G50-80 problem ze złączem SATA

15 cze 2019, 10:43
zdzislaw84

zdzislaw84

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

G50-80 problem ze złączem SATA

15 cze 2019, 10:43
Witam,

Wszystko zaczęło się od samoistnego wyłączenia się komputera podczas zwykłego przeglądania internetu. Najpierw obawiałem się, że padł dysk C: (który jest u mnie zamontowany na miejscu nepdu DVD), jednak okazało się że jest coś nie tak ze złączem.
Całkiem niedawno (niecały rok temu) zastąpiłem napęd DVD nowym dyskiem SSD, za pomocą tzw. ICY BOXa. Od tamtego czasu nie było żadnych problemów, lecz dzisiaj komputer podczas zwykłego przeglądania internetu z nieznanych przyczyn się wyłączył...
Próbowałem pozamieniać dyski ze sobą (przekładać z jednego slota na drugi, ponieważ korzystam zarówno z SSD jako dysku systemowego i HDD na dane), jednak za każdym razem nie działał dysk w ICY BOXie. Postanowiłem jeszcze sprawdzić działanie wejścia wsadzając tam zwykły napęd DVD, ten który był od nowości w komputerze do czasu wymiany, aby wykluczyć możliwość zepsucia się ICY BOXa. Zaskoczył mnie fakt, że napęd działał, byłem w stanie normalnie wysuwać szufladę na płytki. Wsadziłem jedną, jednakże komputer nie odczytywał napędu jako stacji dysków - po prostu jakby go tam nie było. Obawiam się że to samo dzieje się z dyskiem - jest on pod napięciem, lecz komputer z nieznanych przyczyn nie może odczytać z niego danych.
Stąd moje pytanie - Co może być przyczyną takiego problemu i czy jest jakaś droga do naprawy tej usterki? Czy jest to problem z płytą główną?
Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi.

Re: G50-80 problem ze złączem SATA

15 cze 2019, 18:36
admin

admin

moderator 1341 posty 35 pkt.

15 cze 2019, 18:36
Z kieszeniami na dyski zawsze są mniejsze lub większe problemy :)
Z tego co udało mi się ustalić, to często takie przerywane działanie, gdzie laptop na początku wykrywa dysk, a potem nagle przestaje, może być spowodowane tym, jak w założeniu działa napęd DVD. Napęd taki przekazuje informacje o tym, czy jest otwarty czy też nie, i w wypadku, gdy jest otwarty, to, co logiczne, nie są odczytywane z niego dane. Może to czasami robić problemy w przypadku zamontowanej kieszeni na dysk.
Zalecałbym więc zamontować w laptopie napęd DVD, wyjąc akumulator z laptopa, odłączyć go od zasilacza, następnie przytrzymać przycisk POWER przez 30-60 sekund, a następnie, już po złożeniu, sprawdzenie, czy coś się zmieniło.
Czy dodatkowo mógłbyś sprawdzić, czy masz jakiś przełącznik w swoim ICY BOX? Gdy wpiszesz w google hasło "caddy switch" i przejdziesz do wyników graficznych to zobaczysz, co mam na myśli. Jeśli masz taki przełącznik to spróbuj go przełączyć i spróbować ponownie.

Na marginesie - można znaleźć informacje, że wyłączenie opcji Intel Virtulaization Technology w BIOSie potrafi rozwiązać problem. Raczej nie da to wiele, ale spróbować nie zaszkodzi :)

15 cze 2019, 22:11
zdzislaw84

zdzislaw84

Początkujący User 2 posty 0 pkt.

15 cze 2019, 22:11
Powiem tak:
Nie mam pojęcia dlaczego, lecz wszystko ponownie działa jak należy. :D
Zrobiłem to, o czym mówiłeś (wyłączenie, trzymanie guzika...). Z początku widocznych efektów było brak. Postanowiłem więc wejść jeszcze do BIOS-u, aby sprawdzić kolejny raz czy tam wszystko się zgadza. Wszystko było tak jak wcześniej, więc ze smutkiem uruchomiłem ponownie system. I tutaj zaczyna się magia...
Po uruchomieniu stacja dysków zaczęła normalnie działać. Wsadziłem natychmiast ICYBOXA, włączyłem komputer i wszystko zaczęło działać jak gdyby nigdy nic :D
Więc w temacie to chyba tyle. Dzięki za pomoc!!!
W razie kolejnych problemów wiem już, gdzie się zwracać :D

16 cze 2019, 12:14
admin

admin

moderator 1341 posty 35 pkt.

16 cze 2019, 12:14
Czyli nie do końca wiemy, co było problemem i co zadziałało ;)
Ale dobrze, że na razie wszystko działa. Gdyby problemy powróciły to daj znać, będziemy myśleć dalej :)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo