Ideapad520 - problem z Windowsem i nie tylko

13 mar 2019, 17:03
Joanka

Joanka

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

Ideapad520 - problem z Windowsem i nie tylko

13 mar 2019, 17:03
Bardzo proszę o pomoc jakąś dobrą duszę, zanim pochłonie mnie otchłań rozpaczy ;)

Parę dni temu pojawił się probem przy uruchamianiu - niebieski ekran z komuniaktem o wymaganej naprawie (nie można załadować systemu, ponieważ nie ma kluczowego sterownika -
Plik: \windows\System32\drivers\iaStorV.sys, kod błędu: 0xc0000098).
Po tym nastąpiła "autonaprawa", która była niemożliwa, ze względu na jakiś wew. błąd. Uruchomiłam raz jeszcze komputer, który wystartował na nowo. Przy kilku startach działał, jedyne co zauważyłam to raz czy dwa
bardzo szybko rozładowała się bateria przy ustawieniu na uśpienie i przestał działać czytnik kart, choć system mówił, że sterowniki są ok.

Wczoraj podłączyłam ładowarkę przy prawie rozładowanej baterii. Odłożyłam w międzyczasie kompa, ponieważ na nim nie pracowałam. Laptop wystartował samoczynnie od nowa, po tym zauważyłam że nie działa internet - brak ikony wi-fi na pasku.
Zrestartowałam laptopa i nadal nie ma internetu, system pokazuje brak połączenia sieciowego, nie działa też bluetooth.
Miałam nadzieję, że kolejny restart pomoże, ale tak nie było. Dziś po starcie pokazały się na nowo niebieskie ekrany :( Raz był to komunikat o braku pliku rejestru systemowego lub jego błędzie
(Plik: \windows\system32\config\system, kod: 0xc0000098), za drugim razem komunikat o braku jądra (Plik: \windows\system32\ntoskrnl.exe, kod: 0xc0000185).

Czy mogę to naprawić metodą "dla blondynki"? Grzebanie w systemie nie jest moją mocną stroną, zajmuję się głównie grafiką.
Nadmienię, że jestem w stanie newet przywrócić ustawienia fabryczne w razie potrzeby, o ile można to zrobić od ręki (nie mam płyty instalacyjnej, komputer zainstalował wszystko sam jak włączyłam go po przyniesieniu ze sklepu).
Skanowałam system regularnie i nie było monitów o wirusach.

Re: Ideapad520 - problem z Windowsem i nie tylko

14 mar 2019, 14:38
admin

admin

moderator 975 posty 35 pkt.

14 mar 2019, 14:38
Kody błędów, które Ci wyskoczyły, wskazują na problemy z BCD (Boot Configuration Data).
Przechodząc do propozycji rozwiązań:
1. Jeśli jesteś w stanie czasami włączyć komputer (nie wyskoczy blue screen), to uruchom konsolę (Start -> wpisz "cmd" -> przytrzymując Ctrl + Shift naciśnij enter).
W oknie konsoli wpisz po kolei:
BOOTREC /SCANOS
BOOTREC /FIXMBR
BOOTREC /FIXBOOT
BOOTREC /REBUILDBCD
Po każdej z tych komend naciśnij enter. Praca narzędzi może chwile potrwać, więc uzbrój się w cierpliwość. Gdy już skończysz z wszystkimi komendami to uruchom komputer ponownie.

2. Skorzystaj z Novo Button w laptopie i wybierz opcję naprawy komputera.

3. Stwórz bootowalny pendrive z Win10, uruchom komputer z jego pomocą i wybierz "napraw aktualny system".

Co do przyczyny takiego stanu rzeczy to osobiście obstawiam jakiś błąd przy instalacji jednej z aktualizacji Windowsa :)

15 mar 2019, 20:49
Joanka

Joanka

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

15 mar 2019, 20:49
Dzięki za podpowiedź. Próbuję z tym powalczyć, bo komputer uruchomił się bez niebieskiego ekranu.

Nie wiem, co robię źle, bo pokazało się czarne okno, a w nim Microsoft Windows [Version...]... wszelkie prawa zastrzeżone, pod tym ścieżka C:\WINDOWS\system32> i jak wpisuję te komendy, to nic się nie dzieje, a pokazuje komunikat np. 'bootrec' is not recognized as an internal or external command, operable program or batch :roll:

Helpunku...

16 mar 2019, 21:33
admin

admin

moderator 975 posty 35 pkt.

16 mar 2019, 21:33
Hmmm...
Spróbujmy inaczej w takim razie.
Uruchom ponownie komputer ("Start" -> "Uruchom ponownie") trzymając Shift. Powinnaś otrzymać listę różnych opcji. Wśród nich (chyba w "Opcje zaawansowane") znajdziesz możliwość uruchomienia wiersza poleceń.
Spróbuj w tym wierszu wykonać podane komendy :)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo