszeń to gembird bez przełączników kombinowałem w każdy możliwy sposób i komputer widzi tylko w slocie płyty głównej. W konfiguracji ssd laptop hdd kieszeń widział hdd ale nie było do niego dostępu tzn. Menedżer dysków, linux, bios, gparted widziały ale wywołały błąd crc i koniec. Jakieś rozwiązania?

22 sty 2019, 15:26
admin

admin

22 sty 2019, 15:26
Podaj proszę specyfikację swojego komputera - w szczególności dysków.
Czy błąd crc występuje również w konfiguracji, gdzie SSD jest w caddym?

Napisz dokładnie, co i jak już przetestowałeś - łatwiej będzie nam coś ustalić :)

22 sty 2019, 16:17
Cluechick

Cluechick

22 sty 2019, 16:17
HDD 1TB siedzial w kieszeni gembird, 240SSD w plycie glownej. W takim ustawieniu bios widzial nawet menedżer dyskow widzial, kazdy program do kombinowania z partycjami tez, ale nic nie mozna zrobic. Za kazdym razem crc. Za kazdym razem byl widoczny tylko dysk w slocie na plycie glownej.
Oczywiscie dyski sa w porzadku bo ten 1TB wpiety w plyte glowna trz dziala jak nalezy. Tak jakby bios zabranial dostepu do kieszeni.

22 sty 2019, 18:21
admin

admin

22 sty 2019, 18:21
Cluechick napisał(a):
HDD 1TB siedzial w kieszeni gembird, 240SSD w plycie glownej. W takim ustawieniu bios widzial nawet menedżer dyskow widzial, kazdy program do kombinowania z partycjami tez, ale nic nie mozna zrobic. Za kazdym razem crc. Za kazdym razem byl widoczny tylko dysk w slocie na plycie glownej.

Nie do końca rozumiem. W każdej kombinacji widoczny był tylko dysk podłączony bezpośrednio do płyty głównej, a ten w caddy nie?
Wcześniej piszesz, że w kombinacji SSD -> płyta główna, HDD -> caddy, HDD jest widoczny.

Sprawdź konfigurację HDD -> płyta główna, SSD -> caddy. Zobacz, czy w takim ustawieniu dostajesz błędy.

Na razie byłbym ostrożny z podejrzewaniem BIOSa. Najprawdopodobniej to wina samego caddy, ale to jeszcze musimy potwierdzić.

22 sty 2019, 20:55
Cluechick

Cluechick

22 sty 2019, 20:55
W opcji ssd laptop hdd kieszeń widział dysk ale nie bylo dostepu np. Przy probie inicjacji wywalal blad CRC. W ogole nie chcial nic z nim robic tyle ze go widzial. W opcji hdd laptop ssd kieszeń w ogole nie widzi ssd, a hdd normalnie działa. Na razie oddalem skubanca do serwisu moze tam cos poradza bo ja po 3 dniach sie poddalem ale watpie ze oni cos zwojują. Następnym krokiem bedzie wymiana kieszeni z GemBird na Caddy.

23 sty 2019, 11:53
admin

admin

23 sty 2019, 11:53
Daj znać co stwierdzili w serwisie ;)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony