Re: Lenovo G510, brak wykrywania dysku HDD w kieszeni CADDY po konwersji na SSD

27 maja 2019, 21:59
hglesr

hglesr

Początkujący User 3 posty 0 pkt.

27 maja 2019, 21:59
Mam od dłuższego czasu problem z tym modelem laptopa (G510). Za każdym razem gdy danego dnia włączam laptopa to bardzo wolno się włącza i zacina się, tak że jak ruszam myszką to ona robi sobie "przystanki" gdy powinna poruszać się dalej po ekranie. Wyłączam wtedy laptopa przytrzymując klawisz włączania/wyłączania. Włączam ponownie i już wszystko chodzi dobrze, poza tym, że gdy wejdę w "Mój komputer" to nie widnieje tam napęd optyczny DVD. W menadżerze urządzeń napędu DVD też nie ma. W tej sytuacji można wysunąć napęd normalnie przyciskiem na szufladzie napędu DVD i włożyć płytę CD którą "kręci" i świeci zielona dioda. Znalazłem poradę, że trzeba laptopa wyłączyć i dostać się do śrubki mocującej napęd DVD, odkręcić ją, wyciągnąć napęd DVD, włożyć z powrotem i przykręcić śrubkę. Po tej operacji laptop następnego dnia już za pierwszym razem włączył się normalnie bez zacinania i napęd DVD widniał w moim komputerze i w menadżerze urządzeń.

Niestety po wzięciu laptopa poza dom w etui w plecaku napęd znów zniknął, więc znów powtórzyłem operację i znów pomogło. Działo się tak praktycznie po każdym większym przeniesieniu laptopa. Sytuacja jest teraz taka, że wyciąganie napędu DVD i włożenie go z powrotem już nie pomaga.

Podejrzewam, że napęd działa i kręci płyty, ponieważ połączenie zasilania działa, natomiast gdzieś brakuje styku w części połączenia SATA 3 odpowiedzialnego za przesył danych.

Możliwe, że stąd te problemy z dyskami umieszczanymi właśnie w miejscu napędu DVD.

Co mogę zrobić z moim problemem? Planuję też wymianę dysku HDD na SSD i zamontowanie HDD właśnie zamiast napędu DVD, lecz obawiam się, że to nie zadziała właśnie z tej przyczyny.

28 maja 2019, 12:53
admin

admin

moderator 1266 posty 35 pkt.

28 maja 2019, 12:53
Dobra robota z dotychczasową diagnozą. Tak jak mówisz - mogą z tego powodu występować później dziwne zachowania w działaniu HDD zamontowanego w kieszeni.
Niestety wygląda na to, że bez poważniejszej serwisowej interwencji się nie obejdzie. Na pierwszy strzał powinna pójść wymiana gniazda SATA, a w późniejszym albo próba poprawienia ścieżek w tym konkretnym miejscu, albo i nawet próba wygrzania całej płyty głównej.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo