Re: egzamin maturalny z informatyki - youtube.pl

25 wrz 2015, 23:56
najlepszamatura

najlepszamatura

Początkujący User 2 posty 1 pkt.

25 wrz 2015, 23:56
Cytuj:
ktoś wie kiedy wprowadzono możliwość zdawania matury z informatyki?

Na stronie CKE, mamy arkusze maturalne z informatyki od 2009 roku. Jednak widziałem też arkusze maturalne z informatyki, z 2007, 2006, i chyba z 2005.
Gdzieś czytałem, że wcześniej, tak jak i z innych przedmiotów matura z informatyki była ustana.
Od dopiero kilku lat natomiast brana jest pod uwagę, przez uczelnie wyższe przy rekrutacji na studia jako jedna , dla wielu bardzo atrakcyjna, z opcji. Wciąż nowe uczelnie dodają ją do swojego przelicznika. np.: WAT w momencie pisania tego tekstu na kierunek informatyka, bierze pod uwagę fizykę i matematykę (a jest to dobra uczelnia).

Cytuj:
Jak się ma taka matura do technika informatyka obecnie? :)

Technik informatyk:
Egzaminy zawodowe wydają mi się naprawdę proste, co nie oznacza że praca po nich jest prosta.
Generalnie jest tak, że technik powinien mieć szeroką i dość szczegółową wiedzę i umiejętności jak robić konkretne rzeczy. Wiedzę bardzo praktyczną. Umieć obsługiwać konkretne programy (znać ich interfejsy i nazwy).
Sprawnie rozebrać i złożyć komputer. (Wymienić, testować podzespoły)
Wiedzieć jak tu i teraz usunąć usterkę.

Maturzysta:
Powinien mieć jakąś wiedzę ogólną: LAN PNG IP...
Rozumieć algorytmy: sortowanie, min, NWD... [między innymi część teoretyczna matury]
Programować: znać podstawy wybranego języka i dość sprawnie "na żywo" projektować algorytmy
Bazy danych: Bazy danych na podstawowym poziomie każdy "informatyk" powinien znać, i chyba nikt z tym nie będzie polemizował, chociaż chętnie wejdę w taka polemikę.
Arkusz kalkulacyjny: Te zadania są naprawdę dobrze zrobione. Nie wymagają szerokiej znajomości "dziwnych" formuł. Korzystamy tak naprawdę, tylko z suma() i jeżeli(). Uczą kreatywności. Najważniejsze jest zrozumienie adresowania względnego i bezwzględnego komórek arkusza. Dla tego, że arkusz kalkulacyjny jest prosty, to tu najlepiej widać, jak bardzo komputer pomaga nam panować nad dużą ilością danych, i jest na pewno zachętą dla początkujących.
Powinien rozumieć w jaki sposób komputer usprawnia pracę. To że powtarza ten sam algorytm dla różnych danych (wejścia), z rożnym skutkiem (wyjście).

I tu pasuje powiedzenie: "Na funkcji kwadratowej zupy nie ugotujesz". Maturzyści z definicji idą na studia i mają rozumieć jak działa świat i tworzyć nowe rozwiązania, ale niekoniecznie rozwiązywać codzienne problemy. Technik informatyk ma korzystać z tych już wymyślonych rozwiązań i realizować je w praktyce.
Przykładowo, to że ktoś wymyślił sobie kiedyś coś takiego jak internet, system operacyjny, i określił jakieś standardy jak to mniej więcej ma wyglądać, nie oznacza, ze nie potrzeba jest cala masa ludzi, którzy rozstawią te komputery sprofilują na poziomie sprzętowym i oprogramowania do konkretnych potrzeb i połączą je z sensem kablami.

27 lis 2015, 23:20
forrestgump

forrestgump

Początkujący User 50 posty 6 pkt.

27 lis 2015, 23:20
Cytuj:
Jak się ma taka matura do technika informatyka obecnie? :)

Cytuj:
Technik informatyk:
Egzaminy zawodowe wydają mi się naprawdę proste, co nie oznacza że praca po nich jest prosta.
Generalnie jest tak, że technik powinien mieć szeroką i dość szczegółową wiedzę i umiejętności jak robić konkretne rzeczy. Wiedzę bardzo praktyczną. Umieć obsługiwać konkretne programy (znać ich interfejsy i nazwy).
Sprawnie rozebrać i złożyć komputer. (Wymienić, testować podzespoły)
Wiedzieć jak tu i teraz usunąć usterkę.

Co do łatwości egzaminów zawodowych nie do końca mogę się zgodzić. Jestem już po E12 i E13 które były bardzo łatwe, E12 wręcz banalna, przede mną E14. Porównując ze sobą te trzy egzaminy E14 jest dość trudne do zdania (mówię o praktyce)
  • Brak nieprzeczytanych postów
  • Nieprzeczytane posty
  • Wątek zablokowany
  • Wątek przeniesiony
widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo