Lenovo 320s - głośna praca

29 kwi 2019, 21:31
Kornelx7

Kornelx7

Początkujący User 4 posty 0 pkt.

Lenovo 320s - głośna praca

29 kwi 2019, 21:31
Cześć. Mam pytanie odnośnie pracy laptopa. W październiku 2018 w tym samym dniu kupiłem 2 identyczne 320s w tym samym sklepie. i5-8250u, 8 ramu, ssd micron 256gb, mx130. I tu pojawia sie dziwny problem. Instalowałem na nich ten sam system win 10 rowniez z tego samego pendrive, wszystkie aktualizacje porobione, ale jeden z nich zawsze przy starcie działa znacznie głosniej, tzn. pierwszy - przy uruchomieniu startuje po cichu prawie żadnego dźwieku wentylatora, a drugi na starcie wydaje dźwięk takiego 'buczenia'. Rowniez w tym drugim szybciej startuja wentylatory przy mniejszym obciazeniu w porownaniu do pierwszego. Sprawdzałem w menedżerze zadań i nie ma tam nic takiego co by pożerało komponenty. Jakiś pomysł na sprawdzenie w czym leży problem?

Re: Lenovo 320s - głośna praca

30 kwi 2019, 12:17
admin

admin

moderator 1179 posty 35 pkt.

30 kwi 2019, 12:17
Czy dzieje się tak od nowości? Testujesz start obu laptopów w tych samych warunkach? Tj. bez podpiętych jakichkolwiek peryferiów?
Zastanawia mnie też to buczenie. Możesz spróbować to jakoś lepiej, dokładniej opisać?
Na początek może sprawdź kondycję dysków w obu laptopach.

06 maja 2019, 20:30
Kornelx7

Kornelx7

06 maja 2019, 20:30
Sprawdziłem temperatury, postawiłem obok siebie oba laptopy i włączyłem Hwmonitor, w tym że 1 chodzi cicho i co jakis czas zaszumi wentylator, a ten drugi mimo to że ma podobne temperatury na wszystkim to buczy bez przerwy. Dyski sprawdziłem z poziomu "mojego komputera" i za pomocą crystialdiskinfo i w obydwóch ta sama temperatura i stan dobry. Zdziwiła mnie jedna rzecz. 1 laptop 288h prac dysku włączony 353 razy, drugi 3149 włączeń 471h. Nie wiem czy ten program dobrze pokazuje. Samo buczenie tak jakby z lewej strony laptopa słychać, wiem że pod obciążeniem i pod ładowarka pracuje głośniej, ale stoją obydwa obok siebie i słychać wyraźną różnicę w głośności pracy.

06 maja 2019, 22:19
Kornelx7

Kornelx7

06 maja 2019, 22:19
Temperatury te same na obydwóch mimo tego jeden pracuje znacznie głośniej. Sprawdzałem dysk Crystaldiskinfo i Speedfanem nic nie wykryło. Laptop pracuje głośniej od lewej strony, pewnie tam znajduje się dysk?

07 maja 2019, 15:54
admin

admin

07 maja 2019, 15:54
Tak, z lewej strony znajduje się m.in. dysk. Tutaj znajdziesz instrukcję, w której możesz dokładniej się temu przyjrzeć (mam nadzieję, że wybrałem dobry model, bo niestety nie napisałeś dokładnie, jaki posiadasz).

Napisz proszę, czy problem występuje od nowości.

Co do zużycia dysków - możesz spróbować sprawdzić to jeszcze innym oprogramowaniem - HD Tune chyba również powinien dać Ci takie informacje. Czy takie różnice w zużyciu dysków są zgodne z tym, czego oczekiwałeś? Tj. Czy rzeczywiście jeden z nich pracował zdecydowanie więcej, niż drugi?

Może to buczenie to bardziej takie piszczenie? Znane jest zjawisko piszczenia cewek. W internecie znajdziesz sporo filmików z dźwiękiem tego efektu - porównaj go, może właśnie o tym tutaj mówimy.

29 maja 2019, 13:56
Kornelx7

Kornelx7

29 maja 2019, 13:56
Odgrzewam temat.
Myślałem, że przeszło bo porobiłem aktualizacje, ale jednak nie.
Nie jest to piszczenie cewek. Co do ilości uruchomień dysku to na pewno nie był tyle razy uruchamiany. Kolega kiedyś kupił laptopa innej firmy z allegro nowego a jednak sprawdził dysk i się okazało, że był używany. Nie osądzam Lenovo o to ale ilość uruchomień wydaje się podejrzana. W każdym razie może program źle odczytuje jakieś dane. Stawiam dwa lapki obok siebie odpięte od ładowania, jeden startuje cichutko drugi buczy. Teraz tak się przysłuchałem że to chyba wiatrak pracuje tak głośno gdzieś tak pod klawiatura między znakami 8,9,0. Przypuszczam, że to wada fabryczna tymbardziej, że obydwa mają te same temperatury. Nie wiem czy jest sens oddawać na gwarancje jeżeli nie wpływa to na wydajność, a serwis nie stwierdzi uszkodzeń.
Początkowo myślałem, że może on cały czas instaluje jakieś aktualizacje, których nie dokończył, ale poinstalowałem wszystko na full, nawet dołożyłem miejsca na partycje systemowa ale to nic nie dało.

29 maja 2019, 16:26
admin

admin

29 maja 2019, 16:26
Czy różnice w głośności działania występowały od nowości?
Ciężko powiedzieć, z czego mogą wynikać te - być może sprzęt był wcześniej używany - niemniej w takim wypadku należałoby winić sprzedawcę, nie producenta.

Myślę, że przywrócenie głośniej działającego laptopa do ustawień fabrycznych mogłoby nieco wyjaśnić sytuacje. Tak samo sprawdzenie jego działania z innym dyskiem.
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo